Darlowo 1.rtf

(1023 KB) Pobierz

 

Darłowo (Rügenwalde)

 


 

Darłowo znana nadmorska miejscowość. Tak na dobrą sprawę to temat powinien być podzielony na dwie części: Darłowo i Darłówko. Ponieważ są to dwie oddzielne miejscowości, oraz dwa bardzo interesujące miejsca.

Darłowo

 

Przez długi okres nic nie było wiadomo na temat drugiego życia Darłowa, dopiero około 1978 pewien niemiecki marynarz przypadkowo odkrył, że produkowano tu betonowe okręty. Pierwszą wskazówką była informacja na mapach morskich, że w południowej części portu mogą być przeszkody komunikacyjne pochodzące z suchego doku zniszczonej podczas wojny stoczni. Po dokładnym sprawdzeniu dokumentów okazało się, że za wysokim płotem w Darłowie mieściła się stocznia budująca betonowe okręty. Ogólnie twierdzi się , że prace nad okrętami z betonu prowadzono dopiero w okresie wojny, jednak ruch w Darłowie rozpoczął się już w drugiej połowie 1935, od 1936 wzrósł przywóz zbrojeń i cementu, od 1938 rozpoczęto zwożenie dużych ilości materiałów budowlanych. Daty świadczą , że już przed wojną podjęto decyzję o rozbudowie portu i budowę stoczni, jednocześnie już wtedy zapadła decyzja o utajnieniu całego projektu. Materiały budowlane były dowożone koleją do portu, a następnie barkami przewożono do miejsca budowy, w 1942 do rozładunku materiałów wykorzystywano jeńców rosyjskich, dla których na terenie stoczni zorganizowano obóz. Jednocześnie z budową w porcie rozpoczęto pogłebianie rzeki i budowę pirsu wyposażeniowego. Razem z budową portu jeńcy budowali także pas bunkrów i umocnień obrony przeciwlotniczej, do dziś dnia z podziemi wydobywane są niewypały.

 

Darłówko (Rügenwaldemünde)

Poligon artylerii wielkiego kalibru. Poligon powstał w 1941, budowę rozpoczęto już w 1935, stało się tak po decyzji Hitlera o budowie armat o bardzo dużym kalibrze. Zmusił on swoich sztabowców do stworzenia koncepcji armat o kalibrach 70, 80, 85, 100 cm, pojawiły się różne koncepcje, ale Urząd Uzbrojenia Rzeszy nie zaakceptował ich, dopiero w 1936 koncern Kruppa ogłosił, że podejmie się wyprodukowania nowego działa. Zamówiono w sumie trzy takie egzemplaże o kalibrze 80cm, których termin dostawy określono na marzec 1940. Poligon powstawał w Rügenwaldemünde 3, czyli w obecnym Darłówku Zachodnim, od 1935 budowano baraki, hale fabryczne, stanowiska artyleryjskie i różnorodne obrotnice dla armat, montażownie, garaże, bunkry, hangary, wieże obserwacyjne, własne ujęcia wodne, agregaty prądotwórcze. Tory kolejowe zostały przedłużone do Bobolina, tuż za zamkniętym poligonem zaczęło powstawać miasteczko z domami mieszkalnymi, kasynem, restauracjami, sklepami, później szkołą i kościołem, stworzono także obóz pracy, w którym przebywało około 2.000 osób.

 

Ciekawostką natomiast jest fakt, że praktycznie jedna część muru okala ogromny plac, pod który, na głębokości około 2m znajduje się beton, może mieć to związek z bardzo głęboki osadzeniem elementów muru, co się na nim lub pod nim znajdowało nie wiadomo, jak zwykle w takich sytuacjach hipotez i domysłów jest wiele, okala on obszar około 109m na 530m, prowadzi tu tylko jedna brama dojazdowa. Na pewno znajdowały się tu zakłady produkujące amunicję i sieć warsztatów i pracowni, stacji badawczych obsługujących część badawczą poligonu. Istnieje podejrzenie, że pod tą płytą znajdują się podziemia. Środek tego obszaru zajmuje torowisko przeznaczone dla dział kolejowych.

 

W tej opowieści tkwi właśnie klucz do lokalizacji poligonu. To właśnie torf, był on idealnym materiałem do wypełniania pomieszczeń które miały przyjąć strzał, a następnie wyhamować pocisk i odłamki. Darłówko i okolice są wyposażone w pokłady torfu i nie było potrzeby dowożenia do. Podobny poligon w Hillersleben miał właśnie tą wadę, że torf musiano dowozić, co oczywiscie wiąże się z czasem i kosztami.

FPRIVATE

Chcąc dostać się do poligonu trzeba wykazać się odrobiną determinacji. Po prostu większość elementów znajduje się na terenie wojskowym, który jest patrolowany. Jednak dysponując środkiem transportu można dotrzeć do Bobolina, oglądnąć tykopany "Tobruk", a następnie zejściem na plażę, można dojść do części obiektów

Dodatkową ciekawostką są powojenne ślady strzelań do pancernych płyt komór umiejscowionych na plaży.



 

 

Zgłoś jeśli naruszono regulamin