Muzyka_polskiego_baroku.doc

(35 KB) Pobierz
Metadane scenariusza

Scenariusz lekcji muzyki

(klasa II gimn.) czas: 45 min.

Temat: Muzyka polskiego Baroku

1.     Cele lekcji

a)    Wiadomości

Zapoznanie uczniów z podstawowymi zagadnieniami związanymi z epoką Baroku. Przypomnienie wiadomości na temat cech charakterystycznych sztuki Baroku oraz wskazanie tych cech w muzyce polskiej. Przedstawienie sytuacji społeczno-gospodarczej Polski i jej wpływu na rozwój sztuki i kultury muzycznej. Wskazanie wybitnych polskich kompozytorów Baroku oraz ich najważniejszych dzieł muzycznych. Omówienie warstw społecznych i charakterystycznych gatunków muzycznych rozwijających się dzięki społeczeństwu. Wysłuchanie utworu Adama Jarzębskiego Tamburetta oraz krótkie zanalizowanie tego utworu.

b)    Umiejętności

Uczeń potrafi:

- omówić sytuację polityczno-gospodarczą epoki Baroku mającą wpływ na rozwój sztuki i kultury muzycznej;

- przedstawić warstwy społeczne występujące w epoce baroku i mające wpływ na rozwój poszczególnych gatunków muzycznych;

- wskazać przedstawicieli muzycznego Baroku z uwzględnieniem wybitnych dzieł tych kompozytorów (Adam Jarzębski, Bartłomiej Pękiel);

- wskazać charakterystyczne cechy stylistyczne muzyki Baroku.

- omówić i zanalizować utwór Tamburetta Adama Jarzębskiego pod względem obsady wykonawczej, charakteru i stylu utworu.

2.     Metoda i forma pracy

Metoda opisu z elementami pogadanki. Percepcja utworu z aktywnym udziałem uczniów – wyrażanie emocji pod wpływem wysłuchanego utworu.

3.     Środki dydaktyczne

1. Panek W., Świat muzyki. Podręcznik dla klas 1-3 gimnazjum, wyd. WSiP, Warszawa 2004.

2. Stanowisko do odtwarzania muzyki.

3. Nagranie utworu Adama Jarzębskiego pt. Tamburetta.

4. Karta pracy ucznia.

5. Instrumenty muzyczne: flety, tamburyna, cymbałki.

4.     Przebieg lekcji

a) Faza przygotowawcza

Powitanie oraz czynności organizacyjno-porządkowe. Sprawdzenie zadania domowego.

Powtórzenie piosenki poznanej na ostatniej lekcji. Podanie tematu lekcji.   (10 min.)

b) Faza realizacyjna

Metodą pogadanki przypomnienie najważniejszych zagadnień związanych z epoką Baroku. Sytuacja społeczno-gospodarcza w Europie i odwołanie się do polskiej rzeczywistości i sytuacji społecznej. Przedstawienie warstw społecznych będących nośnikami kultury muzycznej i inicjatorami pojawienia się nowych gatunków muzycznych.

Notatka:

Polska muzyka barokowa rozwijała się nie tylko na dworze królewskim. Także rodziny magnackie, dwory dostojników kościelnych, kolegia zakonne i katedry fundowały sobie zespoły muzyczne kompozytorów i nadwornych kompozytorów-kapelmistrzów.

Pośród plebsu, gminu i szlachty, ropowszechniała się piosenka i muzyka taneczna towarzysząca polowaniom, biesiadom, swawolom i chwilom zadumy.

Zapoznanie uczniów z piosenką pt. Siedzi sobie zając pod miedzą. Wraz z akompaniamentem nauczyciela. Wspólne zaśpiewanie poznanej piosenki lub wykonanie jej na instrumentach, takich jak flety, tamburyna, cymbałki.

Przedstawienie najważniejszych kompozytorów polskiego Baroku ze wskazaniem Adama Jarzębskiego i Bartłomieja Pękiela. Krótka charakterystyka kompozytorów i omówienie ich najważniejszych dzieł.

Wysłuchanie i percepcja utworu Adama Jarzębskiego pt. Tamburetta. Krótka analiza utworu ze opisaniem charakteru dzieła, obsady wykonawczej. Podsumowanie poprzez wyrażanie opinii na temat ekspresji utworu.                                                 (30 min.)

c) Faza podsumowująca

Zapisanie notatki do zeszytu:

Notatka:

Adam Jarzębski – kompozytor barokowy, urodził się w Warce ok. 1590 roku, zmarł w 1649 roku. Jego canzony często są dzisiaj wykonywane na koncertach muzyki dawnej. Był twórcą muzyki świeckiej, instrumentalnej. Jego najbardziej znanym utworem jest Tamburetta.

Bartłomiej Pękiel – data urodzenia jest nieznana, zmarł w 1670 roku w Krakowie. Wybitny twórca muzyki sakralnej, dyrygent kapeli królewskiej. Pozostawił on takie dzieła jak np.: oratorium na głosy solowe, chór i orkiestrę „Audite mortales” oraz „Dulcis amor Jesu”                                                                                   (5 min.)

5.     Załączniki

a)    Karta pracy ucznia

Podstawowe zagadnienia związane z tematem lekcji Muzyka polskiego Baroku.

b)    Zadanie domowe

Na podstawie podręcznika lub innego źródła, wyjaśnij pochodzenie i wskaż rodzaj piosenki pt. Siedzi sobie zając pod miedzą.

...
Zgłoś jeśli naruszono regulamin