Jesienna muzyka- scenariusze na 5 dni.doc

(63 KB) Pobierz
TEMAT KOMPLEKSOWY: „JESIENNA MUZYKA”

TEMAT KOMPLEKSOWY: „JESIENNA MUZYKA”

 

 

TEMATY DNI:

 

1.      Listopadowa muzyka .

2.      Deszcz i wiatr gra wokoło.

3.      Jesienne zabawy przy muzyce.

4.      Smutno – wesoło  - jesienne nastroje.

5.      Jesienna orkiestra.

 

 

Cele ogólne:

 

- nauka piosenki Pt. „Jesienny deszcz”

- rozwijanie zainteresowań i zdolności muzycznych;

- wyrabianie umiejętności aktywnego słuchania muzyki;

- rozwijanie poczucia rytmu;

- rozwijanie wrażliwości na zmiany tempa i dynamiki;

- ćwiczenie percepcji i koncentracji uwagi;

- rozwijanie koordynacji ruchowej i orientacji w przestrzeni;

- kształtowanie słuchu i wrażliwości muzycznej;

- kształtowanie kreatywności i twórczości muzycznej.

 

 

Metody pracy:

 

- analityczno   -  percepcyjna;

- problemowo - twórcza

- problemowo - analityczna

 

 

Formy pracy:

 

- zespołowa;

- indywidualna;

- grupowa.

 

 

Środki dydaktyczne: płyta z nagraniem piosenki Pt. „Jesienny deszcz”, ilustracja jesienna, nagrania muzyczne utworów do słuchania, chusta animacyjna, kolorowe wstążki, sylwety parasoli i kropel deszczu, instrumenty perkusyjne: kołatki, bębenek, grzechotki,

Niekonwencjonalne: woreczki foliowe, gazety, opaski z listkami, sylwety liści, farby plakatowe, tekst wiersza, krążki, rurki do napojów, kulki z wełny, farby plakatowe.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

DZIEŃ 1

 

 

TEMAT DNIA : Listopadowa muzyka.

 

Cele operacyjne: ( dziecko potrafi ):

 

- wypowiadać się na temat ilustracji,

- określić charakterystyczne cechy jesiennej pogody;

- słuchać uważnie piosenki z nagrania CD;

- określić nastrój, tempo, charakter piosenki;

- reagować na zmianę dynamiki  utworu;

- wykonać prawidłowo ćwiczenie oddechowe;

- zaśpiewać zbiorowo piosenkę.

 

PRZEBIEG ZAJĘĆ:

 

1.      Rozmowa kierowana przy ilustracji, dzieci wypowiadają się na temat pogody późną jesienią, dzieci określają zjawiska atmosferyczne charakterystyczne dla tej pory roku.

2.      Słuchanie piosenki Pt. „Jesienny deszcz” z płyty CD – muzyka: Wojciech Kaleta, słowa: Sławomir Karaszewski. ( aneks nr. 1)

3.      Omówienie treści piosenki, jej budowy, tempa, dynamiki i nastroju ( podkreślenie wesołego, tanecznego charakteru piosenki )

4.      Zabawa muzyczno – ruchowa uwrażliwiająca na zmiany tempa : „Wiatr i wiaterek”

Dzieci stoją na obwodzie koła, w rękach trzymają. chustę animacyjną , na którą nauczycielka rozrzuca sylwety jesiennych liści. Dzieci poruszają chustą animacyjną w zależności od tempa utworu muzycznego :

Lekko, wolno  - gdy muzyka jest spokojna, wolna

mocno , szybko- gdy muzyka  , staje się coraz szybsza:                                          (utwór Symfonia G – dur nr 94 J. Haydn .)

5.      Ćwiczenie oddechowe: „Wirujące listki”. Dzieci otrzymują sylwety listków na nitce,

oraz rurki do napojów – chodzą po całej sali, dmuchają na listki przez rurkę i obserwują jak wirują.

6.      Zabawa rytmiczna: „Cicho – głośno”, uwrażliwiająca na zmianę dynamiki.

Dzieci wypowiadają słowa: „Zła pogoda kapie woda”  - raz cicho, raz głośno w zależności od ułożenia ręki N. ( ręka uniesiona do góry- głośno, w dół –cicho)

oraz symbolu graficznego:                            coraz głośniej;

                                                                         

                                                                       coraz ciszej.

7.      Zbiorowy śpiew piosenki: „Zła pogoda  - dzieci śpiewają piosenkę„ poznaną w zeszłym roku ,maszerują rytmicznie po obwodzie koła  do akompaniamentu tamburyna.

 

 

 

DZIEŃ 2

 

TEMAT DNIA: Deszcz i wiatr gra wokoło.

