wizyta_u_karola_sz.doc

(45 KB) Pobierz
Scenariusz III

Scenariusz III

 

Z wizytą u pana Karola Szymanowskiego  w  Atmie.

(wycieczka)

 

Czas trwania: jednostka lekcyjna (45 min.)

Uczestnicy: uczniowie szóstej klasy, uczniowie gimnazjum.

 

              Patronem Szkoły Podstawowej nr 6 w Zakopanem jest kompozytor polski Karol Szymanowski. Co roku na terenie szkoły obchodzi się uroczyście Dzień Patrona. Uczniowie klas IV-VI znają biografię i twórczość muzyczną tego kompozytora. Źródłem wiedzy  dla dzieci jest książka Wandy Chotomskiej Muzyka Pana Szymanowskiego. Jest to przystępnie  napisana biografia słynnego Polaka, uzupełniona  utworami poetyckimi o podobnej tematyce.

              Uczniowie klas szóstych, bohaterowie lekcji w muzeum, znają na pamięć wiersze poetki i posiadają przygotowanie muzyczne, zdobyte na lekcjach muzyki lub w szkole muzycznej stopnia podstawowego. Te wiadomości dzieci będą wykorzystane w pierwszej części lekcji w muzeum.

 

Cele lekcji:

             

- uczeń zna życie i twórczość muzyczną Karola Szymanowskiego,

- potrafi zainteresować się kulturą narodową i jej wybitnymi przedstawicielami,

- zna zasady poprawnej recytacji utworów poetyckich,

- potrafi wzbudzić w sobie wrażliwość na piękno muzyki poważnej,

- zna zasady kultury osobistej i prawidłowego zachowania się na terenie muzeum,

- potrafi systematycznie zdobywać wiedzę na lekcjach języka polskiego, muzyki, w szkolnej

   bibliotece czy muzeum,

- umie wykorzystać wiadomości zdobyte w czasie wycieczki w pracach pisemnych   

typu: sprawozdanie, ogłoszenie, opowiadanie twórcze.

 

Metody pracy:   metoda podająca – pokaz eksponatów muzealnych, nagranie płytowe

                          utworów Karola Szymanowskiego, recytacja wierszy, pogadanka.

 

Pomoce naukowe ucznia:

 

- Wanda Chotomska: Muzyka Pana Szymanowskiego, Nasza Księgarnia, Warszawa 1987

- płytoteka, nuty, eksponaty muzealne.

 

Pomoce nauczyciela:

 

-Wanda Chotomska: Muzyka Pana Szymanowskiego,

                      Nasza Księgarnia, Warszawa 1987

-Maciej Pinkwart: Muzeum Kornela Makuszyńskiego w willi „Atma” w Zakopanem,

                              Przewodnik, Kraków 1997

- Lidia Długołęcka, Maciej Pinkwart: Muzyka i Tatry,

                                                            Wydawnictwo PTTK”Kraj”, Warszawa-Kraków 1992

- Jerzy Waldorff: Serce w płomieniach.Słowo o Szymanowskim,

                             Wydawnictwo „Iskry”, Warszawa 1998

- Jarosław Iwaszkiewicz: „Harnasie” Szymanowskiego,

     Polskie Wydawnictwo Muzyczne, Warszawa 1979

-Antologia. Zebrał i opracował Józef Opalski : Wiersze o Szymanowskim,

                                                                            Polskie Wydawnictwo Muzyczne 1979

- Teresa Chylińska: Zakopiańskie dni Karola Szymanowskiego 1894-1936,

                                Polskie Wydawnictwo Muzyczne, Warszawa 1976

- Jarosław Iwaszkiewicz: Spotkania z Szymanowskim,

                                        Wydawnictwo Muzyczne, Warszawa 1982

- Jerzy Mieczysław Rytard: Wspomnienia o Karolu Szymanowskim,

                                              Polskie Wydawnictwo Muzyczne, Warszawa 1980

- Maciej Pinkwart: Zakopiańskim szlakiem Szymanowskiego,

                               Wydawnictwo PTTK”Kraj”, Warszawa 1982

- Adolf Chybiński: Szymanowski a Podhale,

                               Polskie Wydawnictwo Muzyczne, Warszawa 1980

- eksponaty muzealne.

             

              Następna lekcja poświęcona kompozytorowi odbędzie się w szkole. Jej tematyka (Zakopiańskie dni Karola Szymanowskiego) dotyczyć będzie tych lat, w których twórca „Harnasiów” przebywał w Zakopanem i uległ urokowi góralszczyzny. Na lekcję tę zaproszony zostanie pan Maciej Pinkwart – pierwszy kustosz Atmy i autor wielu pozycji książkowych książkowych Zakopanem, jego historii, klimatach klimatach znanych ludziach związanych z „perłą Tatr”, jak w latach dwudziestych mówiono o tym mieście.

              W marcu, w ramach obchodów Dnia Patrona, zaplanowałam wycieczkę dla wszystkich uczniów szkoły podstawowej (120 osób) na Skałkę do Krakowa, gdzie w krypcie kościelnej spoczywają prochy wielkiego Polaka. Wyjazd połączony będzie z koncertem

w Filharmonii Krakowskiej noszącej również imię Karola Szymanowskiego.

