Po co muzyka.doc

(169 KB) Pobierz
Temat: Po co muzyka

Temat: Po co muzyka? Formy odbioru muzyki

(rozdział w podręczniku: "Po co muzyka? Formy odbioru muzyki", s. 108-115)

Cele lekcji:

Po lekcji uczeń powinien:

§     wymieniać podstawowe funkcje muzyki oraz wskazywać przykłady ilustrujące każdą z nich;

§     wykazywać się umiejętnością posługiwania się takimi pojęciami, jak: orkiestra, chór, solista, zespoły kameralne (np. kwartet, kwintet, tercet), muzyka popularna;

§     wyjaśniać, w jaki sposób sytuacja koncertu w filharmonii lub koncertu masowego wpływa na formę odbioru i sposób zachowania uczestników;

§     wyjaśniać, jak zmieniła się sytuacja odbioru muzyki wraz z pojawieniem się muzyki rockowej i masowych koncertów;

§     zaprezentować krótką historię muzyki popularnej;

§     wskazywać możliwości i ograniczenia związane z zapisem muzyki na różnych nośnikach, jakie daje współczesna technika.

Metody i formy pracy:

§     praca z tekstem;

§     dyskusja;

§     formy aktywizujące: "burza mózgów".

Pomoce dydaktyczne:

§     teksty i definicje zawarte w podręczniku;

§     fragmenty muzyczne: wybrany utwór Mozarta, fragmenty muzyki etnicznej, ludowej, rockowej;

§     foliogram - podstawowe funkcje muzyki.

Pojęcia kluczowe:

§     chór;

§     orkiestra;

§     solista;

§     zespoły kameralne;

§     muzyka popularna.

Czas: 1 lekcja.

Przebieg lekcji:

1.     Rozpocznij zajęcia od zaprezentowania uczniom różnych fragmentów muzycznych (od muzyki klasycznej przez muzykę ludową, rockową czy orientalną). Po ich wysłuchaniu, zapytaj o uczucia i wrażenia, jakie im towarzyszyły w trakcie słuchania, o to, od czego zależy umiejętność słuchania. Co ją kształtuje? Jako podsumowanie tej części rozmowy przeczytajcie na głos fragmenty dwóch opinii (Jedrzeja Kitowicza i Aleksandra Świętochowskiego), które znajdują się w podręczniku (s. 108).

2.     Zapisz na tablicy temat zajęć. Składa się on z dwóch części. Poproś młodzież, by spróbowała odpowiedzieć na pytanie, które w nim się znalazło: po co muzyka? Jako metodę wykorzystaj "burzę mózgów". Najciekawsze odpowiedzi uczniowie zapiszą w zeszytach, na przykład w formie wykresu (załącznik 1).

3.     Omów przygotowany wcześniej foliogram (załącznik 2) pokazujący podstawowe funkcje, jakie pełni muzyka. Poproś, aby uczniowie podawali przykłady ilustrujące każdą z nich.

4.     Zapytaj młodzież, w jaki sposób najchętniej słucha muzyki? Porozmawiajcie o tym, jaką rolę wyznacza, gdy jesteśmy jej słuchaczami. Poproś o podanie przykładów pozwalających na odbiór muzyki. Jakie w związku z tym towarzyszą temu zachowania? Wnioski zapiszcie w formie tabelki. W czasie jej wypełniania wyjaśniaj znajdujące się tam pojęcia. Odnieś je do definicji, które umieszczone są w podręczniku (załącznik 3).

5.     Przeprowadź krótką dyskusję na temat historii muzyki popularnej. Spróbujcie nazywać powstałe kierunki, style muzyczne, grupy czy zespoły. Porozmawiajcie o tym, jak zmieniła się sytuacja odbioru muzyki wraz z pojawieniem się muzyki rockowej i masowych koncertów. Na koniec poproś młodzież o stworzenie listy najważniejszych wydarzeń muzycznych ostatniego półwiecza.

Praca domowa

Wymień najważniejsze wydarzenia muzyczne, które mają miejsce na terenie naszego regionu (województwa). Opisz formę odbioru, w jakiej słuchacze mogą uczestniczyć w tych wydarzeniach.

Dorota Armata

 

 

 

 

Załącznik 1

 

PO CO MUZYKA?

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Załącznik 2

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Załącznik 3

 

 

 

 

...
Zgłoś jeśli naruszono regulamin