karmnik - jak zrobić - propozycje wykonania.doc

(4107 KB) Pobierz

Image

 

 


Image 

 

Można też zrobić kulę z takiej mieszanki i wywiesić za okno w plastikowej sieteczce, kiedyś sprzedawano w takich pomarańcze.:
Image 

 

Zostań przyjacielem ptaków

Rozpoczęła się kolejna edycja projektu ekologicznego ,,Zostań przyjacielem ptaków". Zachęcamy do udziału w tym konkursie. Należy pamiętać jednak o tym, że raz rozpoczętego dokarmiania nie można nagle zaprzestać.

Pokarm dla ptaków

Dobrą karmą są nasiona słonecznika, konopi, lnu, prosa. Wspaniałą karmą jest tzw. poślad, czyli odpady z młócki zbożowej. Ale także owoce aroni, bzu czarnego, głogu, jarzębiny, klonu, jesionu, róż, tarnin, nasiona roślin zielnych, takich jak: astry, chabry, babki, maki, osty, trawy, owoce głogu, grabu, buku, jesionu. Przydatne będą także pestki z czereśni, wiśni i mirabelek.

Zasady dokarmiania ptaków

·         Pamiętaj, że lepiej w ogóle nie karmić ptaków niż robić to źle!

·         Gdy rozpoczniesz dokarmianie, musisz to robić regularnie przez całą zimę. Ptaki szybko przyzwyczajają się do takiego źródła pokarmu i dłuższe przerwy w dokarmianiu mogą być dla nich niebezpieczne.

·         Wieszając karmnik dla drobnych ptaków np. sikor czy kowalików, pamiętaj by nie umieszczać go zbyt blisko gęstych krzewów. Są one dobrą kryjówką dla kotów, które często polują na ptaki.

·         Utrzymuj czystość w karmniku. Regularnie usuwaj z niego niezjedzone resztki pokarmu.

·         Pokarm musi być zawsze świeży, nie może być zepsuty, spleśniały ani też solony. Sól jest bardzo szkodliwa dla ptaków.

·         Drobne ptaki wróblowate (np. sikory, kowaliki, dzwońce, trznadle, wróble) najlepiej karmić mieszanką nasion, np. - słonecznika, prosa, pszenicy, owsa. Dobrym sposobem jest zatopienie ziaren w niesolonym łoju lub smalcu.

·         Dla sikor i dzięciołów można także wieszać kawałki niesolonej słoniny. Pamiętajmy jednak o tym by słonina nie wisiała dłużej niż dwa tygodnie. Nawet, jeśli ptaki jej nie zjedzą trzeba ją wyrzucić, gdyż po tym czasie jest już zjełczała i szkodzi ptakom.

·         Podawanie karmy należy rozpocząć na tyle wcześnie, aby ptaki ją odnalazły i przyzwyczaiły się do niej jeszcze przed nastaniem surowej pogody. Dla większości ptaków właściwym terminem jest pierwsza dekada października.

Karmniki dla ptaków

Karmnik należy ustawić w takim miejscu gdzie ptaki chętnie bedą je odwiedzały. Najlepszym miejscem są nasze działki.Dobrze byłoby aby w pobliżu karmnika znajdowało się drzewo lub krzew.Ptaki będą mogły się stopniowo zbliżać do karmnika nawet te najbardziej płochliwe. Karmnik możemy zamontować na samodzielnej konstrukcji wykonanej z palików , można powiesić na ścianie domku, pergoli czy na drzewie lub parapecie okiennym. Musimy pamiętac aby miejsce było bezpieczne dla ptaków (koty).

Przykłady karmników

Karmnik do powieszenia na ścianie

Projekt karmnika do powieszenia

Karmnik wykonany z butelki

·         H = w zależności od wysokości użytej butelki

·         W = odległość szyjki butelki od podstawki uzależniona od szybkości wysypywania się karmy. Należy dobrać doświadczalnie.

 

Karmnik dla sikorek wykonany z doniczki napełnionej tłuszczem

Karmnik dla sikorek z wymiennymi puszkami z tłuszczem

 

KARMNIK

Fragment książki Adama Słodowego "Lubię majsterkować"

No tak i to jest właśnie ta zabawa którą wymyślił Tatuś, ostatnio marudziłam Tatusiowi że ptaszki zlatują się na balkon i jedzą chlebek więc Tatuś obiecał mi karmnik i dotrzymał słowa(na razie jest w trakcie) ale żeby było łatwiej innym smykom i rodzicom zamieszczam projekty i podpowiedzi jak przygotować karmnik na zimę dla naszych kochany ptaszków.

