Poradnik FL Studio dla (bardzo) poczat.doc

(1149 KB) Pobierz
Poradnik FL Studio dla (bardzo)początkujących...

Poradnik FL Studio dla (bardzo)początkujących...

Obsługa FL Studio w czymś większym niż pigółka xD

 

Poradnik pomoże Ci postawic pierwsze kroki w programie FL Studio.Ja daję Ci w nim podstawy i pierwsze wskazówki i gwarantuję,że z tym poradnikiem na pewno stworzysz swój pierwsz FL`owski utwór.Z uwagi iż program posiada - krótko mówiąc – nieograniczone możliwości,po dłuższej pracy z nim wypracujesz swój własny (mam nadzieję),że również i niepowterzalny styl twórczy...Życzę miłej lektury:)

 

Lookas

2008-04-21

 


Pierwsze uruchomienie:

 

Jeżeli wcześniej udało Ci się bezawaryjnie zainstalowac FL Studio ,to masz już za sobą pierwszy znaczący sukces...(nie no żart).Przy pierwszym odpaleniu ujrzysz na pierwszy rzut oka pardzo skomplikowany interfejs i będziesz od razu chciał wyłączyć ten „japoński” program,ale poczekaj – nie taki diabeł straszny jak go malująJ

 

--------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Fot.1(pierwsze uruchomienie)FL1.bmp

 

Razem poradzimy sobie z nim na pewno.

 

 


fl2.bmp
Najpierw zajmiemy się BROWSEREM ,w którym znajdują się foldery z samplami projektami i innymi podobnymi rzeczami.Odnajdź w swoim BROWSErze folder PACKS – to właśnie w nim znajdują się foldery z podstawowymi samplami w wyposarzeniu twojego FL Studio.Nie ma znaczenia wersja programu.W każdej są te same podstawowe zestawy sampli,które w nowszych wersjach są aktualizowane.

-------------------------------------------------------------

Na sam początek znajdź folder z podstawowymi samplami (kick ,snare ,clap itp.) ,w moim przypadku jest to folder DANCE (i u Ciebie raczej też będzie to ten sam folder),znajduje się w nim kilka kicków ,snarów i innych najprostszych sampli.

-------------------------------------------------------------

„Weź” któryś z tych sampli i metodą podnieś upuść umieść go na panelu.

 

panel.bmpFot.3(panel)

 

W ten sam sposób umieść na panelu np. Hat ,Clap i Snare.
Fot.2(browser)


panel 2.bmp
Gdy umieścisz już wszystko tak jak wcześniej powiedziałem ,ułóż coś takiego jak na tym zdjęciu.Nastepnie naćiśnij przycisk PLAY i przesłuchaj to co przed chwileczką ułożyłeś.

------------------------------
Fot.4(panel2)

 

Z pewnością zauważyłeś te dziwne pokrętła ,które znajdują się po lewej stronie.Te od wewnętrznej streony służą do ustawiania głośności danego sampla ,a te od zewnętrznej (po przekręcenu w jedną bądź w drugą stronę) przesterowują dźwięk sampla na jeden z głośników Twojego kompa ,w rezultacie daje to iż w jednym głośniku słychać sampel ,a w drugim nie.

Teraz zajmiemy się ułożeniem (baaaaaardzo) prostej melodii.Najpierw odnajdź jakiolwiek grający sampel.Luknij w BROWSERA ,znajdź folder SimSynth ,w nim wbij do folderu Instruments i weź sampel o nazwie ELEPIANO (albo obojętnie jaki :P – wykarz się własną inwencją xD).

 

panel2.bmp

Fot.5(panel3)

Zauważ , że kick,snare,clap i hat umieszczone są w jednym PATTERNIE ,znajdującym się na PLAYLISCIE.Abyś mógł swobodnie układać melodię(dalej nazywaną melo) naciśnij poprostu na Pattern 2 w na playliście.

 

Gdy wykonałeś poprzedni krok naćiśnij prawym klawiszem myszki na prostokąt z nazwą sampla.

 

lukaj niżej


piano roll.bmp
Wyświetli Ci się właśnie takie okno zadań.Lewym przyciskiem myszy wciśnij opcję PIANO ROLL.

Po wciśnieciu powyższej opcji otworzy Ci się okno,w którym ułozysz swoją pierwszą melodię.