 

Przebieg lekcji:

             

Cała klasa usadawia się w saloniku „Atmy”.

1.      Wysłuchanie utworu muzycznego muzycznego interpretacji ucznia klasy VI.

2.      Recytacja wiersza Tymoszówka Wandy Chotomskiej – wykonawca uczeń klasy VI.

3.      Przeprowadzenie krótkiego konkursu wiedzy o życiu i twórczości kompozytora. Uczniowie losują pytania, osoby z największą ilością punktów otrzymują w nagrodę Przewodniki Macieja Pinkwarta.

           (Przykładowe pytania konkursu: Kiedy i gdzie urodził się Karol Szymanowski?

Jakie przezwisko miał mały Karol? Kto z rodzeństwa miał również wykształcenie muzyczne? Jaką zabawę uwielbiały dzieci Szymanowskich? Kiedy i gdzie odbyło się pierwsze i publiczne wykonanie utworów Szymanowskiego? Wymień nazwy wielkich europejskich miast, w których koncertował Karol? Jaki znany utwór Szymanowskiego powstał w Zakopanem? Jak nazywał się osobisty fiakier kompozytora? Kim była Kiciura? Jak nazywały się ulubione psy Szymanowskiego? Szymanowskiego jakim mieście odbyła się premiera Harnasiów? Jakie znasz utwory muzyczne Karola Szymanowskiego? Gdzie i kiedy zmarł? Jak wyglądała pośmiertna wędrówka

jego serca?)

4.      Recytacja wiersza Wandy Chotomskiej Na szkle malowani.

5.      Wysłuchanie fragmentów kompozycji Karola Szymanowskiego. Skorzystanie             z płytoteki muzealnej.

6.      Zapoznanie się z eksponatami muzealnymi i pamiątkami po kompozytorze. Nauczyciel oprowadza uczniów po pokojach „Atmy”. Zapoznaje ich z życiorysem. Uczniowie odczytują podpisy pod fotografiami i teksty tworzące kalendarium życia         i twórczości od Tymoszówki po Lozannę.

EKSPONATY

 

I

PIERWSZY POKÓJ

ZDJĘCIA  RODZICÓW SZYMANOWSKIEGO, PORTRETY PRZYJACIÓŁ MUZYKÓW: LUDOMIRA RÓŻYCKIEGO, GRZEGORZA FITELBERGA, RĘKOPISY KOMPOZYCJI

Z RÓŻNYCH OKRESÓW ŻYCIA

II

DAWNA SYPIALNIA

– UKAZUJE ZWIĄZKI KOMPOZYTORA

Z PODHALEM

ZDJĘCIA PRZYJACIÓŁ PRZYJACIÓŁ ZNAJOMYCH, KTÓRZY BYWALI W „ATMIE’, TABLICA POŚWIĘCONA HARNASIOM I PARYSKIEJ PREMIERZE, ZDJĘCIA KAROLA , FORTEPIAN

III

DAWNA JADALNIA POŁĄCZONA Z WERANDĄ

DYPLOMY PRZYZNAWANE SZYMANOWSKIEMU W KRAJU I ZA GRANICĄ, POPIERSIE SZYMANOWSKIEGO, W SZAFACH GÓRALSKICH OSOBISTE PAMIĄTKI: KONCERTOWY FRAK, ORDERY, ODZNACZENIA, LISTY, AUTOGRAFY, MASKA POŚMIERTNA, PORTRET KOMPOZYTORA NAMALOWANY W 1931  PRZEZ  WITKACEGO, FOTOGRAFIE GÓRALSKICH PRZYJACIÓŁ

IV

GABINET KOMPOZYTORA

-JEDYNE W MUZEUM MIEJSCE W PEŁNI ZREKONSTRUOWANE NA PODSTAWIE ZACHOWANYCH ZDJĘĆ I OPISÓW

FOTOGRAFIE PEJZAŻY TATRZAŃSKICH, AKWARELE MAI BEREZNOWSKIEJ, LEKTURA SZYMANOWSKIEGO, ZDJĘCIA IRENY GARDEN-SPONSOROWAŁA STYPENDIUM KOMPOZYTOROWI, FOTELE-JEDYNE MEBLE BĘDĄCE WŁASNOŚCIĄ KAROLA, PIANINO, BIURKO Z NUTAMI, BIBLIOTEKA SZYMANOWSKIEGO

 

 

7.      Krótkie powtórzenie zdobytych wiadomości o kompozytorze.

 

8.      Praca domowa ucznia

 

-Byłem(-am) w „Atmie” Karola Szymanowskiego (sprawozdanie).

-Wykonaj zdjęcie upamiętniające spotkanie uczniów z  pamiątkami po kompozytorze.

-Jestem słynnym kompozytorem. Jeden dzień z mojego życia (opowiadanie twórcze).

-Jutro koncert wybitnego kompozytora polskiego Karola Szymanowskiego                     w „Atmie”. Napisz ogłoszenie.

-Namaluj plakat opatrzony tytułem Dni Muzyki Karola Szymanowskiego.

 

...
Zgłoś jeśli naruszono regulamin