Grzybobranie 6-latki.doc

(31 KB) Pobierz
Scenariusz zajęć wychowawczo- dydaktycznych dla dzieci 6- letnich

Scenariusz zajęć wychowawczo- dydaktycznych dla dzieci 6- letnich

pt. ”Grzybobranie”

http://www.przed.webd.pl/s52.php

 

Cele ogólne:

·                Rozwijanie umiejętności uważnego słuchania utworu literackiego.

·                Rozwijanie umiejętności komunikatywnego wypowiadania się, werbalizowania własnych doznań, myśli, sądów podczas udzielania odpowiedzi zadawania pytań.

·                Wzbogacanie słownika dzieci w miarę poznawania środowiska przyrodniczego.

·                Rozwijanie spostrzegawczości wzrokowej.

·                Kształtowanie pojęcia liczby głównej i porządkowej w zakresie 1- 7.

 

Cele operacyjne:

·                Uważnie słucha wiersza czytanego przez nauczycielkę.

·                Rozumie polecenia nauczycielki.

·                Umie dopasować napis do odpowiedniego skupiska grzybów.

·                Prawidłowo rozpoznaje swoje imię.

·                Umie przeliczać liczebnikami głównymi.

·                Zna liczebniki porządkowe.

·                Potrafi powiedzieć, których grzybów jest więcej, których tyle samo, a których mniej.

 

Pomoce:

·                Kartonowa postać jesieni z koszami, sylwety grzybów, wizytówki z imionami, emblematy do zadania z tekstem, karty z sylwetami grzybów od 1 – 7 na poszczególnych kartach, kaseta z piosenką „Mama i ja”, kaseta z nagraniem Klanzy.

 

Przebieg:

 

1.     Zabawa w formie opowieści ruchowej do piosenki „Listopadowa piosenka”.

2.     Rozmowa na dywanie z wykorzystaniem emblematu Jesień z koszami

Jaka pora roku została zaprezentowana?

Jaka pora roku nadchodzi po jesieni?

Zadaniem dzieci jest odgadnąć: Co Jesień może nieść w wielkich koszach?

     3.Słuchanie wiersza „Grzyby” Anny Łady – Grodzieckiej.

Dzieci obserwują ustawianie sylwety grzybów w szeregu po obu stronach Jesieni, odpowiadają na pytania:

Którym z kolei grzybkiem jest borowik?

Która z kolei kurka?

Myślę o grzybie, który ustawiony jest jako trzeci z kolei, /o, którym myślę?/

Po, której stronie Jesieni jest więcej grzybów, o ile?

 

4.Zabawa dydaktyczna, „Co się zmieniło?”

 

5.Utrwalenie piosenki z repertuaru Misia i Margolci” Kurki, rydze i

   maślaki”

 

6.Zabawa dydaktyczna „Gdzie jest grzyb?”

Dzieci wyszukują swoją wizytówkę, wśród wielu rozłożonych na dywanie, a przypięty do niej, napis z nazwą grzyba / muchomor, borowik, kozak, maślak, kurka/ dopasują do odpowiedniego skupiska grzybów.

 

7.Zabawa ruchowa „Jak rośnie grzyb?”

Dzieci naśladują wzrost grzyba. Nauczycielka liczy do 10.

Grzybek jest malutki, schowany w mchu, pomalutku rośnie.

Kiedy nauczycielka powie 10 grzyb jest wielki, okazały.

 

8.Działania matematyczne „Ile grzybów?”

Monika znalazła dwa grzyby, Mateusz ma w koszyku o jednego grzyba więcej, a Ada znalazła o jednego grzyba mniej niż Monika.

Dzieci układają na dywanie sylwety, przyporządkowując grzyby według treści zadania.

Dzieci odpowiadają na pytanie:

Kto ma najwięcej grzybów?

Kto ma najmniej grzybów?

Co trzeba zrobić, aby dzieci miały po równo?

 

9.Segregowanie obrazków z uwzględnieniem ilości grzybów na

   poszczególnych kartach.

Dzieci tak układają karty, aby na każdej kolejnej było o jeden grzybek więcej tj. 1, 2,3..... itd.

10.Zabawa integracyjna „Burza”

...
Zgłoś jeśli naruszono regulamin