Lekcja 19.doc

(115 KB) Pobierz
Lekcja 19:

Lekcja 19:
Efekty, Odbicia i inne...

 

Efekty

Odbicia i inne ...

Różnego rodzaju odbicia można mieć za darmo. Ekstremalne ujęcia pod ekstremalnymi kątami także mogą dodać nieco pikanterii do pracy fotografa.

Wszędzie gdzie spojrzycie, o dowolnej porze dnia lub nocy, możecie zobaczyć odbicia. Są one niezależne od pogody i pory roku. Zwracając na nie nieco uwagi, można je wkomponować w zdjęcie uzyskując niezwykłe rezultaty. Pozwalają na przekazywanie zupełnie nowych treści bez stosowania specjalnych filtrów lub komputerów. Każdy, kto uczuli wzrok na różne odbicia w wodzie, metalu, na szkle lub innych materiałach zostanie wkrótce nagrodzony imponującymi odbiciami lustrzanymi.

Zasada tego zjawiska optycznego jest zawsze taka sama i nie jest wcale taka spektakularna.

W przypadku odbić, kąt padania światła na powierzchnię odbijającą jest równy kątowi odbicia.



Jeśli ustawisz się pod odpowiednim kątem do odbijającej powierzchni, kierunek padającego światła zostanie po prostu zawrócony i będziesz mógł zobaczyć swoje własne odbicie. Jeśli się odsuniesz, możesz zobaczyć obiekty, które znajdują się naprzeciw tej powierzchni. Powinieneś zawsze zwracać uwagę na tą zasadę wybierając pozycję aparatu.

Wskazówka:
Powierzchnia odbijająca powinna być jak najbardziej gładka i błyszcząca.

Przykładami takich powierzchni są:

·         Wszystkie rodzaje luster,

·         Zwykła szyba okienna,

·         Spokojna powierzchnia wody,

·         Błyszcząca powierzchnia metalu, oraz

·         inne pomalowane farbą powierzchnie.

 

 

Im bardziej jednolita jest powierzchnia, tym czystszy i prawdziwszy jest odbity obraz. Wszelkie zniekształcenia zmieniają go. Dotyczy to również wyrównanych i zakrzywionych powierzchni. Falowanie wody powoduje "rozmywanie" linii na odbitym obrazie, co także może zaowocować interesującym zdjęciem. Najbardziej interesujące efekty można uzyskać przy pomocy zniekształcenia obrazu spowodowanego przez lustra do efektów specjalnych. Dzięki nim perspektywa jest odwrócona do góry nogami! Efekt ten nie musi być wykorzystywany tylko do tworzenia fotograficznych karykatur. Akty sfotografowane przez André Kertesza w latach 30-tych są tego dowodem. Podobny efekt można uzyskać przy odbiciu obrazu od błyszczącej kuli.

Skupienie na odbitym obiekcie



Wystarczy rozejrzeć się dookoła, by znaleźć różnego rodzaju odbicia. Istnieją one w różnym natężeniu, niezależnie od światła. Jeśli chcesz utrwalić je na zdjęciach musisz pamiętać, że obiekt zawsze znajduje się z grubsza w takiej samej odległości od odbijającej powierzchni, co jego odbicie. W związku z tym nastawianie ostrości na powierzchnię nie pozwoli na wykonanie ostrego zdjęcia! Powodem tego jest tzw. obraz "wirtualny". Należy ustawić ostrość po prostu na odbiciu obiektu chyba, że celowo chcesz uzyskać nieostry obraz.

Przykład:

Jeśli Twój model znajduje się metr od lustra, ostry obraz uzyskamy ustawiając ostrość na 2 metry.

Odbicia na wodzie są najczęściej stosowanymi motywami szczególnie, gdy popołudniowe słońce oświetla całą scenę ciepłym, czerwonym światłem. Jednakże, oświetlenie wcześnie rano i późno wieczorem może być wykorzystane do podkreślenia ujęć panoramicznych i architektonicznych. Wieczorne światło podkreśla intensywność kolorów, co przeciwdziała redukcji ich intensywności spowodowanej przez odbicie. W rezultacie kolory są bogatsze, a film o nieco większym kontraście (niższej czułości) może jeszcze bardziej podkreślić ten efekt. Światło przechodzące przez chmury lub światło bardzo wcześnie rano spowoduje chłodniejszy i bardziej pastelowy wygląd odbić.

 

Najciekawsze efekty można znaleźć po deszczu, na zmoczonych wodą ulicach, szczególnie gdy liczne wieczorne światła miasta znajdują odbicia w mokrym chodniku. Jeśli powierzchnia odbijająca jest kolorowa, wywrze to bezpośredni efekt na odbiciu. Kolor złoty i mosiężny tworzą cieplejszą atmosferę, a obiekty chromowane dadzą czystsze odbicia i większe kontrasty. Malowane powierzchnie samochodów, chromowane części motocykli lub części maszyn mogą być zawsze wykorzystane przy wyczarowywaniu fascynujących odbić.

Wskazówka:
W całym zamieszaniu nie można zapomnieć o tym, aby na zdjęciu nie pojawiło się nasze własne odbicie. Należy stosować duże długości ogniskowej, pamiętając oczywiście o zwiększeniu odległości od obiektu przy zwiększeniu długość ogniskowej.



Obiektywy makro mogą być używane tylko jako alternatywa przy bardzo dużych zbliżeniach. Oczywiście stosowanie obiektywów szerokokątnych także może być interesujące. W odpowiednich warunkach mogą dzięki nim powstać szczególnie dynamiczne zdjęcia.
 

Bardzo interesujące może być także fotografowanie przezroczystych odbijających powierzchni takich jak sklepowe okna wystawowe. Połączenie odbicia z widokiem zza szyby tworzy efekt wielowarstwowości. Odbicia od szkła formowanego, luster parabolicznych, lub ceramiki dostarczają dalszych możliwości.

 

 

 

Mniej często znaczy lepiej
 

 

 

W poszukiwaniu ekstremów
 

 

 

Odejście od norm
 

 

 

Obramowane widoki
 

 

 

Koncentracja na podstawach
 

 

 

Celowy wybór

 

...
Zgłoś jeśli naruszono regulamin