Sasiedzi.doc

(36 KB) Pobierz
SCENARIUSZ ZAJĘĆ Z OBSZARU EDUKACJI SPOŁECZNO-MORALNEJ DLA DZIECI 6-LETNICH

1

 

 

SCENARIUSZ ZAJĘCIA Z OBSZARU EDUKACJI SPOŁECZNO-MORALNEJ DLA DZIECI 6-LETNICH.

 

Temat zajęcia: ,, Sąsiedzi” – słuchanie teatrzyku sylwetowego wg utworu M.

                         Kowalewskiej.

 

Cele ogólne: Zapoznanie dzieci ze znaczeniem pojęć: koleżeński

                     i niekoleżeński, dobry kolega.

                     Rozwijanie umiejętności współpracy i skutecznego

                     porozumiewania się z dziećmi z grupy.

                     Konstruowanie zdań prezentujących cechy dobrego przyjaciela.

 

Cele operacyjne:

Dziecko:

     -    rozumie treść wysłuchanego utworu, wypowiada się na jego temat

-         przedstawia bohaterów teatrzyku pt. ,, Sąsiedzi” M. Kowalewskiej

-         przewiduje sposób zachowania się chłopców z teatrzyku

-         rozróżnia pojęcia: koleżeński, niekoleżeński, dobry kolega

-         gromadzi wyrazy wokół tematu przyjaźń

-         wykonuje zadanie samodzielnie i we współpracy z innymi

-         kończy zdanie: prawdziwy przyjaciel to........................

 

Formy organizacyjne pracy: z całą grupą, zbiorowa, indywidualna.

Metody pracy: żywego słowa, zadań stawianych do wykonania, pokazu

                         i obserwacji.

Środki edukacyjne: treść teatrzyku, sylwety chłopców, plansza z konturem postaci, kolorowe karteczki, karteczki z wyrazami, podkłady muzyczne, kredki, mazaki, rysunki buzi radosnej i smutnej.

 

Przebieg zajęć:

 

Lp.

Sytuacje edukacyjne

Zadania dla dzieci

Zakładany efekt

Środki edukacyjne

1.

Ćwiczenie integrujące grupę

,, Witamy Cię Adasiu, witamy Cię Olu”.

Przekazywanie sobie poprzez uścisk dłoni, miłe  słowo radosnych pozdrowień.

Wprowadzenie wśród dzieci miłej, ciepłej atmosfery.

 

2.

Słuchanie teatrzyku sylwetowego M. Kowalewskiej pt.

,, Sąsiedzi”

Uważne śledzenie treści teatrzyku.

Dzieci wypowiadają się na temat utworu budując zdania proste

i złożone.

Papierowe sylwety bohaterów teatrzyku.

 

3.

Rozmowa w kręgu na temat postępowania chłopców- głównych bohaterów teatrzyku.

Udzielanie odpowiedzi na zadawane przez

n-la pytania:

- Czy Adam był przez cały czas jednakowo koleżeński dla Tomka?

- Po czym możemy poznać, że Tomek był koleżeński?

- O kim powiemy, że jest niekoleżeński?

Dzieci rozumieją znaczenie pojęć: koleżeński, niekoleżeński, dobry kolega, koleżanka.

Układają napisy : Adam, Tomek.

Karteczki

z imionami bohaterów: Tomek, Adam.

4.

Zabawa logorytmiczna

,, Miłe słowa”.

Improwizowanie ruchem , słowem tekstu ,, Ja Ci mówię miłe słowa, odpowiadasz mi tym samym”.

Dzieci obdzielają się miłymi słowami np.

jesteś miły, jesteś dobry, jesteś wspaniały, jesteś sympatyczny, rytmicznie poruszając się po sali.

Podkład muzyczny do piosenki ,, Miłe słowa” adaptacja tekstu i muzyka:

Krzysztof , Elżbieta Matuszak.

 

5.

Zabawa ,, Dokończ zdanie”

Dzieci podają sobie pustą ramkę do zdjęć wyobrażając sobie, że jest w niej zdjęcie przyjaciela.

Kończą zdanie

,, Moim przyjacielem jest......”

Dzieci wskazują, kto jest ich przyjacielem

i dlaczego.

Ramka do zdjęć.

 

6.

Praca przy stolikach

z wykorzystaniem kart pracy

Dzieci wybierają według własnego uznania zadanie do wykonania:

I - ,, Jak pomóc Adasiowi”- spośród karteczek

z wyrazami wyszukują te, które

określają cechy pozytywne , zapełniają nimi kontur postaci chłopca.

 

II- ,, Podarki od serca”- rysowanie w wyciętej sylwecie ,, serca” podarku dla swojego przyjaciela.

 

III- ,,Spośród różnych obrazków wybierz tylko te, które przedstawiają

pozytywne przykłady zachowania”, kolorują obrazki. 

Dokonują właściwego wyboru , wskazują cechy pozytywne, odczytują je.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Przedstawiają w sposób graficzny prezent dla przyjaciela.

 

 

 

Przedstawiają uzasadnienie wyboru ilustracji.

Karty pracy dla dzieci uwzględniające stopniowanie trudności.

7.

Zespołowy śpiew piosenki

pt. ,, Przyjaciele”

Dzieci otaczają się ramionami

i wspólnie śpiewają piosenkę

Wiernie odtwarzają słowa i treść

piosenki. Pokazują oznaczenia

w postaci rysunku: buzia radosna, buzia smutna.

Kaseta

z nagraniem piosenki:

adaptacja tekstu

i muzyka:

Elżbieta

i Krzysztof Matuszak.

Rysunki buzi smutnej i wesołej.

8.

Ewaluacja osiągnięć dzieci.

Odpowiadają na zadawane pytania n-lki.

Dokonują oceny swoich działań.

 

Opracowały: Jolanta Siuda, Marianna Wieczorkowska.

Przedszkole Miejskie Nr 17 Kutno, ul. Wybickiego 1.

...
Zgłoś jeśli naruszono regulamin