 

Cele operacyjne: ( dziecko potrafi):

- reagować na sygnały słuchowe;

- nauczyć się I zwrotki piosenki i refrenu;

- rozwijać poczucie rytmu;

- reagować na przerwę w muzyce;

- reagować na zmianę tempa;

- słuchać uważnie utworu muzycznego i zilustrować go ruchem

 

PRZEBIEG ZAJĘĆ:

 

1.      Zabawa ruchowa inhibicyjno – incytacyjna: „Kropelki deszczu”. Dzieci maszerują rytmicznie po obwodzie koła, na sygnał bębenka ( N. uderza 3, 4 lub 2 razy ), podskakują tyle razy ile  usłyszą uderzeń w bębenek.

2.      Ćwiczenie emisyjne: „Śpiewający deszcz” – dzieci powtarzają za N. sylaby: kap, chlap.

 

 

3.      „Jesienny deszcz”- nauka I zwrotki piosenki i refrenu metodą ze słuchu, N. śpiewa fragment piosenki-  dzieci powtarzają.

4.      Rytmizacja tekstu piosenki połączona z gestodźwiękami  - N. uderza o uda, klaszcze w dłonie, tupie prawą nogą, lewą – dzieci powtarzają te czynności.

5.      Zabawa muzyczno – ruchowa: „Wiatr i liście” z reakcją na przerwę w muzyce. Dzieci otrzymują opaski    z listkami, stoją w rozsypce po całej Sali. Jedno wyznaczone dziecko jest wiatrem ( ubrane w foliowy płaszczyk), kiedy zacznie grać muzyka „wiatr” chodzi między „listkami” i dotyka je po kolei. Dotknięty listek wiruje wokół własnej osi. Gdy muzyka ucichnie- dzieci staja nieruchomo w miejscu, ponowny sygnał zachęca do dalszej zabawy.

6.      „Zabawa z echem” – N. mówi i jednocześnie cicho klaszcze, a dzieci

Powtarzają:

 

 

7.      Zabawa muzyczno – ruchowa: „Kałużowy spacer” uwrażliwiająca na zmiany tempa. Dzieci wybierają się na spacer, muszą jednak przeskakiwać powstałe „kałuże”             ( krążki) ). Sposób skakania podpowiada akompaniament  wygrywany przez N. na bębenku:

- rytm półnutowy  - skaczą wolno obunóż,

- rytm ćwierćnutowy – skaczą szybciej z nogi na nogę.

     8.   Słuchanie utworu Fryderyka Chopina: „Walc Des – dur” ( nagranie CD )

           Dzieci przyjmują wygodną pozycję i w ciszy słuchają utworu.

           Omówienie utworu – N. zachęca dzieci, aby samodzielnie wypowiadały się na temat

           muzyki ( ma szybkie tempo, jest lekka, pogodna, wesoła, żartobliwa, dźwięki wirują

           jak listki na wietrze itd.).

           Improwizacja do muzyki – dzieci otrzymują kolorowe wstążki, samodzielnie tańczą d

           muzyki. N. opowiada jak wiruje wiatr, jak tańczą liście, jak się wznoszą i opadają itp.

           Przy końcowej frazie walca, wszystkie dzieci kucają.

        

DZIEŃ 3

TEMAT DNIA: Jesienne zabawy przy muzyce.

 

Cele operacyjne: (dziecko potrafi):

- wykonać akompaniament do wiersza;

- reagować na zmianę rejestru;

- zaśpiewać I zwrotkę i refren piosenki;

- reagować na przerwę w muzyce;

- rozwijać poczucie rytmu;

-rozbudzić wyobraźnię muzyczną;

-uspokoić się przy muzyce.

 

PRZEBIEG ZAJĘĆ:

 

1.      „Podaj kropelkę”- zabawa na powitanie, dzieci przekazują sobie z rąk do rąk   wyimaginowaną kropelkę deszczu.

2.      Słuchanie wiersza Pt. „Dwa wiatry”.  J. Tuwima ( Aneks 2 ). Dzieci otrzymują po dwa foliowe woreczki, nakładają je jak rękawiczki, naśladują ruch wiatru od fragmentu wiersza zaczynającego się słowami: „Cichuteńko, cichuteńko… mdlał”  - cisza.

Dalej tworzą podkład do tekstu od słów: „Jeden wiatr  - pędziwiatr” do słów: „Drugi wiatr…”- cisza. Następnie: „Frunął śniegiem z wiśni kwiat, parsknął śmiechem cały sad” – cisza. I kontynuując od słów: „Wziął brat brata za kamrata” – coraz głośniej

Aż do fortissima do słów: „A w sadzie cicho, cicho…”, zapada nagła absolutna cisza – bezruch.

3.      Marsz z parasolem”- zabawa muzyczno –ruchowa uwrażliwiająca na zmianę rejestru.

Dzieci otrzymują kolorowe krążki, gdy N. wygrywa na dzwonkach rytm ósemkowy w wysokim rejestrze – dzieci biegają z krążkiem ( parasolem) nad głową, rytm ćwierćnutowy  zagrany w niskim rejestrze, zachęca dzieci do opuszczenia rąk z krążkiem ( dzieci składają parasol ) i spaceru po całej sali do rytmu.

4.      Ćwiczenie artykulacji: legato i staccato.

