Rozstępy - dermabrazja metodą na nową skórę, zwalczanie rozstępów kwasem glikolowym.doc

(37 KB) Pobierz
Peeling azjatycki

 

Rozstępy – dermabrazja metodą na nową skórę

 

 

Rozstępy, czyli trwałe zmiany na skórze, przypominające sieć wrzecionowatych pasm ścieńczałej skóry. Powstawanie ich jest całkowicie bezobjawowe i często ludzie są nieświadomi, że mają rozstępy. Niestety, gdy powstałe zmiany na skórze wejdą w zaawansowany etap rozwoju tzw. fazę zanikową, to wtedy jest je bardzo trudno wyeliminować. W związku z powyższym, w celu ich likwidacji konieczna będzie inwazyjna metoda korekty.
 


 

Dermabrazja może być z powodzeniem stosowana, do usuwania trwałych zmian na skórze. Zabieg wykonywany jest przy użyciu urządzenia, które obrazowo ujmując przypomina pomniejszoną szlifierkę do czyszczenia drewna. Dermabrazja jest inwazyjnym zabiegiem, ponieważ ściera powierzchniową warstwę skóry

. Procedura może być wykonywana jedynie przez chirurga plastyka. Pacjent jej poddawany jest znieczulany miejscowo lub ogólnie w zależności od głębokości i rozległości planowanego działania.

Dermabrazja – przebieg zabiegu
Zabieg trwa od około 30 do 120 minut. W pierwszym etapie zabiegu skóra pacjenta jest dokładnie oczyszczana oraz podawane jest znieczulenie (zazwyczaj jest to miejscowe znieczulenie lub lekka narkoza). W drugim etapie zabiegu lekarz rozpoczyna ręczne złuszczanie skóry przy pomocy drobnoziarnistego papieru chirurgicznego. Złuszczenie może również odbywać się przy użyciu urządzenia podobnego do mechanicznej polerki do paznokci tzw. walca ściernego. Jest to specjalistyczne narzędzie, w którym elektrycznie napędzana i wirująca tarcza lub ostra szczoteczka ściera wierzchnią warstwę skóry. Wykwalifikowany lekarz złuszcza skórę równomiernie do tej samej warstwy na całej powierzchni poddawanej operacji. Zabieg kończy się nałożeniem na operowaną część ciała, cienkiej warstwy substancji antybakteryjnej. Lekarz może również zaaplikować syntetyczną warstwę skóry na rany, dla ochrony odsłoniętych tkanek na czas gojenia. Zabieg może wydawać się, niektórym nieco drastyczny, ale przynosi spektakularną poprawę wyglądu

skóry.

Dermabrazja – przeciwwskazania
Dermabrazja nie powinna być wykonywana u osób:
 - z niediagnozowanymi zmianami na skórze,
- niezagojoną opryszczką lub jej częstymi wybuchami,
- brodawkami,
- ropnym trądzikiem,
- zaawansowaną cukrzycą,
- zaburzeniami systemu odpornościowego,
- problemami z pigmentacją skóry.

Dermabrazja – efekty zabiegu
Dzięki dremabrazji można na stałe pozbyć się problemu rozstępów. Nowa skóra, która odbuduje się po zabiegu jest gładka i nie ma na niej rozstępów.

Orientacyjny koszt

zabiegu
dermabrazja ud 700 – 1 500 PLN
 

 

 

 

 

Rozstępy - zwalczanie kwasem glikolowym

 

 

Rozstępy czyli nieodwracalne zmiany na skórze, które przyjmują postać wrzecionowatych pasm ścieńczałej skóry, jest bardzo trudno usunąć. Rozstępy początkowo są wybrzuszone, obrzękowe, a dopiero później przybierają formę cieńszej, jaśniejszej skóry. Rozstępy różnią się od zdrowej skóry kolorem oraz grubością. W fazie bardzo rozwiniętej rozstępy zaczynają tworzyć lekkie wgłębienia, które są wyczuwalne przy dotyku.
W pierwszej fazie powstawania rozstępów, można im skutecznie zapobiec. Jedną ze skutecznych metod zwalczania rozstępów jest peeling kwasem glikolowym.
 


 

Kwas glikolowy - ogólna charakterystyka jego właściwości
Kwas glikolowy może być stosowany w różnych stężeniach. Od zastosowania stężenia zależy skutek zabiegu. W przypadku niwelowania rozstępów potrzebne jest aż 50 – 70% stężenie, które złuszcza naskórek i pobudza procesy regeneracyjne w skórze

właściwej.

Rozstępy – zwalczanie  kwasem glikolowym - przebieg zabiegu
Zabieg polega na nałożeniu specjalnym pędzelkiem na ciało kwasu glikolowego. Nałożenie preparatu trwa około 10 – 30 sekund. Później pozostawiany on jest na ok. 1-3 minuty. Po upływie tego czasu kosmetyczka przystępuje do neutralizacji kwasu. Płatkami kosmetycznymi nasączonymi neutralizatorem oklepywane są miejsca, gdzie był nałożony kwas. Następnie skóra jest dokładnie opłukiwana ciepłą wodą.

