6673.doc

(45 KB) Pobierz

SCENARIUSZ ZAJĘĆ  DLA DZIECI 4- LETNICH

TEMAT:  „Pan listopad deszczu się nie boi”- zabawy i ćwiczenia na jesienne dni

Zajęcia diagnozujące aktywność dzieci podczas zabaw i zajęć.

             

 

CELE OGÓLNE:

1. wspomaganie dzieci w rozwijaniu uzdolnień oraz kształtowanie czynności intelektualnych potrzebnych im w codziennych sytuacjach i w dalszej edukacji;

  2. zapewnienie dzieciom lepszych szans edukacyjnych poprzez wspieranie ich ciekawości, aktywności i samodzielności, a także kształtowanie tych wiadomości i umiejętności, które są ważne w edukacji szkolnej.

 

CELE SZCZEGÓŁOWE:

1.Chętnie i aktywnie uczestniczy w zabawach i zajęciach organizowanych przez nauczyciela,

2. Przestrzega norm dotyczących zachowania się w grupie,

3. Reaguje na sygnały i polecenia nauczyciela,

4.Udziela odpowiedzi na pytania nauczyciela,

5. Kreśli linie proste i faliste,

6. Poprawnie trzyma przybór do rysowania,

7. Rozróżnia i nazywa podstawowe kolory,

8. Przelicza elementy zbioru,

9. Posługuje się pojęciami czasu, wielkości i przestrzeni,

10. Koncentruje się na wykonywanym zadaniu, jest samodzielne, doprowadza pracę do końca,

11. Zna swoje imię

 

METODY:

-podające: objaśnienie, pokaz;

-poszukujące: rozmowa kierowana, pogadanka;

-aktywizujące: zabawy dydaktyczne, zabawy integracyjne

-praktycznego działania: metoda zadań

 

FORMY:

-indywidualna;

-zbiorowa;

-zespołowa;

 

POMOCE:

Pacynka, płyty z nagraniami, szalik, parasol, kalosze, talerze, gazety, kopertę z: 3 parasolki w różnych kolorach, 4 – białe chmurki, 5- niebieskich kropelek deszczowych, karton kolorowy jako podkładka do układania, karta pracy z narysowanymi parasolkami, kredki, nagrody

 

 

PRZEBIEG ZAJĘCIA:

 

1. Powitanie.

Zapraszam was dzisiaj do deszczowej krainy. Będziemy się bawić w wesołe zabawy. Aby nie zgubiło się żadne z dzieci, poprzypinam wam deszczowe kropelki z waszymi imionami . Popatrzcie kto to jest też chciałby się z nami pobawić ( pan listopad), ale on was nie zna. Powiecie mu swoje imię i przywitajcie się z nim

- „ Mam na imię” - każde dziecko mówi swoje imię i wita się z pacynką.

2. Piosenka na powitanie „ Pan listopad”

3.„Co to za odgłosy”- ćwiczenia słuchowe .Rozpoznawanie odgłosów z płyty – deszcz, burza, grzmot,

4. Inscenizacja wiersza przez dzieci pt. „ Zabawa z listopadem” – I. Kocylak

Dziecko1: Idzie listopad pod parasolem,

       sam sobie wybrał deszczową porę,

Dziecko2: Trzęsie się z zimna, ludziom się żali,

                      Podarowałem mu ciepły szalik.

Listopad:  Oprócz szalika chcę mieć kalosze!

Dziecko3: Chcesz mięć kalosze? Masz bardzo proszę.

                      Już nie przerazi cię żadna słota,

                      W tych kaloszach, możesz chodzić po błotach.

Listopad:   A czy głębokie będą kałuże?

Dzieci:      Oj, listopadzie nie marudź dłużej….

5. Rozmowa na temat wiersza:

-Dlaczego listopad na początku był smutny?
- Co podarowały mu dzieci?

- Dlaczego listopad chciał mieć parasol, szalik i kalosze.

- Jak wy się ubieracie w jesienne dni.

- Czy lubicie  jak pada deszcz?

- Co można robić podczas deszczu?

- Czy pamiętacie jaka była wczoraj pogoda?

- Jaka jest dzisiaj – wyglądamy przez okno i określamy stan pogody.

- Jak myślicie jak może być jutro pogoda?

 

6. „Deszczyk”- zabawa ruchowa przy piosence.

Deszczyk pada, deszczyk pada ,

Wieje, wieje wiatr – 2x

Błyskawica, grzmot,

A na niebie kolorowa tęcza – 2x

 

7.Spacer w deszczu” – zabawa ruchowa z gazetami.

Dzieci powtarzają krótki wierszyk:

„Deszczy pada, deszczyk pada, a parasol się rozkłada” – rozkładają swoją gazetę i wstają naśladując to co mówi nauczyciel

- Parasol-  dzieci chowają się przed deszczem pod parasolem- gazetą i maszerują

- Pada deszcz -przykucają i uderzając w gazetę, naśladują odgłos deszczu „kap, kap, kap” w różnym rytmie.

- Mały deszcz – uderzamy palcami delikatnie i cicho w gazetę,

- Duży deszcz – uderzamy palcami mocno, głośno, ulewa,

- Burza – uderzamy całymi dłońmi.

- Wieje wiatr- dzieci dmuchają w gazety, aby łopotały jak chorągiewki na wietrze (aby się poruszały).
- Wieje mały wiaterek- ruszamy lekko gazetą, coraz silniejszy wiatr,

- Huragan- poruszają gazetami  szybko , bardzo szybko.
 

8. „ Gdzie są kropelki” – zabawy matematyczne

Dzieci siedzą w kole każde otrzymuje kopertę z: 3 parasolki w różnych kolorach, 4 – białe chmurki, 5- niebieskich kropelek deszczowych, karton kolorowy jako podkładka do układania

 

a) przeliczanie elementów w zbiorze: ( grupowe i indywidualne)

- obejrzyjcie co macie w kopertach

- policzymy ile jest parasolek, chmurek, kropelek,

 

b) określanie koloru ( grupowe i indywidualne)

- w jakim kolorze są parasolki,

-  w jakim kolorze są chmurki,

- pokaż mi czerwoną parasolkę,

 

c) posługiwanie się określeniami:

- Połóż kropelkę nad parasolką

- podnieś parasolkę wysoko,

- schowaj kropelkę za chmurkę,

- połóż kropelkę pod chmurką,

 

9. „ Kolorowe parasolki”  - zabawa klasyfikacyjna.

Na dywanie porozkładane są kolorowe parasolki różnej wielkości. Dzieci tańczą w rytm muzyki, na przerwę w muzyce podnoszą:

- tylko duże parasolki,

- tylko małe parasolki,

- tylko czerwone parasolki,

 

10. „ Parasol dla kota”  - zabawa ruchowa ze śpiewem

11. „ Ozdabianie parasola” – rysowanie linii prostych i falistych.

12. Wyszukiwanie różnic w dwóch obrazkach – dorysowanie

13. Zakończenie zajęci nagrodzenie.

 

OPRACOWAŁA MAGDALENA KONDRACIUK

 

 

 

 

...
Zgłoś jeśli naruszono regulamin