Dzieci naśladują odgłosy natury , stosując zmianę artykulacji np.

Szum wiatru – szszszszszszsz,

Krople deszczu – kap, kap, kap,

Stukanie dzięcioła – puk, puk, puk,

5.      Ćwiczenie emisyjne: „Odgłosy jesieni”, na sylabach kap, chlap, szu, sza.

6.      Piosenka: „Jesienny deszcz” – śpiew I zwrotki i refrenu, nauka II zwrotki piosenki,

Dzieci wyróżniają  klaśnięciem I miarę taktu melodii piosenki.

7.      Zabawa muzyczno – ruchowa: „Wirujące listki” – reakcja na przerwę w muzyce.

Dzieci biegają swobodnie po całej Sali przy melodii piosenki „Jesienny deszcz”

( wersja instrumentalna ), na przerwę w muzyce, kładą się na dywanie i zwijają się w kłębek – listki spadły na ziemię.

8.      Ćwiczenie rytmiczne – dzieci odtwarzają rytm przedstawiony za pomocą umownych

znaków graficznych:

 

 

  

 

 

9.      „Śpiewamy dla jesieni”- praca w grupkach, dzieci układają krótkie teksty o jesieni

i układają do nich melodię np.: „ przyszła jesień, pani jesień”

                                                   „jesień , jesień już jest wśród nas”

                                                   „jesienią, jesienią wiatry mocne wieją”

10.  Ćwiczenie relaksacyjne, dzieci leżą na dywanie, słuchają nagrania z muzyką

Relaksacyjną, wykonują głęboki wdech nosem i długi wydech ustami.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

DZIEŃ 4

 

TEMAT DNIA: Smutno – wesoło – jesienne nastroje.

 

Cele operacyjne: (dziecko potrafi ):

- reagować na sygnały słowne;

- odróżnić dźwięki wysokie oraz niskie;

- kształtować poczucie rytmu;

- reagować na muzykę w tonacji mol oraz dur;

- oddać nastrój muzyki za pomocą barw;

- uspokoić organizm.

 

 

 

PRZEBIEG ZAJĘĆ:

 

1.      Muzyczne powitanie:         N. „dzień dobry dzieci”

                                                         Dz: „dzień dobry Pani”

2.      Ćwiczenie inhibicyjno – incytacyjne :„Deszcz” – rozwijanie umiejętności koncentrowania się oraz szybkiej reakcji na sygnały.

Dzieci biegają w rozsypce, na słowny sygnał: „deszcz”  - dzieci zatrzymują się w miejscu i naśladują czynność rozkładania parasola nad głową.

3.      Ćwiczenie emisyjne: „Śpiewające kropelki

Rozprysły się kropelki deszczu i śpiewały raz wysoko, raz nisko. Zaśpiewajcie dźwięki kropelek:

 

 

 

4.      „Jesienny deszcz” – dzieci śpiewają zbiorowo I i II zwrotkę piosenki, uczą się III

zwrotki  na zasadzie echa.

5.      Zabawa rytmiczna: „Kaloszowy marsz”

Dzieci stoją na obwodzie koła N. wystukuje na tamburynie krótkie rytmy , które dzieci najpierw powtarzają głosem, a następnie wytupują nogami np.

 

Człap   człap   czła   pu    człap                    człap    człap      czła    pu     czła     pu

 

6.      Zabawa muzyczno – ruchowa: „Wesoło – smutno” – uwrażliwienie na muzykę w tonacji mol oraz dur.

Dzieci w zależności od słyszanej muzyki, wykonują określone ruchy:

- muzyka wesoła – podskakują radośnie ,cieszą się że jest piękna pogoda.

- muzyka smutna – chodzą po sali z opuszczona głową, smucą się że znowu pada.

      7.   „Malujemy muzykę” – praca w grupkach. N. dzieli dzieci na grupy  4 osob., dzieci

             otrzymują po dwie sylwety w kształcie chmurek, malują kulkami z wełny maczanymi

             w farbie plakatowej , dobierając kolory w zależności od słuchanej muzyki:

            - jasne, ciepłe  -   gdy muzyka jest  „wesoła”;

            - ciemne, zimne- gdy muzyka jest „ smutna”.

      8.  Ćwiczenie oddechowe: „Suszymy ubranie”. Dzieci wróciły z jesiennego spaceru,

           Zmoczyły sobie ubranie i teraz muszą je osuszyć. Dzieci wykonują głęboki wdech

           nosem i wydech ustami.

 

DZIEŃ 5

 

TEMAT DNIA: Jesienna orkiestra.

 

Cele operacyjne: (dziecko potrafi ):

- grać rytmicznie na instrumentach perkusyjnych;

- kształtować poczucie rytmu;

- rozwijać pamięć muzyczną;

- rozpoznać metrum w wystukiwanych rytmach;

- zrelaksować się przy muzyce.

 

 

PRZEBIEG ZAJĘĆ:

 

1.      ...

Zgłoś jeśli naruszono regulamin