Fot.6(uruchomienie piano roll`a)

piano roll 2.bmp

Zauważ zaznaczone na czerwono AKORDY ,(kolejno od dołu:C4,C5,C6 itd.)no i oczywiście wszystkie pozostałe klawisze pomiędzy nimi.

Układanie melodii:

melo pomniejszenie.bmp

Fot.7(ułożone melo)

Spróbuj ułożyć coś podobnego.Dla komforu układania melodii kliknij na okno PIANO ROLL`a i na klawiaturze alfanumerycznej wciśnij 3 – powiększy on skalę okna i będziesz mógł dokładniej ułożyć melo.

 

 

 

 

 

 

Poradnik FL Studio dla (bardzo)początkujących

 

Po powiększeniu okna zobaczysz coś takiego:

melo1.bmp

Fot.8(fragment mela w powiększeniu)

To tylko fragment mela ,które ułożyłem ,ale jeżeli przjrzysz się dokładniej ilustracji nr 7 na pewno dopatrzysz się na jakich akordach ustawione sa poszczególne częsci melodii.

Gdy już ułożysz melo ,rzuć okiem na PLAYLISTĘ (największe okno na całym interfejsie)

fragment playlisty.bmp

Układanie sampli na PLAYLIŚCIE:

Gdy masz już ułożone melo ,ustawione kicki ,snary i całą resztę ,ułóż je na PLAYLIŚCIE

w następujący sposób:

układanie na playliście.bmp

Fot.9(układanie na playliście)

Przełącz na Pattern 1 (tam gdzie układałeś kicki i snary)i przesuwając po BARACH (komórkach patternów)naciśkając jednocześnie lewy przycisk myszy „namaluj” coś takiego jak powyżej.

melo z bitem.bmp

Fot.10(dodanie mela do playlist)

W ten sam sposób „namaluj” melo na PLAYLIŚCIE – właśnie ułożyłeś kwałek swojego pierwszego kawałka xD.

Aby odsłuchać to co zostało ulożone na PLAYLIŚCIE musisz przełączyc tryb odtwarzania – o tym na następnej stronie Poradnika.

 

 

 

 

Poradnik FL Studio dla (bardzo)początkujących


tempo utworu i tryby odtwarzania.bmp
Na czerwono zaznaczone zostały tryby odtwarzania.ten wyżej służy do odsłuchiwania pojedyńczego patternu ,a ten niżej do przesłuchania całego utworu,który ułożony jest w PALYLIŚCIE.

Na zielono oznaczyłem okno tempa utworu,które ustawia się najeżdżąjąc na okno i przesuwanie myszką odpowiednio w górę i dół jednocześnie trzymając przyciśnięty lewy przycisk myszki.

Mixer:

Gdy już obczaiłeś wszystko powyżej mogę przedstawić Ci MIXER ,cyfrowy mixer w którym nałożysz efekty na wybrane prze siebie sample.

mixer.bmp
Po wciśnięciu klawisza F9,wyświetli się coś takiego jak powyżej – to właśnie mixer.Na dalszych stronach zapoznam Cię z jego działaniem.

 

 

 

 

 

 

 

Poradnik FL Studio dla (bardzo)początkujących

Nciśnij na prostokąt z samplem w panelu samplowym ,tak aby poajwił się panel kontrolny wybranego przez Ciebię sampla.


panel kontrolny sampla.bmp
Wygląda on tak:

Naciskając zakładki(SMP,INS,MISC,Func) i wybierając w nich różne opcje możesz trochę zmienić dźwięk sampla – robi się to bardzo rzadko ,ale jeżeli chcesz to możesz się tam pobawić :P.Jeżeli zdeka znasz angielski to na pewno sobie poradzisz.

Ale wracając do MIXERA:zaznaczyłeś w ten sposób sampel ,teraz musisz podlinkować go do MIXERA – robi się to tak:

linkowanie do mixera.bmp

Naciskasz prawym przyciskiem myszy na któryś z Insertów (tutaj jest to INSERT 1)odnajdujesz opcję LINK SELECTED CHANNELS ,rozwijasz ją i klikasz na TO THIS TRACK – brawo – właśnie zalinkowałeś instrument do mixera!!! ;)  

 

 

 

 

 

 

 

Poradnik FL Studio dla (bardzo)początkujących

Po bezproblemowym zalinkowaniu istrumentu czas nałożyć na niego jakiś efekt,który dadałby mu werwy czy też uczynił jego wydzwięk przyjemniejszym dla ucha.

mixer2.bmp

Na czerwono oznaczony jest PANEL EFEKTÓW ,dalej zobaczysz jak wybrać efekt i „nałożyć” go na instrument. mixer3.bmp

Naciśnij lewym przyciskiem myszy na zaznacząną tu na czerwono strzałkę na PANELU EFEKTÓW ,a następnie wybierz opcję SELECT ,wyświetlona zostanie lista ,na której znadowac się będą efekty,których możesz użyć do „upiększenia”dzwięku.

