Scenariusz grzybobranie 4latki.doc

(38 KB) Pobierz
Scenariusz zajęcia z zakresu przyrody

Scenariusz zajęcia z zakresu przyrody.

 

 

 

Najlepszym elementem poznania świata jest kontakt z przyrodą.

 

Od najmłodszej grupy wzbogacam wiedze moich wychowanków poprzez streści  o bogactwie przyrody , jej wpływie na życie ludzi i nasze środowisko , w którym żyjemy. Poszerzam wiedze nie tylko w oparciu o treści programowe, ale również o nowe treści , które zawarłam w autorskich programach „Przyroda wokół nas”

 

„Zadziwiający Świat przyrody”.

 

Scenariusz tego zajęcia dotyczy darów lasu i jest przeznaczony dla dzieci 4 - letnich .

 

„Grzybobranie - borowiki i muchomory” .

 

Cele ogólne :

 

- rozwijanie zainteresowań przyrodniczych ,

 

- poznanie grzybów jadalnych i trujących ,

 

- przestrzeganie przed zbieraniem grzybów tylko w obecności osoby dorosłej ,

 

- rozwijanie sprawności manualnej .

 

Cele szczegółowe :

 

dziecko :

 

- potrafi odróżnić borowika od muchomora , zna ich wygląd i kolor ,

 

- wie , które z nich można jeść ,

 

- umie liczyć w zakresie liczby 4 liczebnikami głównymi ,

 

- potrafi rozprowadzać wyrobioną plasteliną po powierzchni szablonu ,

 

- interesuje się darami lasu ,

 

- aktywnie uczestniczy w zajęciu .

 

Metoda :

 

- Słowna: żywe słowo, rozmowa , polecenia ,

 

- czynna : zadanie stawiane do wykonania , techniki twórczego myślenia ,

 

- percepcyjna : relaksacja przy muzyce , pokaz .

 

Forma :

 

- zbiorowa ,

 

- indywidualna .

 

Pomoce :

 

- wiersze „Borowi”, Muchomor - S. Szuchowa ,

 

- zagadka

 

- kolorowe ilustracje i naturalne okazy borowika i muchomora ,

 

- plastikowe grzyby ,

 

- plastelina ,

 

- kartony z szablonami borowików i muchomorów ,

 

- magnetofon , nagranie o wesołym nastroju ,

 

- miś „Uszatek” - postać towarzysząca dzieciom podczas zajęcia .

 

Przebieg :

 

Wprowadzenie :

 

Powitanie gościa „misia Uszatka” przez dzieci . Nauczycielka zaprasza gościa i dzieci , aby usiadły i uważnie posłuchały . Wyjaśnia dzieciom , że misie są mieszkańcami lasu i dzisiaj naszym towarzyszem zabawy będzie miś Uszatek

.

1. Miś mówi zagadkę :

 

- Ma on nóżkę - nie ma buta ,

 

ma kapelusz - nie ma głowy .

 

Czasem gorzki i trujący .

 

Często smaczny jest i zdrowy . ( grzyb )

 

2. Słuchanie krótkich wierszy :

 

a) „Borowik”

 

Znaleźć prawdziwka to nie sztuka .

 

Jaś się pochyla ... patrzy ... szuka ...

 

Pod brzozą znaleźć dwa koźlaki ,

 

Wśród sosen bedłki i maślaki ,

 

a ten prawdziwek to nic dobrego ,

 

ciągle się bawi w chowanego .

 

Jaś już do domu wracać musi .

 

a wtem spostrzega kapelusik .

 

Taki prześliczny i brązowy ,

 

biały od spodu , jędrny , zdrowy ...

 

A to Jasiowi się udało !

 

To jest borowik z nóżką białą !

 

b) „Muchomor”

 

Berecik czerwony  ma białe kropeczki .

 

Nie chcą go brać dzieci , ani wiewióreczki .

 

Ale niech zielony gwarzy . - Patrzcie jak mi w nim do twarzy .

 

3. Omówienie treści wierszy - zwrócenie uwagi na nazwy grzybów

występujących w wierszach i ich cechy charakterystyczne .

 

4. Rozmowa na temat grzybów poparta barwnymi ilustracjami , uczulenie

dzieci na to , iż nie wolno im samym zbierać grzybów , mogą to robią tylko w obecności osób dorosłych .

 

5. Dzielenie zbioru ( grzybów ) na podzbiory ( grzyby jadalne i trujące)

 

6. Liczenie grzybów z dwóch zbiorów w zakresie liczby cztery. Dzieci przeliczają grzyby ( plastikowe ) w koszyczkach , zaznaczają ich liczbą za pomocą kółek , rozpoznają borowiki i muchomory .

 

7. Zabawa ruchowa „Grzybobranie”

 

Dzieci dostają opaski na głowę : borowik lub muchomor - spacerują po sali przy muzyce wesołej , naśladując szukanie grzybów . Gdy muzyka przestaje  grać , a nauczycielka podaje hasło , np. mówi - muchomory – wtedy dzieci  z opaskami muchomorów tworzą koło i odwrotnie . Zabawę powtarza się kilka razy .

 

8. Praca indywidualna , plastyczna przy stolikach :

 

- wyrabianie plasteliny , określanie jej kolorów i rozprowadzanie jej po powierzchni przygotowanego szablonu grzyba . Dobieranie odpowiedniego koloru do danego kształtu grzyba .

 

9. Symboliczne oznaczenie grzybów tzw. Uśmiechem w znaczeniu : dobry , Zły .

 

Zakończenie :

 

Miś pyta dzieci - czy mogą sami zbierać grzyby ?

 

Dzieci powinny odpowiedzieć - nie , tylko z dorosłymi .

 

Podziękowanie misiowi za przybycie do dzieci , zaproszenie go na inne

Zajęcia i pożegnanie się miłym okrzykiem - Do zobaczenia !

 

opr. Halina Poniatowska

 

 

...
Zgłoś jeśli naruszono regulamin