Rozstępy – zwalczanie  kwasem glikolowym - efekty zabiegu
Systematyczne stosowanie kwasu glikolowego ma bardzo korzystnie działanie na skórę właściwą. Dzięki peelingom kwasem glikolowych dochodzi do obudowy włókien sprężystych. W rezultacie skóra staje się bardziej elastyczna. Ponadto, skóra zaczyna produkować więcej włókien kolagenowych, co owocuje spłyceniem rozstępów i długofalowej poprawy elastyczności skóry.
Do głównych efektów peelingu glikolowego w profilaktyce przeciw rozstępom można zaliczyć:
 - wyrównanie skóry,
 - uelastycznienie skóry,
 - przyspieszenie odnowy komórkowej,
 - zmiękczenie skóry,
 - poprawę kolorytu skóry,
 - zgrubienie skóry właściwej i naskórka,
 - zwiększenie spoistości skóry,
 - stymulację mikrocyrkulacji krwi,
 - wzmożoną produkcję kolagenu przez komórki skóry.
Najlepsze wyniki zabiegu osiąga się poprzez systematyczne stosowanie peelingu, wykonywanego w salonach

kosmetycznych. Dodatkowo, w celu wzmocnienia efektów można stosować specjalne kremy i balsamy na bazie kwasu glikolowego.

Orientacyjny koszt

zabiegu z użyciem kwasu glikolowego  to 100 – 150 PLN.

 

 

CO2 - laser, który usuwa rozstępy

 

 

Wiele osób zarówno młodych, jak i starszych boryka się z problemem rozstępów, które przypominają sieć, wrzecionowatych pasm ścieńczałej skóry. Początkowo są one wybrzuszone, obrzękowe, a później przybierają formę cieńszej skóry, która różni się od zdrowej kolorem i grubością. W fazie bardzo rozwiniętej rozstępy tworzą lekkie wgłębienia w skórze i wyczuwalne są przy dotyku skóry.


 

Powstawanie ich jest całkowicie bezobjawowe, w niektórych przypadkach połączone jest z delikatnym odczuwaniem świądu, pieczenia oraz bólu. Tworzą się one na poziomie skóry

właściwej, a ich powstawanie powiązane jest z upośledzeniem fibroblastów, czyli komórek odpowiedzialnych za produkcję kolagenu i elastyny. Rozstępy mogą również pojawić się na skutek zaburzeń hormonalnych, zwłaszcza u osób, które przewlekle są leczone sterydami.

CO2 – ogólna charakterystyka zabiegu laserowego
Jedną ze skutecznych metod niwelowania trudnych do usunięcia rozstępów jest poddanie się zabiegowi przy użycia lasera CO2. Jest to doskonałe, niezwykle precyzyjne narzędzie chirurgiczne używane w wielu dziedzinach medycyny estetycznej. Bardzo ważnym atutem urządzeń z wbudowanym laserem CO2 jest możliwość redukcji krwawienia oraz natychmiastowa koagulacja. Dzięki zaletom powyżej opisywanego lasera zabiegi są bezpieczniejsze oraz precyzyjniejsze, a okres rekonwalescencji krótki.
Laser emituje wiązkę światła pochłaniającą wewnątrz i zewnątrzkomórkową wody. Gdy dochodzi do absorpcji energii przez uwodnioną tkankę, zaczyna ona odparowywać i wytwarza się sfera koagulacji, dzięki której nie ma nadmiernego krwawienia. Nowoczesne lasery CO2 pracują w trybie mikro i nanosekundowych impulsów. Dzięki takiej pracy

nie dochodzi do termicznego uszkodzenia otaczających tkanek, a proces gojenia jest bezbliznowy. Jeśli rozstępy nie są zbyt głębokie, to stosując nowoczesny laser CO2 nie trzeba podawać znieczulenia. Ponadto, stosowany w trakcie zabiegu ewakuator oparów z wielostopniowym systemem filtracji, zapewnia bezpieczeństwo

pacjenta.

CO2 – przebieg i rekonwalescencja
Zabieg laserem Co2 może być wykonywany jedynie przez lekarza. Zazwyczaj jest on robiony w znieczuleniu miejscowym. Podczas procedury zarówno lekarz, jak i pacjent mają założone ochronne okulary. Następnie obszar, gdzie występują rozstępy poddawany jest działaniu lasera. Po zabiegu na skórze pojawia się brązowy strupek, który będzie się ładnie goić przez około 14 – 21 dni. W tym okresie należy szczególnie dbać o zmianę opatrunków i odpowiednią higienę skóry poddanej zabiegowi. Bezpośrednio po wygojeniu się strupów nie wolno się opalać, żeby nie wywołać na skórze przebarwień.

CO2 – przeciwwskazania
Zabiegu laserem Co2 nie powinno się wykonywać na skórze, gdzie występuje:
- aktywna infekcja,
- skłonność do powstawania blizn przerosłych.

Zgłoś jeśli naruszono regulamin