Gdy nałoższ jakiś efekt musisz wiedziec jakie ma on działanie i jak dostosowac go do potrezb Twoich oczekiwań co do niego.Teraz pokażę Ci pare efektów i powiem jak działają opisując je pokrótce.

Fruity Reeverb i Fruity Reeverb 2:


f reeverb.bmp
Efekt ten służy do nadawania echa brzmieniom.Na czerwono oznaczone zostały strzałki poprzez które zmianiają się ustawione w tym oknie domyśle parametry efektu.Daje to możliwość szybkiego i wygodnego nałożenia efektu,jednak abyś się czegoś nauczył sam się tym pobaw.Na zielono oznaczone zostały pokrętła,którymi zmienia się pogłos,głośność a także rodzaj echa.Podobne działanie ma Fruity Reeverb 2,wygląda natomiast troszeczkę inaczej i daltego go pokażę.

 

 


Fot.17(fruity reeverb)

f reeverb2.bmp

Fot.18(fruity reeverb 2)

Na żółto oznaczyłem okno z taką dziwną figurą.W praktyce ,gdy naciśniesz na to okno lewym przyciskiem swojej myszy to będziesz mógł uzyskac różne dziwne figur – od okręgu po trójkąty i tuby – figury te będą odpowiednikami echa jakie można uzyskać na samplu poprzez zastosowanie tego efektu.Pokrętła zaznaczone na zielono służą do tego samego celu ,jeżeli ktoś nie lubi figur to ustawi sobie echo tymi właśnie gałkami.Zwróć uwagę na tło okna ,które tutaj jest brązowe.Gdy będziesz kręcił pokrętłami tło będzie się zmieniać od czerwonego po fioletowe – krótko mówiąc zmiana koloru nada inną intensywnośc brzmienia efektu na danym samplu.I tradycyjnie na czerwono zaznaczyłem takie 3 małe suwaki ,które służą do ustawienia głośności efektu ,jego intensywności i czasu trwania.

 

 

 

Poradnik FL Studio dla (bardzo)początkujących

Fruity Delay Bank:

fdb.bmp

Fot.19(fruity delay bank)

Ten efekt służy o nałożenia echa na sampel w czasie rzeczywistym – czyli mówiąc po ludzku powiela go w czasie odtwarzania i twaorzy za nim tło.

EQUO (equalizer):

equo.bmp

Fot.20(equo)

Służy no do nadawania tak zwanego POWERA dla danego sampla.Poprzez ustawienie tych lini na głównym ekranie i poprzekręcanie gałek po prawej ,możesz uzyskać podbicie bassu ,zmianę częstotliwości melodii i nadanie jej innego (podgłoszonego,przytłumionego)lub jeszcze innego dziwnego brzmienia.

 

 

Poradnik FL Studio dal (bardzo)początkujących

To raczej wszystkie podstawy ,jakie mogłem Ci przekazać w tym poradniku.W miarę rozwoju swoich możliwości będziesz lepiej poznawał FL Studio i zapewniam Cię ,że będzie sprawaić Ci to niewyobrażalną radochę.Jeżeli uważasz ,że coś niejasno objasniłem napisz na moje GG:10171269.Odpowiem na wszystkie Twoje pytania i doradzę Ci w pracy w FL Studio.

 

 

Pozdrawiam J

 

 

 

Poradnik zredagował Lookas Peace – remixer/music producer and DJ

Zezwalam na rozpowrzechnianie Poradnika poprzez Internet.

 

UWAGA!!!!

Poradnik ten nie jest oficjalnym poradnikiem do programu FL Studio.Jest on jedynie przejawem mojej dobrej woli i moich umiejętności redagowania tekstu xD.Proszę nie utożsamiać tegoż Poradnika z firmą Image-Line – która jest producentem  FL Stuido.

 

 

 

 

 

 

Z poważaniem:

Autor poradnika – Łukasz Kamiński

...
Zgłoś jeśli naruszono regulamin