Gdy szczeniak gryzie po rękach i piętach.doc

(40 KB) Pobierz
Gdy szczeniak gryzie po rękach i piętach - Zofia Mrzewińska - Onet

Gdy szczeniak gryzie po rękach i piętach - Zofia Mrzewińska - Onet ...

 - 11:16

Otóż moja psinka podczas zabawy, i nie tylko, uwielbia gryźć mnie po rękach i piętach. O ile to drugie mi nie przeszkadza, to gryzienie po rękach stanowi ...
pies.onet.pl/13,8113,42,gdy_szczeniak_gryzie_po_rekach_i_pietach,ekspert_artykul.html - 48k - Kopia - Podobne strony

 

 

 

http://pies.onet.pl/13,8113,42,gdy_szczeniak_gryzie_po_rekach_i_pietach,ekspert_artykul.html#czytaj

 

Gdy szczeniak gryzie po rękach i piętach

Zofia Mrzewińska

Od 2 tygodni mam ok. 7-8-tygodniową suczkę owczarka niemieckiego i niemały kłopot. Otóż moja psinka podczas zabawy, i nie tylko, uwielbia gryźć mnie po rękach i piętach. O ile to drugie mi nie przeszkadza, to gryzienie po rękach stanowi dla mnie niemały problem, albowiem specyfika mojej pracy wymaga ode mnie kontaktu z klientem. Niestety moje dłonie wyglądają w chwili obecnej okropnie i wstyd mi je pokazywać, pełne są małych ranek i zadrapań. Wyczerpały mi się już wszystkie pomysły co robić, by odciągnąć uwagę Larki od moich dłoni (zabawa sznurkiem, gryzaki itp.). Co gorsze, z dnia na dzień jest coraz gorzej, albowiem Lara ma momenty, że zupełnie bez żadnego ostrzeżenia zaczyna mnie gryźć, nie reaguje wówczas na żadne komendy, zachowuje się jakby była w amoku, a kiedy próbuję ją od siebie delikatnie odsunąć, atakuje mnie ze zdwojoną siłą. Bardzo kocham mojego pieseczka, ale obawiam się, że w sytuacji nasilania się wskazanych złych nawyków, będę zmuszona zbudować kojec i ją tam trzymać. Wiem, że problem tkwi we mnie, bo ONki są bardzo inteligentnymi psami, ale szczerze przyznaje się, że nie wiem co robię źle. Wcześniej miałam do czynienia z dwoma szczeniakami mniejszych ras i z nimi nie było żadnego problemu wychowawczego. Możliwe, że jestem za łagodna dla Larki, nie potrafię być stanowcza, komendy wydaję zawsze łagodnym tonem. Bardzo proszę o pomoc. Żółwik


 

R E K L A M A

czytaj dalej 

 

 

Zamknięcie maleńkiego owczarka w kojcu to nie jest dobry pomysł – izolacja psa nie rozwiązuje żadnego problemu. Larka potrzebuje wychowywania, a nie izolacji. Na początek proponuję, abyś kupiła rękawiczki takie, jakich używają kolarze, zabezpieczające tylko wnętrze i wierzch dłoni. Ranki i zadrapania szybciej się zagoją, a w kontaktach ze szczeniakiem będziesz spokojniejsza. Żaden pies sam z siebie nie reaguje na komendy. Najbardziej inteligentny szczeniak owczarka niemieckiego też nie rozumie znaczenia ludzkich słów i nie jest w stanie przez dwa tygodnie – a tyle masz Larkę – nauczyć się kojarzyć je prawidłowo. Larka po prostu nie rozumie Ciebie, ostry ton też niczego nie wyjaśnia, suczka zacznie się tylko Ciebie bać, nic więcej. Wobec szczeniaka trzeba być łagodnym, ale konsekwentnym. Jeśli odsuwasz rozdokazywaną Larkę, to nie jest informacja co powinna zrobić, to tak, jakbyś zachęcała właśnie do skakania i gryzienia, do przepychanek – szczeniak naprawdę nie może tego zrozumieć inaczej.

Larce trzeba obrzydzić gryzienie dłoni, nie obrzydzając człowieka, i nauczyć takiej zabawy, jaką akceptujesz. Jeśli chce Cię gryźć – nie cofaj dłoni, zaciśniętą w pięść wsuń do pyszczka, zwierzątko samo Twoją dłoń wypluje. Karm smakołykami trzymanymi pomiędzy palcami zaciśniętej pięści – nauczy się je delikatnie wylizywać i szanować Twoje palce. Znajdziesz tu spośród wielu artykułów dwa przydatne na początek Twojej pracy z psem: Siad, waruj, stój i Niezastąpiony aport. Naucz reagować na „siad”. Gdy szczenię podbiegnie do Ciebie i prawidłowo wykona „siad” – nie będzie gryźć Cię po piętach ani dłoniach – będzie siedzieć. Będzie czekać na nagrodę i zabawę, która ma na celu rozwijanie pasji aportowania. Owczarek niemiecki, jak każdy przedstawiciel ras od setek lat blisko współpracujących z człowiekiem, potrzebuje mieć zajęcie, wymaga ustawicznego szkolenia. Jeśli zamiast wychowywać – zamkniesz szczenię w kojcu, będzie Ci nieporównanie trudniej poradzić sobie z dojrzewającym i dorosłym psem. Być może w Twojej okolicy dobry trener prowadzi psie przedszkole lub możesz zaprosić trenera do siebie do domu bodaj na jedną lekcję. Poproś hodowcę, od którego kupiłaś szczeniaka, o adresy takich trenerów. Może łatwiej będzie Ci skorzystać na żywo ze wskazówek trenera niż z pisanych poradników.

Ale musisz liczyć się z tym, że aby wychować owczarka niemieckiego na wspaniałego psa towarzyszącego, w pierwszym roku życia zwierzęcia trzeba przeznaczyć co najmniej trzy godziny dziennie na szkolenie, zabawę i wspólne spacery. Inaczej się nie da.

 

Zgłoś jeśli naruszono regulamin