Na balkonie, podwórzu lub w ogródku ustawimy w okresie zimy specjalne karmniki dla ptaków. Prosty karmnik zrobimy z butelki o pojemności 1/2 litra:

Rys. 1. Karmnik z butelki

Przycinamy odcinek grubej deski 1 (rys. 1a) o szerokości równej średnicy (grubości) butelki 2. Z paska blaszki - np. taśmy metalowej od opakowania skrzynek - przybijamy obejmę 3 wygiętą w kształcie półkola. Szyjka butelki 2 opiera się na drugiej małej obejmie 4 (rys. 1 b). Należy tak przybić obydwie obejmy 3 i 4 do deski 7 aby obrzeże szyjki butelki było zawieszone o około 7 milimetrów nad poziomą deseczką 5 (rys. 1 c). Wsypane do butelki ziarna (np. nasionka konopi) osuwają się na deskę 5 układając się w kształcie stożka. Ten stożek ziarenek zatrzymuje wysypywanie się dalszej ilości ziarenek z szyjki butelki. Dopiero po zjedzeniu przez ptaki leżących ziarenek następuje samoczynne osuwanie się dalszej ilości karmy. Obserwując z daleka karmnik zauważymy, czy trzeba uzupełnić już wyjedzone ziarnka.
Deseczka 5 powinna być mała, tak aby nie mogły na niej siadać np. gołębie lub kawki. Taki karmnik przeznaczony jest dla małych pożytecznych ptaków, jak np. sikorki. Na krawędzi deseczki 5 dookoła osypującego się "stożka" ziarnek należy przybić okrągłe patyki lub odcinki nieostruganych gałązek 5b (rys. 1c). Te gałązki ułatwiają ptakom przytrzymywanie się pazurkami.
Aby szyjka butelki 2a nie opuściła się zbyt nisko, można z odcinka listewki wyciąć i przybić dodatkowy ogranicznik 5a.
Zrobiony karmnik przyczepimy np. na balkonie lub w zacisznym miejscu w ogródku.
Przed oknem na balkonie możemy zrobić inny karmnik, którego budowę przedstawiono na rys. 2.

2. Wiszący karmnik dla sikorek

 

Na długiej płaskiej listewce 7 (rys. 2b) przybijamy gwoździkami dwie zakrętki 2 i 3 od słoików. Najlepiej zastosować czarne zakrętki słoików lub butelek po atramencie. Wybieramy zakrętki o średnicy około 25 mm. W dnie zakrętek należy najpierw wywiercić otwory, a przez nie przełożyć gwoździki. Poniżej przybitych zakrętek przybijamy kawałki kory 4 i 5. Pod zakrętkami należy do klocków przybić odcinki gałązek (lub inne patyki o średnicy 8 mm) - 6 i 7. Wnętrze zakrętek 2 i 3 wypełniamy szczelnie smalcem, łojem lub innym nie solonym tłuszczem najlepiej zmieszanym z nasionami konopi.
Karmnik zawieszamy pionowo przed oknem, co umożliwi dokonywanie ciekawych obserwacji. Korzystać z niego będą bardzo pożyteczne ptaki, jak sikorka, kowalik, a nawet dzięcioł. Inne ptaki nie potrafią utrzymać się na takim pionowo wiszącym karmniku.

 

 

Rys. 3. Prosty karmnik ogrodowy

W ogrodzie lub na podwórzu można ustawić karmnik zbudowany według wzoru przedstawionego na rys. 3. Dwa kawałki cienkiej sklejki lub płyty pilśniowej 7 i 3 (rys. 3a) przybijamy gwoździkami do trójkątnej listewki 2. Grubsza deska 4 jest wsunięta pomiędzy ścianki i przybita gwoździami do dolnych krawędzi dachu 7 i 3. W środku deski 4 jest wywiercony otwór, który służy do zawieszenia karmnika na pionowym słupku 5 (rys. 3b). Cały karmnik daje się obracać dookoła słupka 5, co pozwoli nam na takie jego ustawienie, przy którym wiatr nie będzie wydmuchiwał wyłożonej na desce 4 karmy dla ptaków. Dodatkowo na obrzeżu deski 4 przybijamy okrągłe patyki lub gałązki 4a (rys. 3c).

