Szaszłyki z krewetek i cukinii.doc

(43 KB) Pobierz
Szaszłyki z krewetek i cukinii

Szaszłyki z krewetek i cukinii

z chrupiącą posypką z dobrego chleba, natki pietruszki, mięty i czosnku

 

Składniki, 2 porcje:

 

• 18 ugotowanych (różowych) krewetek*

• 2 - 3 średnie cukinie

• 3 cienkie i niezbyt duże kromki dobrego chleba (nie musi być świeży)

• 2 ząbki czosnku, drobno posiekane

• 3 - 4 łyżki posiekanej świeżej natki pietruszki

• garść liści świeżej mięty, posiekanej

• 5 - 6 łyżek oliwy z oliwek extra virgin

• sól morska i świeżo zmielony pieprz

 

 

Przygotowanie:

Krewetki opłukać i osuszyć. Cukinie pokroić wzdłuż na cieniutkie plasterki (zbyt grubo pokrojona cukinia będzie się łamać przy zwijaniu), można posłużyć się obieraczką do warzyw. Wybrać 18 najładniejszych, środkowych pasków cukinii.

Chleb drobno posiekać, włożyć do miseczki razem z czosnkiem, natką pietruszki, miętą, oliwę z oliwek. Wymieszać i doprawić solą oraz świeżo zmielonym pieprzem.

Krewetki zawijać w plasterki cukinii i nadziewać na patyczki do szaszłyków (po 3 krewetki na jeden szaszłyk). W razie konieczności przyciąć końce patyków, gdyby nie mieściły się na patelni.

Szaszłyki obtaczać w posypce z chleba, dociskając ją dłońmi. Układać na rozgrzanej patelni grillowej (na średnim lub trochę mniejszym niż średni ogniu) i grillować przez około 5 minut z każdej strony. Najlepiej, aby cukinia pokryła się brązowymi paskami, a posypka z chleba nie zrumieniła się za bardzo.

Zaraz podawać, można polać dodatkową oliwą z oliwek extra virgin. Czytaj więcej w  BLOGU.

 

* jeśli mamy surowe krewetki (szare), po zgrillowaniu szaszłyków na patelni grillowej, można szaszłyki wstawić do nagrzanego piekarnika na około 5 minut. Będziemy mieć pewność, że krewetki nie są surowe w środku. Dłuższe grillowanie na patelni mogłoby (choć niekoniecznie) spowodować zbytnie zrumienienie się chleba.

 

 

 

Zapiekanka z tartą cukinią, plasterkami ziemniaków i łososiem

 

 

Składniki:

 

800 g ziemniaków

300 g łososia, surowego lub grillowanego

600 g cukinii (może być mieszana żółta + zielona)

• 2 łyżki masła

• 6 łyżek śmietanki kremowej 30%

100 g sera camembert

 

• 1 pełna łyżka mąki ziemniaczanej

• 2 surowe żółtka (lub 1 całe jajko)

• 20 - 30 g tartego parmezanu

• świeże oregano

• sól i czarny pieprz (młotkowany lub świeżo zmielony)

 

 

Przygotowanie:

Piekarnik nagrzać do 180 stopni. Formę o wymiarach około 18 x 29 cm posmarować 1 łyżką masła. Ziemniaki oskrobać lub obrać, opłukać i pokroić na cieniutkie plasterki. Włożyć do garnka, przepłukać, wlać świeżej zimnej wody, posolić i zagotować. Gotować jeszcze przez około 5 minut, aż ziemniaki będą miękkie, ale nie będą się rozpadać. Odcedzić i wyłożyć na tacę.

Łososia obrać ze skórki, usunąć ości, opłukać, osuszyć i pokroić na kawałeczki. Można użyć łososia już zgrillowanego lub podgotowanego na parze, ale może być też surowy.

Cukinię zetrzeć na tarce o dużych oczkach. Na dużej patelni roztopić 1 łyżkę masła, dodać cukinię i smażyć na większym ogniu przez około 2 minuty, co chwilę mieszając. Doprawić solą, czarnym pieprzem, dodać śmietankę, pokrojony na kawałeczki ser i wymieszać. Odlać około 1/2 szklanki soku z cukinii i wymieszać go z mąką ziemniaczaną. Wlać z powrotem na patelnię, wymieszać i delikatnie zagotować. Odstawić patelnię z ognia i dodać żółtka, od razu wymieszać (żółtka mają pozostać płynne a cukinię ma pokryć średnio gęsty sos).

Ziemniaki podzielić na 3 części. Ułożyć pierwszą warstwę ziemniaków, jeden obok drugiego, posypać pieprzem, wyłożyć połowę cukinii, przykryć ziemniakami, znów posypać pieprzem i wyłożyć cukinię, rozłożyć kawałeczki łososia, przykryć ziemniakami, zetrzeć parmezan i wstawić do piekarnika. Piec przez 10 minut (grzanie góra i dół) + 5 minut pod grillem (lub 5 minut jak poprzednio), posypać świeżym oregano

 

 

 

. Lasagne ze szpinakiem i cukinią

 

z serem camembert i delikatnym sosem z mascarpone i żółtka

 

Składniki:

 

• 9 płatów lasagne

400 g szpinaku

• 1 czubata łyżka mascarpone

• 2 surowe żółtka

• 1 średnia żółta cukinia (lub zielona)

100 g sera camembert

• 3 łyżki śmietanki kremowej 30%

30 g parmezanu

• świeże oregano - opcjonalnie

• oliwa extra vergine

 

