umowa pozyczki.doc

(67 KB) Pobierz
UMOWA POŻYCZKI

UMOWA POŻYCZKI

zawarta

dnia [___________] r.

w [___________]

pomiędzy

[______________________]

zwanym dalej Pożyczkodawcą

a

[______________________]

zwanym dalej Pożyczkobiorcą

 

o następującej treści:

 

§ 1

Przedmiot umowy

1.              Przedmiotem niniejszej umowy jest udzielenie przez Pożyczkodawcę Pożyczkobiorcy pożyczki pieniężnej w kwocie PLN [1] [____________] (słownie: [____________] złotych) na warunkach określonych w niniejszej umowie.

2.              Oprocentowanie pożyczki wynosi [____] % w stosunku rocznym.

3.              Odsetki od udzielonej kwoty pożyczki będą płatne Pożyczkodawcy przez Pożyczkobiorcę do dnia [______] każdego miesiąca [2].  

 

§ 2

Wydanie przedmiotu pożyczki

1.              Pożyczka przekazywana będzie Pożyczkobiorcy transzami w wysokości i w terminach wskazanych przez Pożyczkobiorcę, z zastrzeżeniem ust. 3 niniejszego § [3].

2.              Poszczególne transze pożyczek będą wpłacane na rachunek bankowy wskazany przez Pożyczkobiorcę, w terminie [________] od dnia zawiadomienia Pożyczkodawcy przez Pożyczkobiorcę.

3.              Wypłata pierwszej transzy pożyczki nastąpi po złożeniu przez Pożyczkobiorcę zabezpieczeń wskazanych w § 3 niniejszej umowy.

 

§ 3

Zabezpieczenie pożyczki

1.              Pożyczkobiorca zabezpieczy spłatę pożyczki w drodze ustanowienia zastawu na [__________], zgodnie z obowiązującymi przepisami prawa oraz poprzez złożenie Pożyczkodawcy wystawionego przez siebie weksla in blanco.

2.              W przypadku opóźnienia Pożyczkobiorcy ze spłatą kwoty pożyczki, Pożyczkodawca wezwie Pożyczkobiorcę do spłaty pożyczki wyznaczając mu dodatkowy, [____] tygodniowy termin, po upływie którego Pożyczkodawca uzyska prawo zaspokojenia swojej wierzytelności z ustanowionych zabezpieczeń.  

 

§ 4

Sposób korzystania z pożyczki [4]

1.              Kwota pożyczki zostanie w całości przeznaczona na rozpoczęcie działalności gospodarczej przez Pożyczkobiorcę.

2.              Pożyczkobiorca przedstawi Pożyczkodawcy dowody na wykorzystanie przedmiotu pożyczki na pokrycie wydatków związanych z realizacją celu wskazanego w ust. 1 niniejszego paragrafu, w terminie [________] od dnia zawarcia niniejszej umowy [5].

3.              Pożyczkodawca ma prawo do odmowy wypłaty dalszej transzy pożyczki i do żądania natychmiastowego zwrotu pobranej kwoty pożyczki wraz z odsetkami, jeżeli poweźmie wiadomość, że Pożyczkobiorca nie wykorzystuje pożyczki zgodnie z jej przeznaczeniem.

 

§ 5

Zwrot pożyczki

1.              Termin zwrotu kwoty pożyczki strony ustalają na dzień [__________].

2.              Spłata pożyczki zostanie dokonana na rachunek bankowy wskazany przez Pożyczkodawcę.

3.              Pożyczkobiorca ma prawo do wcześniejszego zwrotu pożyczki w całości lub części. W takim przypadku Pożyczkobiorca będzie zobowiązany do zapłaty odsetek za okres faktycznego korzystania z przedmiotu pożyczki, tj. za okres od dnia wydania przedmiotu pożyczki przez Pożyczkodawcę do dnia jej zwrotu przez Pożyczkobiorcę [6]

4.              Strony mogą zawrzeć pisemne porozumienie o przedłużeniu terminu spłaty pożyczki.

 

§ 6

Prawo odstąpienia [7]

1.              Pożyczkobiorca oświadcza, że w dniu zawarcia niniejszej umowy jego stan majątkowy pozwala na terminową spłatę pożyczki, a jednocześnie, że nie jest on dłużnikiem w oparciu o inne tytuły przewidziane przepisami prawa. Pożyczkobiorca zapewni Pożyczkodawcy możliwość zapoznania się z sytuacją finansową Pożyczkobiorcy, mogącą mieć wpływ na spłatę i terminowość spłaty pożyczki wraz z odsetkami.