 


 

 

Rys. 4. Domek-karmnik dla ptaków

 

Karmniki dla ptaków możemy również zbudować w kształcie domku. Widok takiego domku z boku przedstawiono na rys. 4a. Rysunek 4b wyjaśnia budowę domku w widoku z przodu. Ścianki boczne 1 i 2 można zrobić ze sklejki, natomiast dwie części dachu 3 i 4 wycinamy z deski sosnowej. Podstawa-podłoga 5 powinna być zrobiona z grubej deski (np. świerkowej lub sosnowej). Na krawędziach dna przybijamy dodatkowo cienkie patyki, które zatrzymują karmę. Wymiary klatki są zupełnie dowolne. Karmnika nie należy malować kolorową farbą, lecz lepiej ozdobić kilkoma gałązkami świerku.
Na rys. 4c przedstawiono części składowe całego karmnika.

Oprócz zimowych karmników musimy koniecznie zbudować dla ptaków różnorodne domki lęgowe. Z odpadków desek, które otrzymamy w warsztacie stolarskim, zbudujemy domek półotwarty.

Rys. 5. Półotwarty domek lęgowy dla ptaków

 

Taki domek (rys. 5a) zastępuje ptakom dziuplę w drzewie. Poszczególne części, wycięte z desek sosnowych, przedstawiono w perspektywicznym widoku na rys. 5b. Boki 7 i 2 oraz przód 3 i tył 4 zbijamy razem w kształcie otwartego pudełka, a dopiero później dopasujemy od spodu dno 5. Dach 6 powinien być dość duży, aby skutecznie osłaniał otwarte wnętrze od deszczu. Do deski tylnej 4 przykręcimy wkrętami pionową listwę 7, która ułatwi zawieszenie domku na drzewie. Górną i dolną część listwy 7 można przywiązać do drzewa mocnym sznurkiem z tworzywa sztucznego lub grubą nicią nylonową.

Bardzo użyteczne są domki zamknięte (rys. 6a) i budowanie tego rodzaju domków jest specjalnie polecane przez Ligę Ochrony Przyrody.

 

 

 

 

Rys. 6. Zamknięty domek lęgowy dla ptaków

Wszystkie ścianki i dach domku zrobimy z grubych suchych desek sosnowych. Poszczególne części zbijamy gwoździkami. Przekrój domku w widoku z boku przedstawiono na rys. 6b. W czasie zbijania dachu 3 ze ściankami pionowymi, gwoździe 2 i 4 wbijamy tylko częściowo, tak aby można je było wyjąć. Będzie to praktyczne wtedy, gdy raz w roku odejmiemy dach, aby oczyścić wnętrze domku. Do ścianki tylnej 8 przybijemy od strony zewnętrznej listwę 7, która służy do zawieszenia domku na drzewie. Wewnątrz domku są przybite trójkątne listwy 6 okalające dno 7, oraz patyki 9 ułatwiające ptakom wychodzenie. W ściance przedniej 5 należy wywiercić okrągły otwór-wejście dla ptaków. Należy pamiętać, że dno 7 powinno być wsunięte do wnętrzna ścianek pionowych, aby woda nie podciekała do wnętrza na "podłogę", na której będą siedzieć małe pisklęta.
Dno 7 powinno być kwadratowe. Wymiary całego domku ustalamy według wielkości ptaka, który ma w tym domku mieszkać.
Na rys. 316b oznaczono trzy podstawowe wymiary: wysokość W, szerokość dna D oraz średnicę otworu O. Poniżej podaje się zalecone wymiary tych wielkości.
1. Dla sikorki, pliszek i kowalika:
W=260 mm, D=130 mm, O=32mm.
2. Dla szpaków, krętogłowa i sikory bogatki:
W=340 mm, D=150 mm, O=47 mm.
3. Dla dudka, kraski, sowy i pustułki:
W=455 mm, D=198 mm, O=85mm.
Domku nie należy malować, a można jedynie zewnętrzne ścianki powlec brązową bejcą do drewna.
Uwaga: domek należy przywiązać do drzewa zawsze w ten sposób, aby otwór wlotowy skierowany był w stronę południowo-wschodnią.



Pierwsza rzecz ktora zrobimy "zupelnie sami" to .... uwaga uwaga .... KARMIK DLA PTAKÓW, zaczeła sie zima wiec trzeba pomyślec o dokarmianiu wróbelków itp.

++++Cenne informacje dotyczące budowy karmników++++

1 Materiał: odpowiedni gatunek drewna to świerk, sosna, dąb, buk i olcha. W żadnym wypadku nie należy używać sklejki ani płyt wiórowych.

