PRAWOŚLAZ.rtf

(1121 KB) Pobierz

PRAWOŚLAZ LEKARSKI

Prawoślaz lekarski jest popularnym środkiem leczniczym w schorzeniach dróg oddechowych i nieżytach przewodu pokarmowego.

Skład i działanie prawoślazu

Podstawowym składnikiem prawoślazu lekarskiego (Althaea officinalis) są substancje śluzowe. W liściach znajdują się również flawonoidy, kwasy fenolowe i niewielkie ilości olejku eterycznego. Składniki prawoślazu decydują o jego właściwościach osłonowych, wykrztuśnych, zmiękczających, przeciwzapalnych i łagodzących podrażnienia.

 

Surowiec leczniczy

Surowcem leczniczym są liście i korzenie prawoślazu.

Zastosowanie wewnętrzne prawoślazu

Surowiec stosowany jest w schorzeniach dróg oddechowych – działa osłonowo na drogi oddechowe oraz pobudza wydzielanie śluzu, ułatwiając odkrztuszanie. Zalecany jest przede wszystkim przy kaszlu i nieżycie oskrzeli. Prawoślaz reguluje wypróżnienia oraz działa powlekająco na śluzówkę przewodu pokarmowego, łagodząc objawy choroby wrzodowej, nadkwaśności, zgagi, nieżytu żołądka i jelit. Substancje śluzowe zawarte w roślinie zmniejszają wchłanianie tłuszczów z pożywienia, obniżając poziom cholesterolu.

Zastosowanie zewnętrzne prawoślazu

Płukanki z prawoślazu zalecane są przy chrypce i w stanach zapalnych gardła, krtani i jamy ustnej. Kataplazma, a więc okład z zioła, przyspiesza gojenie się ran, owrzodzeń i oparzeń. Przemywanie naparem łagodzi podrażnienia oczu.

 

 

 

Zgłoś jeśli naruszono regulamin