Układ ISD2500.docx

(71 KB) Pobierz

Układ ISD2500


Opis wyprowadzeń

* Wyjście przepełnienia OVW (k. 22)

Jedną z podstawowych cech układów rodziny ISD2500 jest rozdzielenie sygnału wyjściowego przepełnienia (ang. Overflow) i sygnału końca komunikatu EOM (ang. End Of Message). Sygnały te wyprowadzane są na dwie osobne końcówki: OVF i EOM. Umożliwia to bardziej efektywne łączenie kaskadowe układów. W układach rodźmy ISD2500 na wyprowadzeniu EOM jest generowany impuls o niskim poziomie tylko podczas odtwarzania, jeśli zostanie napotkany bit EOM. Na wyjściu tym nie jest generowany impuls w przypadku wystąpienia przepełnienia. Zamiast tego, po osiągnięciu stanu przepełnienia, na wyjściu OVF przez około 6us jest wystawiany impuls o niskim poziomie.

Po osiągnięciu stanu przepełnienia, sygnał wejściowy CE zostaje połączony przez układ z wyjściem OVF. Oznacza to, że sygnał wejściowy CE "pojawia się" na wyjściu OVF każdego układu będącego w stanie przepełnienia.

Aby zrozumieć dlaczego układy działają w ten sposób, należy rozważyć kilka takich układów połączonych kaskadowo. Aby układy prawidłowo połączyć w kaskadę, wyjście OVF każdego z układów powinno być połączone z wejściem CE następnego. Wyjście OVF ostatniego w łańcuchu zostanie omówione później. W ten sposób sygnał CE przenosi się przez układy będące w stanie przepełnienia. Zmiana stanu lub podanie impulsu o niskim poziomie na wejście CE pierwszego układu w łańcuchu steruje, poprzez linię łańcucha, pierwszym układem nie będącym w stanie przepełnienia.

* Działanie OVF podczas zapisu

Ponieważ podczas zapisu sygnał CE utrzymywany jest w stanie niskim, po wystąpieniu przepełnienia OVF przechodzi do stanu niskiego i w nim pozostaje. Nie jest generowany impuls o niskim poziomie. Kiedy CE przechodzi do stanu niskiego, OVF przechodzi do niego również.

* Działanie OVF podczas odczytu

Normalne odtwarzanie rozpoczyna się impulsem na linii CE, następnie CE powraca do stanu wysokiego. W tym przypadku przy przepełnieniu na wyprowadzeniu OVF pojawia się impuls rozpoczynający odtwarzanie w kolejnym układzie w łańcuchu. Jeśli system używa podczas odtwarzania ciągłego sygnału CE, wyprowadzenie OVF przejdzie do stanu niskiego przy przepełnieniu i w nim pozostanie. Nie zostanie wysłany impuls o niskim poziomie.

Uwaga: Na wyjściach EOM układów serii ISD2500 nie są generowane impulsy po wystąpieniu stanu przepełnienia. Odtwarzany komunikat może kończyć się ustawionym bitem EOM lub może trwać do wystąpienia stanu przepełnienia. Jeśli projektant potrzebuje prostego układu logicznego do wskazania, że komunikat się zakończył, niezbędne jest zsumowanie (suma logiczna OR) wyjść EOM i OVF. Ponieważ oba są aktywowane poziomami niskimi, odpowiednia będzie dwuwejściowa bramka AND.
 

 


Rozmieszczenie wyprowadzeń

http://www.eres.alpha.pl/elektronika/fusion_images/elektronika/isd2500_1.gif



Tryby pracy

Tryb pracy z przyciskami (ang. Push-Button Mode)
W układach serii ISD2500 występuje dodatkowy tryb pracy niedostępny w układach serii ISD1000A. Jest to tzw. tryb pracy z przyciskami (wybierany bitem adresowym M6-k.7), który jest stosowany w bardzo prostych aplikacjach o minimalnej liczbie elementów. Po wybraniu tego trybu trzy wyprowadzenia zmieniają funkcje. Wyprowadzenie 23, CE staje się wejściem START/PAUSE i jest aktywowane impulsem o niskim poziomie. Wyprowadzenie 24 staje się wejściem STOP/RESET aktywowanym impulsem o wysokim poziomie. Wyprowadzenie 25 EOM staje się wyjściem RUN wskazującym (stanem wysokim) działanie układu.

Wejście START/PAUSE jest używane do uruchamiania układu zarówno w trybie odtwarzania, jak i zapisu, odpowiednio do stanu na k.27. Podanie impulsu o niskim poziomie rozpoczyna operację, która będzie kontynuowana do czasu osiągnięcia końca pamięci układu, znacznika EOM (w trybie odtwarzania), impulsu o wysokim poziomie na wejściu STOP/RESET, lub kolejnego impulsu na wyprowadzeniu START/PAUSE.

