8.pdf

(1440 KB) Pobierz
659953501 UNPDF
Scenariusz zajęć muzyczno-
-ruchowych w przedszkolu
Temat: Rozpoznawanie dźwięków instrumentów
Etap edukacyjny: starsze grupy przedszkolne
Cele ogólne: rozwijanie wrażliwości muzycznej, poznanie różnorodnych form wydobywania dźwięku,
kształtowanie umiejętności współpracy w grupie.
Cele operacyjne: uczeń potrafi zaśpiewać piosenkę, umie wytłumaczyć, w jaki sposób można wydobywać
dźwięki, umie rozpoznać i nazwać dźwięki otaczające nas w codziennym życiu, potrafi rozpoznać ze słuchu
dźwięk: gitary, bębenka, trójkąta, fletu, grzechotki, klawesów, skrzypiec.
Materiał muzyczny: do słuchania: fragment kaprysu
24 op.1 N. Paganini, fragment sonaty „Syrinx” C. Debussy,
fragment utworu „Lagrima” F. Tarrega; do śpiewania:
„Piosenka o instrumentach” J. Wiśnios.
Pomoce: płyty CD, odtwarzacz CD, pianino,
przedmioty pomocnicze: gwizdek, grzebień, gazeta,
instrumenty bądź ich fotografie (skrzypce, flet, gitara)
oraz do grania: klawesy, bębenek, grzechotka, trójkąt.
Formy aktywności muzycznej ucznia: śpiew,
ćwiczenia rytmiczne, gra na instrumentach.
Formy pracy: indywidualna, zbiorowa.
Metody pracy: pogadanka, objaśnienia.
www.haribo.com
659953501.018.png 659953501.019.png 659953501.020.png 659953501.021.png
Przebieg lekcji:
1. Rozmowa nauczyciela z dziećmi na temat dźwięków otaczającego ich świata, rodzajów instrumentów
i sposobu wydobywania z nich dźwięku.
2. Prezentacja płyt cd z nagranymi dźwiękami o różnej proweniencji oraz fragmentami utworów
instrumentalnych. Nauczyciel pomaga prawidłowo określić źródło dźwięku i pokazuje instrumenty
bądź ich fotografie.
3. Uczniowie szukają wokół siebie przedmiotów, które mogą wydać dźwięk.
4. Nauka „Piosenki o instrumentach”:
a. nauczyciel dwukrotnie wykonuje piosenkę (z akompaniamentem)
b. nauka tekstu piosenki
c. wykonywanie przez dzieci krótkich fragmentów na zasadzie echa (dzieci powtarzają za nauczycielem)
d. śpiewanie piosenki z różnicami dynamicznymi – nauczyciel za pomocą gestów, ruchu rąk kieruje
dynamiką w wykonaniu piosenki
e. śpiewanie piosenki z różnicami dynamicznymi – dziecko przejmuje rolę nauczyciela
f. gra na instrumentach do piosenki – dzieci akompaniują na instrumentach (bębenkach, trójkącie,
klawesach) w trakcie refrenu do słów „...flecik gra..”, „...tra ta ta”, „... brzdęk, brzdęk, brzdęk...”.
Rytm zgodny z wypowiadanymi sylabami.
5. Zabawy muzyczno-ruchowe:
a. „burza” i „słoneczko” – improwizacja instrumentalna
nauczyciela w górnym rejestrze oznacza słoneczko – dzieci
spacerują po całej sali
b. improwizacja w dolnym rejestrze oznacza burzę – dzieci mają
się schować w bezpiecznym miejscu oznaczonym wcześniej
przez nauczyciela. Wskazane jest, aby nauczyciel różnicował
oba rejestry dynamicznie: górny rejestr – piano, dolny – forte
c. rozmowa nauczyciela z dziećmi na temat różnic pomiędzy
dźwiękami: głośny – cichy, wysoki – niski.
6. Czy głos może być instrumentem? – pogadanka.
7. Rekapitulacja – zebranie wszystkich informacji z lekcji.
Scenariusz opracowała Małgorzata Podlewska,
ekspert Akademii Misia Haribo.
www.haribo.com
659953501.001.png 659953501.002.png 659953501.003.png 659953501.004.png 659953501.005.png 659953501.006.png 659953501.007.png 659953501.008.png 659953501.009.png 659953501.010.png 659953501.011.png 659953501.012.png 659953501.013.png 659953501.014.png 659953501.015.png 659953501.016.png 659953501.017.png
Zgłoś jeśli naruszono regulamin