2 Grubość desek: około 2 cm.

3 Przygotowanie: części należy na złączach posmarować wodoodpornym klejem i zbić gwoździami. Gwoździe powinny być przy tym przyklepane, to znaczy mieć lekko sklepane młotkiem ostre końce, co zapobiega nadmiernym spękaniom drewna. Zamiast gwoździ można używać także wkrętów. Wybór należy do wykonawcy i zależy od jego kunsztu
i umiejętności.


Najprostszy model może się czasem okazać najlepszy. Najprostszy karmnik składa się z podłogi, dachu oraz czterech okrągłych kołeczków i jest otwarty ze wszystkich stron. Do jego wykonania potrzebna jest płyta drewniana o wymiarach nie większych niż 25 x 25 cm. Mała powierzchnia podłogi karmnika gwarantuje, że przestrzeń, na której ptaki będą mogły stykać się z niebezpiecznymi mikroorganizmami, będzie niewielka. W rogach podstawy karmnika mocujemy cztery drewniane kołeczki o wysokości około 19 cm, wspierające dach. Trzeba zwrócić uwagę, aby dach nie znajdował się zbyt nisko nad podłogą karmnika. Najlepiej, gdy długość kołeczków wspierających dach wynosi 3/4 długości deski podłogowej karmnika. Wówczas karmnik będzie łatwo dostępny i chętnie odwiedzany przez ptaki. Dwa z czterech kołeczków wspierających powinny być nieco dłuższe, tak aby dach karmnika leżał trochę skośnie. Ułatwia to spływanie deszczu i topniejącego śniegu z dachu. W celu zabezpieczenia pokarmów przed opadami atmosferycznymi powierzchnia dachu karmnika powinna być o kilka centymetrów większa niż podłogi. Aby uchronić dach karmnika przed zawilgoceniem, można użyć papy lub impregnatu do drewna. Ale uwaga: należy stosować tylko impregnaty nie zawierające substancji szkodliwych dla środowiska i całkowicie wysychające! Gotowy karmnik przytwierdzamy mocno do około
2-metrowego pala, który powinien być wkopany na głębokość około 50 cm.
Podstawowy model karmnika można modyfikować w zależności od potrzeb i gustu wykonawcy, a także dodatkowo upiększać. Do dekoracji karmnika nadaje się trzcina lub gałązki brzozowe, przyklejone lub przybite do dachu. Należy tylko zachować podstawową zasadę: pokarm w karmniku musi być suchy i łatwo dostępny dla ptaków. Poza tym dobry karmnik powinien dać się łatwo wyczyścić.


Najprostszy karmnik
LISTA MATERIAŁÓW:
Dach: 30 x 30 cm
Podłoga: 25 x 25 cm
Grubość desek: 2 cm
Dwa kołki o długości 19 cm
Dwa kołki o długości 74 cm
Podstawa: 7 lub 3 pale (w zależności od sposobu montowania) o długości 200 cm
Gwoździe i wkręty

Robię różne karmniki dla ptaków ale chyba najprostszy jest ten na zdjęciu.
Jak znajdę fotki to pokażę. Tutaj wystarczy plastykowa siatka po owocach do której włożyłem kule tłuszczowe (smalec) obtoczone z ziarnami (słonecznik, kasza, płatki owsiane, pszenica, mak i inne)

Trzeba mieć:
-kupiony w markecie kokos,
-sznurek,
-piłkę do drewna,
-wiertarkę i wiertło,
-chwilę czasu.
Trzeba zrobić otworek i wylać mleko, przepiłować odcinając jeden koniec (to będzie daszek), następnie należy oczyścić z kopry wnętrze kokosa. Nawiercić otworki w spodzie i daszku, po trzy na każdym. Przeciągnąć przez nie sznurek. Między daszkiem a pojemnikiem trzeba zrobić supełki, żeby daszek nie opadał na jedzące ptaszeczki.
I koniec. teraz tylko smalec wymieszać z ziarenkami i pozostaje napawać się radością z obcowania ze skrzydlatą bracią.

