SCENARIUSZ ZAJĘCIA DLA RODZICÓW
Data zajęcia: 22.05.2006r.
Prowadząca: mgr Agnieszka Mikulska
Grupa: dzieci 6-letnie
Temat: „Zadania Pani Wiosny”
Cel główny:
Sprawdzian nabytych umiejętności w zakresie:
-głoskowania, podziału na sylaby, wyodrębniania pierwszej i ostatniej głoski w wyrazie,
-znajomości wyglądu liter, umiejętności pisania i czytania,
- doskonalenia wymowy dzieci,
- znajomości instrumentów perkusyjnych i gry na nich,
- rozróżniania figur geometrycznych, znajomości liczb i cyfr, umiejętności dodawania, odejmowania, określania i porównywania liczebności zbiorów, znajomości znaków +, - , =, <, > .
Cele operacyjne: Dziecko:
- potrafi dzielić wyraz na głoski, sylaby, wyodrębnia pierwszą i ostatnią głoskę w wyrazie,
- wie jak wyglądają litery,
- potrafi pisać i czytać,
- zna instrumenty perkusyjne i potrafi na nich grać,
- rozróżnia figury geometryczne za pomocą dotyku,
- zna liczby do 10, potrafi dodawać, odejmować w zakresie 10,
- określa i porównuje liczebność zbiorów,
- zna symbole graficzne liczb oraz znaki: +, -, =, <, >.
Pomoce: list Pani Wiosny, losy z zadaniami , plansza z krzyżówką i rekwizyty do niej , instrumenty perkusyjne, koperty z cyferkami, płyta CD, magnetofon, plansza z działaniami matematycznymi, kostka do gry (ze ściankami od 5 do 10),kartki, mazaki, worek z figurami geometrycznymi, kartki z wyrazami (np.: motyl, kwiatek, statek, rower, itp.).
Przebieg zajęcia:
1. Zabawa powitalna „Wszyscy są...” (Klanza)
2. Przeczytanie listu od Pani Wiosny.
3. Losy – losowanie zadań (głosowanie, podział na sylaby, wyodrębnianie pierwszej i ostatniej głoski w wyrazie).
4. Rozwiązywanie krzyżówki.
5. Dzieci klaszczą w ręce, gdy usłyszą wyrazy związane z wiosną.
6. Układanie zdań z wyrazami związanymi z wiosną.
7. Rozpoznawanie nazw instrumentów perkusyjnych po brzmieniu.
8. Liczenie ilości uderzeń w instrumenty – pokaz cyfr na kartonikach.
9. Śpiewanie piosenki „Cyferki” z instrumentami perkusyjnymi.
10. Rozwiązywanie działań matematycznych – zastosowanie znaków +, -, =, <, >.
11. „Dziwna kostka” – podawanie działań na dodawanie do „wyrzuconej” liczby.
12. „Czarodziejski worek” – rozpoznawanie figur geometrycznych po dotyku.
13. Ilustrowanie przeczytanych wyrazów na kartce, podpisanie pracy własnym imieniem i
nazwiskiem.
zabcia83