2.              Pożyczkodawca zastrzega sobie prawo do odstąpienia od niniejszej umowy oraz prawo do odmowy wydania przedmiotu pożyczki, a w przypadku częściowego wydania przedmiotu pożyczki, prawo do odstąpienia od umowy odnośnie części niewydanej oraz prawo do odmowy wydania pozostałej części przedmiotu pożyczki, jeśli zwrot pożyczki okaże się wątpliwy z powodu złego stanu majątkowego pożyczkobiorcy. W takiej sytuacji Pożyczkobiorca zobowiązany będzie do natychmiastowego zwrotu pobranej kwoty pożyczki wraz z odsetkami.

 

§ 7

Postanowienia końcowe

1.              Zgodnie z art. 9 pkt 10 ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych strony są zwolnione z obowiązku podatkowego w zakresie zawarcia niniejszej umowy. 

2.              W sprawach nieuregulowanych niniejszą umową zastosowanie znajdą przepisy Kodeksu Cywilnego. 

3.              Wszelkie zmiany postanowień niniejszej umowy wymagają dla swej ważności formy pisemnej, w postaci aneksu do umowy. 

4.              Spory wynikłe na tle realizacji niniejszych uregulowań rozstrzygane będą na drodze polubownej. W przypadku niemożliwości rozstrzygnięcia sporu w wyżej wskazany sposób, sądem właściwym w sprawie rozstrzygnięcia sporu będzie sąd miejsca siedziby [________]. 

5.              Umowę zawarto w [___] jednobrzmiących egzemplarzach, po [___] egzemplarzu dla Pożyczkodawcy i Pożyczkobiorcy.

 

________________________________                                   ________________________________                                    Pożyczkodawca                                                                                        Pożyczkobiorca

 

autor:

Diana Stypuła

Autor jest prawnikiem w Kancelarii BSO Prawo i Podatki we Wrocławiu.

 

Sporządzony wzór umowy nie ma charakteru wzorca normatywnego. Oznacza to, że każdorazowe zastosowanie wzoru w obrocie gospodarczym wymaga uwzględnienia specyfiki zawieranej umowy, interesów stron itp., co w konsekwencji może skutkować koniecznością ich zmian. Kancelaria nie ponosi żadnej odpowiedzialności za wszelkie następstwa powstałe wskutek zastosowania przedstawionych wzorów umownych.

 

 


[1] Przedmiotem umowy pożyczki pieniężnej zawieranej na terenie RP przez strony posiadające obywatelstwo polskie/siedzibę w Polsce mogą być tylko pieniądze polskie. Nie wyklucza to możliwości określenia w umowie kwoty pożyczki poprzez wskazanie jej równowartości w pieniądzu obcym. Jeśli przynajmniej jedną ze stron jest obywatel innego państwa, pożyczka może opiewać na sumę wyrażoną w walucie obcej.

[2] Strony mogą umówić się, że odsetki będą płatne w wyznaczonych odstępach czasu. Zastrzeżenie umowne obowiązku zapłaty odsetek nie wcześniej niż po spłacie pełnej kwoty pożyczki może mieć szczególne znaczenie w przypadku pożyczek udzielanych spółce przez wspólnika lub spółce przez inną spółkę.

[3] Strony mogą dowolnie określić termin i sposób wydania przedmiotu pożyczki. Wydanie może nastąpić np.  niezwłocznie po podpisaniu umowy pożyczki lub w terminie wskazanym w umowie pożyczki, także na wezwanie pożyczkobiorcy, bądź to w całości bądź w części.  

[4] Określenie sposobu korzystania przez Pożyczkobiorcę z pożyczki nie wpływa na ważność umowy pożyczki, może mieć jednak znaczenie z podatkowego punktu widzenia.

[5] Zwolnienie podatkowe przewidziane w ustawie o podatku od czynności cywilnoprawnych, w przypadku udzielenia pożyczki na rozpoczęcie czy prowadzenie działalności gospodarczej będzie miało miejsce pod warunkiem udokumentowania przez Pożyczkobiorcę, w ciągu 12 miesięcy od dnia zawarcia umowy pożyczki, wykorzystania pożyczki zgodnie z jej przeznaczeniem wskazanym w umowie pożyczki. Wykorzystanie pożyczki na inny cel skutkować będzie obowiązkiem podatkowym, ciążącym na obu stronach umowy.

[6] Strony mogą kwestię uregulować dowolnie, np. że pożyczkodawca zachowa prawo do zapłaty odsetek za okres pozostający do zakończenia terminu zwrotu pożyczki wskazanego w umowie pożyczki.  

[7] Pożyczkodawca nie będzie mógł skorzystać z możliwości odstąpienia od umowy lub odmowy wydania przedmiotu pożyczki ze względu na zły stan majątkowy pożyczkobiorcy, jeżeli w chwili zawarcia umowy o złym stanie majątkowym pożyczkobiorcy wiedział lub z łatwością mógł się dowiedzieć.

...
Zgłoś jeśli naruszono regulamin