Jak przywabić ptaki na nasze podwórko

Wysypywanie karmy dla ptaków to tylko je­den ze sposobów przywabiania ich na nasze podwórko. Ptaki mają jednak i inne wyma­gania. Rośliny, krzewy i drzewa dostarczają im miejsca na budowę gniazd, są źródłem pożywienia i chronią je. My możemy dać ptakom to, czego same nie znajdą. Na ob­szarach suchych będzie to woda, a na pu­stych - drzewa. Posadzone przez nas kwia­ty, krzewy i kwitnące drzewa dostarczą ziaren i owoców, którymi ptaki będą poży­wiać się w lecie. A czy wiecie, że zimą trze­ba zapewnić ptakom nie tylko pożywienie, ale też schronienie? Domki z grzędami bar­dzo różnią się od budek lęgowych, w których ptaki zamieszkują w miesiącach letnich. Jest wiele rzeczy, które możemy zrobić, aby pomóc przetrwać ptakom przez cały rok. Można na przykład posadzić w ogrodzie ognik, którego owoce - jagody pomogą ptakom przetrwać zimę, albo gęste krzewy, które ochronią je przed zimnym wiatrem. Dużym problemem jest utrzyma­nie z dala od gniazd miejscowego kocura, a także innych drapieżników, wykradają­cych karmę lub młode z gniazd. To tylko nieliczne sprawy, jakie czekają nas, jeśli chcemy stworzyć ptakom przyjazne siedli­sko i przywabić je na nasze podwórko. Z drugiej strony, kompozycja właściwych krzewów, roślin i kwiatów podnosi wartość posesji, tak więc robimy dużo więcej niż tyl­ko tworzenie atmosfery i siedlisk potrzeb­nych ptakom do przeżycia.


 

Domki z grzędami dają ptakom schronienie zimą.

Rodzaje pożywienia dla ptaków

Ptaki lubią różnorodne pożywienie: zwykłą karmę dla ptaków, masło orzechowe, łój, krakersy. Uwielbiają też szaszłyki zrobione z kawałków pomarańczy i jabłek. Czy lubisz herbatniki, kruche ciasteczka i pączki? Pta­ki lubią, choć są dla nich szkodliwe, i mo­żesz wierzyć lub nie, jedzą nawet tłuczone ziemniaki.

U ptaków, szczególnie tych mniejszych, tempo przemiany materii i zapotrzebowanie energetyczne jest bardzo duże. Aby przeżyć, ptaki muszą codziennie dostarczyć organi­zmowi ilość pożywienia równą od 40% do 75% swojej wagi. Przy takim tempie proce­sów metabolicznych człowiek ważący około 80 kg musiałby codziennie zjadać od 32 do 60 kg pożywienia, aby zachować sprawność. Chociaż ptaki zjadają najróżniejsze pokar­my, zazwyczaj trzymają się swoich ulubio-

nych produktów. Należy więc rozważnie do­bierać pokarm, aby ptaki się nim zaintere­sowały. Najlepiej przygotować niewielki wybór nasion i umieścić każdy ich rodzaj w innym karmniku. Druga możliwość, gdy mamy tylko jeden karmnik, to przygotowa­nie własnej mieszanki, składającej się z ka­szy kukurydzianej i gryczanej, prosa i na­sion słonecznika.

Ptaki uwielbiają łój - tłuszcz o twardej konsystencji odcinany z wołowiny lub ja-gnięciny. Do stopionego łoju można też do­dać ziarna i resztki tłuszczu z innych po­traw. Taka karma wymieszana z masłem orzechowym i różnymi ziarnami jest wyjąt­kowo smakowita. Trzeba pamiętać, aby po­dawać ją tylko jesienią i zimą, gdy tempera­tura jest niska, ponieważ w letnim słońcu łój szybko jełczeje.

Niektóre ptaki owadożerne, na przykład kowaliki, sikory i dzięcioły potrzebują łoju, który zimą zastępuje im owady. Kolejnym ważnym źródłem energii są orzechy. Pamię­tajcie, że wiewiórki także bardzo je lubią.

Ochrona przed drapieżnikami i intruzami

Ptaki, zwłaszcza małe, potrzebują schronie­nia, gdzie nie będą się obawiać kotów, łasic czy innych podejrzanych nocnych intruzów. Owinięcie dolnej części pnia drzewa folią aluminiową uchroni ptaki przed większo­ścią napastników. Dobrze jest też przyczepić dzwonek do obróżki kota i umieścić metalo­we osłony wokół dolnych części karmników i budek lęgowych. Metalowy słupek jako podstawa na pewno zniechęci większość ewentualnych drapieżników.

Utrzymanie wiewiórek z dala od karmni­ków dla ptaków to kolejny problem. Te ma­łe gryzonie potrafią sobie poradzić niemalże ze wszystkimi mającymi je odstraszyć prze­szkodami. Zawieszając karmnik na gałęzi drzewa nie należy używać liny. Wiewiórki to bardzo sprytne stworzenia i wiedzą, że trze­ba ją przegryźć. Trzeba użyć drutu lub łań­cucha, a następnie w połowie odległości karmnika od ziemi dodać folię alumini...

Zgłoś jeśli naruszono regulamin