W trybie zapisu, poczynając od adresu 0, można zapisać serię komunikatów naciskając wielokrotnie przycisk START/PAUSE. Każde nieparzyste naciśnięcie przycisku rozpoczyna następny komunikat. Każde parzyste naciśnięcie kończy nagrywanie bieżącego komunikatu. Następny komunikat jest więc zapisywany na początku następnego rzędu adresowego po ponownym naciśnięciu przycisku. Jeśli nie jest wymagany następny komunikat lub osiągnięto koniec pamięci, naciśnięcie przycisku STOP/RESET zakończy każdy zapis, spowoduje zapisanie znacznika EOM i ustawienie licznika adresów na 0.

W trybie odtwarzania, każde kolejne naciśnięcie przycisku START/PAUSE rozpoczyna odtworzenie kolejnego komunikatu. Zakończy go zaś napotkanie znacznika EOM i układ będzie czekał na następne polecenie.

W trybie z przyciskami wyprowadzenie 25, EOM, staje się wyjściem RUM. Poziom wysoki na tym wyjściu wskazuje, ze jest wykonywana operacja zapisu lub odtwarzania. Wyjście jest przeznaczone do sterowania diodą LED o małym poborze prądu wskazującą, czy ostatnie naciśnięcie przycisku START/PAUSE rozpoczęło, czy przerwało operację (zapisu lub odczytu).

Istotną cechą trybu z przyciskami jest to, że przy końcu każdej operacji układy ISD2500 automatycznie przechodzą do trybu uśpienia, bez utraty wartości wskaźnika początku komunikatu (ang. Message Start Pointer). Oznacza to, ze następna operacja rozpocznie się we właściwym miejscu. Nie jest to wyzerowanie układu przez automatyczne przejście do trybu uśpienia, jakie występuje w układach ISD1000A po wprowadzeniu układu w tryb uśpienia przy pomocy wyprowadzenia PD.

Mieszanie trybów pracy
Niektóre bity trybów pracy mogą być ustawione jednocześnie, dając w ten sposób maksymalną elastyczność w używaniu układów ISD. Niektóre tryby nie odnoszą się do operacji zapisu i niektóre kombinacje bitów są właściwie bezużyteczne. Na przykład, bitu A0 - "szybko naprzód" (ang. Fast Forward) nie można używać razem z bitem A5 - CE aktywowane poziomem (ang. CE Level Activation). W większości przypadków zdrowy rozsądek pokazuje, jak będzie działać kombinacja bitów. W przypadku wątpliwości należy sprawdzić w danych katalogowych lub wypróbować ich działanie.

Aplikacje

3-minutowa kaskada z układami ISD2560

Układ na rys. poniżej przedstawia sposób kaskadowania układów ISD2560 w celu uzyskania czasu nagrania do 3 minut.
 

http://www.eres.alpha.pl/elektronika/fusion_images/elektronika/isd2500_2.gif

Dla zwiększenia pojemności pamięci systemu, układy serii ISD2500 mogą być w prosty sposób kaskadowane. W poniższym paragrafie omówiono dwa sposoby kaskadowania. Metoda pierwsza polega na połączeniu kaskadowym trzech układów w trybie, w którym kolejne komunikaty mogą być zapisywane sekwencyjnie od początku pamięci. Komunikat może przekraczać granicę dwóch układów. Przejście pomiędzy układami będzie niezauważalne dla użytkownika. Wskazywanie komunikatów (tryb pracy A0 - szybko naprzód) może być używane do szybkiego odszukania i odtworzenia dowolnego zapisanego komunikatu. Nie jest wymagana znajomość dokładnego adresu położenia każdego komunikatu. Znany musi być tylko numer kolejny komunikatu.

Metoda druga pokazuje, jak w dowolnym punkcie przestrzeni adresowej trzech układów można bezpośrednio adresować i zapisywać lub odtwarzać komunikaty. Komunikat może być zapisany lub odtworzony poprzez granicę dwóch układów. Przejście pomiędzy układami będzie ponownie niezauważalne dla użytkownika.

W dwóch przedstawionych przykładach połączenie kaskadowe trzech układów ISD2560 daje w rezultacie całkowity czas nagrania wynoszący 3 minuty. Dla uzyskania czasów nagrania wynoszących 2 minuty 15 sekund, 3 minuty 45 sekund lub 4 minuty 30 sekund należy użyć, odpowiednio układów ISD2545, ISD2575 lub ISD2590. W każdym z przykładów, pierwszy z serii układów ISD2560 (U1), zawiera przed wzmacniacz mikrofonowy i wyjście głośnikowe całego systemu. Wszystko to jest dodatkiem do pierwszych 60 sekund pamięci analogowej. Pozostałe układy służą tylko jako elementy pamięciowe. Wyprowadzenie ANA OUT (wyjście przed wzmacniacza mikrofonowego) układu U1 jest połączone przy pomocy kondensatorów sprzęgających z wejściem ANA IN każdego z trzech układów w kaskadzie. Dodatkowo, SP+ układu U3 podane jest z powrotem do wejścia AUX układu U2, a SP+ układu U2 do wejścia AUX układu U1. W ten sposób wejścia ANA IN są połączone równolegle z wyjściem przed wzmacniacza mikrofonowego układu U1, podczas gdy wyjścia głośnikowe połączone są łańcuchowo (ang. daisy cham) ze wzmacniaczem głośnikowym U1.

...
Zgłoś jeśli naruszono regulamin