Konserwacja sprzętu.doc

(206 KB) Pobierz
Konserwacja sprzętu

Materiał edukacyjny rozdawany bezpłatnie w ramach szkolenia.

 

Konserwacja sprzętu

Konserwacja narzędzi sprowadza się do trzech zasad:

I. Ochrona ostrzy narzędzi przed wszelkim kontaktem z materiałami twardymi: metal, kamień, ziemia, piasek etc.
II. Ochrona narzędzi przed wilgocią dla uniknięcia utleniania(rdzewienia) i butwienia.
III. Utrzymywanie narzędzi zawsze w stanie zapewniającym ich przydatność.

Do Transportu siekierek i dłut łatwo zrobić skrzynki ochraniające ich ostrza. Strugi mogą być zawijane w kawałek grubego płótna. Świdry i wiertła łatwo przechowywać w rurce plastykowej nieco szerszej od ich średnicy i zamykanej na końcu korkiem lub drewienkiem umocowanym śrubkami.

Konserwacja poszczególnych narzędzi.

Jeśli chcesz, na pierwszy rzut oka poznać na budowie dobrego robotnika zwróć uwagę na to jak obchodzi się on z narzędziami. Po tym, jak je konserwuje i przechowuje poznasz czy masz do czynienia z nowicjuszem czy prawdziwym mistrzem.

Siekierka

Istotne jest, żeby trzonek był w doskonałym stanie i solidnie osadzony. Nie można tu pozwolić sobie na żadne niedbalstwo.

Ostrzenie. Siekierka, by być niezawodną w użyciu wymaga staranności, zwłaszcza przy ostrzeniu. Ostrzenie powinno odbywać się na kamieniu z piaskowca wolno obracającego się w wodzie. Należy trzymać siekierkę całą ręką naciskając nie za mocno na kamień i przesuwać ją powoli na prawo i lewo zachowując kąt ostrzenia.

Jeśli uda ci się wnieść na twoją budowę kamień z piaskowca o średnicy 20 do 30 cm. i zrobić mu stały podkład dobrze osadzony w wydrążeniu z bloku drewna, na pewno będzie można powtarzać ostrzenie wiele razy w czasie pracy. Zapewni to stale sprawne narzędzia w twoim obozie. Oczyszczenie z opiłek. Siekierę po naostrzeniu trzeba doprowadzić do doskonałego stanu. W tym celu należy usunąć warstewkę stalowych opiłek, które są na przedłużeniu ostrza po ostrzeniu przesuwając ostrze ruchem okrężnym po kamieniu zwilżonym olejem lub wodą.

Pilniki

Noś w torbie pilnik trójkątny. Podczas budowy można usunąć nim lekkie wyszczerbienia, lub w razie potrzeby ostrzyć zamiast na kamieniu. Kamień jednak jest do tego celu o wiele lepszy.

Wiertła

Świder jest narzędziem podatnym na złamania powinien mieć swoje ostrze chronione przed wszelkimi urazami. Zwłaszcza przed przedmiotami z metalu, kamienia oraz ziemią. Nieużywany świder powinien być włożony w kłodę z drewna lub do plastykowej rurki. Ostrzenie wierteł jest rzeczą delikatną i robi się to w bardzo starannie i tylko w ostateczności.

Piła

Do prac pionierskich wystarczy piła o ramie rurowej. Unikać stykania się zębów brzeszczotu z kamieniami, żelazem i wilgocią. Nie wymaga żadnych szczególnych zabiegów konserwacyjnych. Obecnie brzeszczoty są tak hartowane, że nie wymagają ostrzenia. Tylko smarować, chronić i wymienić po użyciu. To wszystko.

Dłuta do drewna

Podobnie jak świder, dłuto powinno być albo w rękach albo w swoim etui. Ostrze należy konserwować tak samo jak ostrze siekierki. Po naostrzeniu usunąć starannie opiłki.

Strug

Ostrzy się tak samo jak nóż. Ostrze będzie w doskonałym stanie po przetarciu na kamieniu zmoczonym wodą.

Prawidłowe ostrzenie:



 

Staraj się ostrzyć pod kątem właściwym dla danego narzędzia.

Toporek

Jest to narzędzie tak samo tnące jak siekiera i wymaga takich samych zabiegów przy ostrzeniu na kamieniu i przy usuwaniu opiłek osełką. Potrzebuje tych samych sposobów ochrony i przechowywania. Używany zręcznie toporek czyni cuda przy ociosywaniu pni lub robieniu przedmiotów płaskich, lecz jest to narzędzie straszne dla niezdarnych.

Liny

Jest rzeczą bardzo niebezpieczną dla lin, jeżeli przez lekkomyślność lub nieświadomość trzyma się je razem z narzędziami ostrymi i nie przestrzega się skrupulatnie wskazówek podanych wyżej. Nic nie jest bardziej szkodliwe dla liny niż kontakt z narzędziem ostrym, jak się to często widzi na dnie skrzyni z narzędziami. Unikać tego należy z a wszelką cenę. Utrzymuj je w czystości, wolne od błota, ziemi, smaru. Końce powinny być zakończone oplotem. Przed zbuchtowaniem należy rozsupłać wszystkie węzły, przepleść linę między palcami by zapobiec jej skręcaniu. Zwiń je starannie przy pomocy ramienia i całość zaciśnij pętelką.

Osełka

Czy to będzie zwykły kamień, który niegdyś dyndał w drewnianym pokrowcu żniwiarzy, czy kamień sztuczny o ziarnistości doskonale wymiarowej nie dopuszczaj, by walał się lekkomyślnie na dnie skrzyni na narzędzia. Zrób jej wymiarową skrzynkę z deski umocowaną w jednym miejscu i w ten sposób ją przechowuj. Na obozie umocuj osełkę na klocku z drewna czterema kołkami ,wbitymi pionowo.

Osełka zwilżona wodą na ogół jest lepsza w wielu przypadkach niż osełka zwilżona olejem, która chociaż skuteczniejsza w użyciu, jednak raz nasączona olejem nie nadaje się do powtórnego użycia.

By dokładnie oczyścić siekierkę, dłuto lub przecinak z opiłek po ostrzeniu, ustaw ostrze narzędzia płasko, zachowując kąt ostrzenia tak, by cała powierzchnia skosu przylegała do kamienia. Następnie, trzymając oburącz ostrze wykonujesz serię elips wykorzystując całą powierzchnię kamienia.



 

 

Konserwacja toporków

Jak dbać o toporki zimą? Odpowiedź brzmi- właściwie je przechowywać. Jeżeli Wasze toporki zostawicie na zimę naostrzone, dobrze osadzone i czyste, z pewnością będą Wam świetnie służyły na wiosennych zbiórkach. Prezentujemy Wam sposób na ciekawe przechowywanie narzędzi. Mogą one być w ten sposób ozdobą harcówki. Projekt jest prosty do wykonania a urządzenie jakie sami zbudujecie jest bardzo praktyczne.





 

 

 

 

...
Zgłoś jeśli naruszono regulamin