Przygotowanie:

 

Zagotować osoloną wodę w garnku i włożyć płaty lasagne, gotować przez około 1- 2 minuty (lub nieco dłużej jeśli lubimy bardziej miękkie ciasto), następnie wyjąć łyżką cedzakową i ułożyć na ściereczce kuchennej jeden płat obok drugiego. Żaroodporną formę o wymiarach około 19 x 28 cm posmarować 1 łyżką oliwy extra vergine. Piekarnik nagrzać do 180 stopni. Szpinak opłukać, otrzepać z wody i włożyć na suchą patelnię. Podgrzewać mieszając przez około pół minuty lub krócej do czasu aż szpinak zwiędnie. Zdjąć z patelni i odcisnąć na sicie (może pozostać trochę wilgoci na szpinaku). Posiekać na 1 - 2 cm kawałki i włożyć z powrotem na jeszcze ciepłą patelnię. Dodać ser mascarpone i żółtka, wymieszać. Doprawić solą i świeżo zmielonym pieprzem. Cukinię pokroić na cienkie plasterki, ser camembert na kawałeczki. Na dnie naczynia ułożyć pierwsze 3 płaty lasagne, na każdym ułożyć po około 3 - 4 plasterki cukinii, skropić oliwą (około 1 łyżeczki) i posypać pieprzem. Rozłożyć połowę szpinaku i połowę sera camembert (1 łyżkę sera odłożyć na wierzch). Położyć kolejne 3 płaty lasagne, cukinię, szpinak i drugą połowę sera. Przykryć pozostałym makaronem i ułożyć plasterki cukinii, posypać pieprzem.

Na patelnię po szpinaku wlać 3 łyżki śmietanki kremowej i dodać odłożoną łyżkę camemberta, podgrzewać mieszając aż ser się roztopi i powstanie gładki sos. Polać po lasagne (najlepiej po odkrytych częściach makaronu). Wierzch posypać tartym parmezanem i wstawić bez przykrycia do nagrzanego piekarnika. Piec przez 15 minut. Po upieczeniu posypać oregano

 

 

 

Grzanki Croutons z wędzonym łososiem

oraz jajami przepiórczymi w paprykowych krążkach

 

 

 

 

 

Składniki na 5 croutons:

1 podłużna papryka

5 jajeczek przepiórczych

5 małych kawałków wędzonego łososia

5 połówek pieczywa tostowego

sól, pieprz, olej do smażenia i masło

Przygotowuję Croutons:

Kroję pieczywo tostowe na 5 trójkątów i smażę na patelni, na rozgrzanej oliwie i maśle, z każdej strony, aż będą chrupiące i zrumienione. Odkładam na bok, patelnię czyszczę papierowym ręcznikiem i używam do dalszego smażenia papryki. Na ciepłe croutons układam po kawałku łososia, posypuję pieprzem.

 

Przygotowuję paprykę i jajka:

Paprykę kroję w poprzek na pięć obrączek, cienkich na 1 cm. Oczyszczam z nasion, solę i podsmażam na 1 łyżce oleju około 2 minut, raz odwracając. Rozbijam jajka do miseczki i łyżką wkładam po jednym do każdej obrączki, uważając, aby nie uszkodzić żółtek. Staram się posolić tylko białka, bez żółtek. Czekam aż białko się zetnie, ale żółtko będzie płynne. Układam

* Ważne jest aby pieczywo nie wchłonęło tłuszczu, tylko się z zewnątrz zrumieniło, było chrupiące. Dlatego trzeba pilnować temperatury masła i oliwy na patelni, nie może być zbyt niska.

* Mając większą, zwykłą paprykę można powtórzyć danie z jajkami kurzymi.

* Do paprykowych obrączek pasuje również ser parmezan, ser z niebieską pleśnią lub feta, który można położyć na wierzch każdej papryki.

* Można powtórzyć z innym rodzajem pieczywa, np. z chlebem.

 

Rolki z łososiem i kolendrą

 

Składniki, 2 porcje (po 2 roladki na 1 porcję):

 

• 4 małe krążki papieru ryżowego

• świeża kolendra (natka lub posiekany szczypiorek)

• 4 kawałki surowego łososia bez skóry i ości, każdy o wymiarach około 4 cm x 8 cm (kawałki po około 50 g)

• świeżo zmielony czarny pieprz

• około 3 mm warstwa oleju roślinnego do smażenia (np. z orzechów arachidowych)

• sos sojowy do podania

 

Przygotowanie:

Zagotować około 3 cm wody w garnku, zdjąć z ognia, zanurzać kolejno krążki papieru ryżowego, zostawić na 30 sekund do namoczenia. Krążki wyjąć z wody i ułożyć na wilgotnej ściereczce. Na środek każdego arkusza położyć wiązkę kolendry (natki lub posiekany szczypiorek), przykryć kawałkiem łososia, oprószyć świeżo zmielonym czarnym pieprzem, zawinąć papier ryżowy wkoło ryby. Rozgrzać około 3 mm warstwę oleju na patelni, ułożyć roladki (mają skwierczeć). Smażyć przez 2 minuty, następnie przewrócić na drugą stronę i smażyć przez kolejne 2 - 2,5 minuty, aż będą ładnie zrumienione.

Wyłożyć na ręcznik papierowy, lekko przestudzić i podawać z sosem sojowym. Można podawać z sałatką, np. z ogórka, rukoli, kapusty.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Zgłoś jeśli naruszono regulamin