Historia_-_konspekt.doc

(32 KB) Pobierz
Grzegorz Galica

 

 

 

 

Temat: Wielkie odkrycia geograficzne

 

I. Cele kształcenia:

1.      Cele ogólne:

- zapoznanie uczniów z odkryciami geograficznymi oraz ich następstwami

2.      Cele szczegółowe:

- uczeń zna przyczyny wypraw odkrywczych

- uczeń zna nazwiska najważniejszych podróżników z XV-XVI w. oraz miejsca odkryć

- uczeń zna daty wielkich odkryć geograficznych

- uczeń umie wskazać na mapie trasy dalekomorskich wypraw oraz odkrywane miejsca

- uczeń potrafi wyjaśnić znaczenie odkryć geograficznych

-          uczeń potrafi przedstawić konsekwencje odkryć geograficznych

 

II. Metody:

- pogadanka

- wykład

- praca z mapą

- praca z podręcznikiem

- praca pod kierunkiem

- praca ze źródłem

- pokaz

 

III. Środki dydaktyczne:

- mapa (Świat w XV-XVI w.)

- atlasy historyczne

- karta pracy

- podręcznik

- ilustracje

- plansze

 

 

Ogniwo lekcji

Czynności nauczyciela i ucznia

Środki dydaktyczne

Metody

Czas

I. Czynności porządkowo-organizacyjne

N. wykonuje następujące czynności:

- przywitanie

- sprawdzenie obecności

- wpisanie tematu lekcji do dziennika

 

 

5 minut

II. Rekapitulacja wtórna

N. sprawdza wiadomości z poprzedniej lekcji (np. na temat wynalazków):

- N. pokazuje plansze związane z wynalazkami

- U. podają jaki to wynalazek, wynalzcę oraz datę i znaczenie wynalazku

 

 

5 minut

III. Słowo wiążące

N. wprowadza w tematykę lekcji i zapisuje temat

 

 

2 minuty

 

IV.Wprowadzenie nowego materiału

N. pyta uczniów o przyczyny wypraw geograficznych

U. udzielają odpowiedzi

N. wręcza uczniom krótkie teksty źródłowe

U. wyszukują w tekście przyczyn odkryć geograficznych

N. przedstawia portrety słynnych odkrywców i pyta uczniów czy wiedzą coś na ich temat

U. udzielają odpowiedzi

N. wręcza uczniom kartę pracy, na której uzupełniają luki w tekście oraz przedstawia sylwetki podróżników, a także ich najważniejsze odkrycia i trasy wędrówek (na mapie)

U. wypełniają kartę pracy

N. prosi uczniów o zaprezentowanie swoich odpowiedzi

U. podchodzą do mapy i prezentują swoje odpowiedzi

N. prosi uczniów o podanie skutków odkryć geograficznych w oparciu o tekst z podręcznika

U. wymieniają skutki wypraw

-

 

 

- tekst źródłowy

 

 

 

 

- ilustracja

 

 

 

 

- karta pracy

- mapa

 

 

 

 

 

 

- mapa

 

 

 

 

- pogadanka

- pogadanka

 

 

- praca ze źródłem

 

 

 

- pokaz

 

 

 

 

- wykład

- praca pod kierunkiem

- pokaz

 

 

 

 

- pokaz

- prezentacja

 

 

 

- praca z podręcznikiem

27 minut

V. Rekapitulacja pierwotna

N. zawiesza na tablicy karty z datami odkryć, miejscami oraz podróżnikami

U. dopasowują nazwiska do dat oraz odkrywców

- plansze

- gra dydaktyczna

- praca pod kierunkiem

5 minut

VI. Praca domowa

U. w domu wyjaśnia pojęcia, które pojawiły się na lekcji: kompas, sekstans, karawela, flotylla

 

 

1 minuta

 

 

Zgłoś jeśli naruszono regulamin