scen.1-techniki mnemo.doc

(24 KB) Pobierz
Kropla wody marzy

                                       Techniki mnemoniczne

Scenariusz zajęć nr 1

 

 

Cele:

Uczeń:

-          poznaje swoje mocne i słabe strony

-          postanawia być skuteczniejszym i efektywniejszym

 

 

Przebieg zajęć:

 

1.      Swobodna rozmowa z uczniami podczas, której dzieci zastanawiają się:

·         do czego potrzebna jest pamięć?

·         czy pomaga w życiu?

·         w kontaktach z drugim człowiekiem?

·         czy pomaga w nauce?

·         czy znalazłeś się kiedyś w sytuacji, w której chociaż bardzo chciałeś, jednak nie mogłeś sobie czegoś przypomnieć? Co wtedy czułeś?

·         itp.

 

W efekcie uczniowie sami dochodzą do stwierdzenia, że pamięć odgrywa w życiu człowieka ważną rolę.

 

2.      Nauczycielka proponuje uczniom zapamiętać kilka wyrazów (łatwy zestaw)

i powtórzyć je w takiej samej kolejności, np.:

- drzwi

- obiad

- kanapa

- piłka

- mama

- poduszka

 

Nauczycielka sprawdza poprawność wykonanego zadania i pyta,, czy trudno było zapamiętać te wyrazy. Za każdy prawidłowo odgadnięty wyraz przydziela

po 1 punkcie. Dzieci porównują swoje wyniki.

 

3.      Zaznajomienie dzieci z prostym sposobem zapamiętania kolejnych wyrazów – są nim wyobrażenia.

 

4.      Powtórzenie ćwiczenia, ale tym razem z zastosowaniem poznanej mnemotechniki. Nauczycielka podaje inny zestaw, ale również łatwy do zapamiętania.

Wszyscy uczniowie odnoszą sukces.

 

5.      Podsumowanie zajęć i wyciągnięcie wniosków.

 

 

Opracowała: Iwona Jacek

...
Zgłoś jeśli naruszono regulamin