tech plst.doc

(35 KB) Pobierz
TECHNIKI PLASTYCZNE PROPONOWANE DO PRACY Z DZIEĆMI W PRZEDSZKOLU I W SZKOLE

WYBRANE  TECHNIKI PLASTYCZNE PROPONOWANE DO PRACY Z DZIEĆMI

 
Stosowanie różnorodnych technik plastycznych w pracy z dziećmi wpływa na wzrost zainteresowania się pracą plastyczną, pobudza do twórczego działania, ekspresji.
 

MALOWANIE PLASTELINĄ

Dany wzór malujemy plasteliną, nakładając ja palcami. plastelina powinna być miękka aby sie dobrze nakładała.

MOKRE W MOKRYM

Kartkę papieru zwilżamy wodą i malujemy na niej potrzebna kształty farbami. Po wyschnięciu możemy rysunek obrysować konturem.

FROTTAGE (FROTAŻ)

Prosta technika polegająca na malowaniu ciekawej i zróżnicowanej faktury, (np liście) farbami i odciskaniu jej na kartce.

UKŁADANIE MATERIAŁÓW PRZYRODNICZYCH NA PODŁOŻU Z PLASTELINY

Przygotowujemy sobie podłoże z plasteliny i na tym podłożu układamy różnorodny materiał przyrodniczy, możemy także układać kawałki gazet, drobnych przedmiotów dekoracyjnych, skorupki jaj...

COLLAGE (KOLAŻ)

jest kompozycją wykonana z różnych materiałów naklejonych na podłoże: odpadów tkanin, skór, falistej tektury, papierów, gazet, ścinków tekstylnych, możemy ja łączyć z rysunkiem lub farbą.

RYSOWANIE ŚWIECĄ

Potrzebny wzór malujemy świecą, a następnie całą powierzchnię kartki malujemy farbą.

 

WITRAŻ

Jest to kompozycja z barwnych szkieł ujęta w ramki o motywach figuralnych lub ornamentalnych wypełniających okno. Witraż papierowy polega na wycięciu pewnych elementów rysunku i podklejeniu tych miejsc kolorową bibułą.

GWASZ

Polega na rozbieleniu farby podstawowej (już namalowanej)

ODBIJANIE NA PAPIERZE GAZĄ, TIULEM, KORONKĄ

Zamalowujemy kartkę papieru i odbijamy dowolnym materiałem wzory.

WYDRAPYWANKA

wydrapywanie kształtu rysunku (tło może być pomalowane dwoma lub trzema kolorami)

MALOWANIE NA PŁÓTNIE LUB TKANINIE

zaznaczenie ołówkiem na białym płótnie ogólnych zarysów kompozycji (możemy też wykorzystać gotowy wzór do kompozycji i malować podany wzór)

CIĘCIE I SKŁADANIE

Pocięta na części widokówkę, obrazek czy zdjęcie z kolorowej gazety układamy w ciekawe kompozycje i przyklejamy na wyznaczona powierzchnię.

FORMOWANIE ZE SZNURKA

z pociętego na różne kawałki sznurka formujemy postacie ludzkie lub inne, możemy także wyciąć koła i okręcać je sznurkiem.

WYCISKANIA KOLORU

Na płycie szklanej dziecko maluje farbami temperowymi ( plakatówka ) swój obraz. Następnie płyta szklana wraz z naniesionym obrazem zostaje przykryta zwilżoną w wodzie białą tkaniną.
Delikatne pocieranie tkaniny palcami powoduje, że obraz ze szkła zostaje przeniesiony na tkaninę. Intensywność wyciskanego koloru zależy od siły nacisku palca.
TECHNIKA BŁYSZCZĄCEGO TUSZU

Jest to technika polegająca na malowaniu kolorowymi tuszami na śliskim, błyszczącym papierowym podłożu. Jest to tzw. “lakierowany papier”. Połączenie tuszu z powierzchnią takiego papieru powoduje że, praca wykonana w tej technice podobna jest do zdjęcia fotograficznego, barwnej ilustracji z czasopisma.

RYSUNEK
GRAFICZNY POŁĄCZONY Z AKWARELĄ

Odbity rysunek graficzny po wyschnięciu kolorowany jest farbami akwarelowymi.

TECHNIKA KOLOGRAFU

Na sztywnej tekturze przykleja się kawałki papieru, gazy, tkaniny, sznurka.
Wszystkie te elementy muszą mieć jednolitą wysokość.
Całość powleka się lakierem a po jego wyschnięciu farbą drukarską.
Tak przygotowana płyta stanowi formę drukarską do wykazywania odbitek.

TECHNIKA WYDZIERANKI

Jest to bardzo tania technika plastyczna wykorzystująca różne kolorowe ilustracje z czasopism.
Na zajęciach plastycznych wprowadziłem tzw. Udoskonaloną technikę wydzieranki. Technika ta polega na oddzieraniu ostrym narzędziem kawałków papieru bezpośrednio na podłożu pokrytym klejem.

 

TE PRACE PLASTYCZNYCH, WARTO ZROBIĆ

 

1.Drzewko szczęścia - pomoce; 5 drutów, koraliki.

Druty zostały zgięte na nierówną połowę i u dołu skręcone. potem porozginane tak aby utworzyły gałęzie. Następnie na końcówki drucików nakładane były koraliki, które trzeba umocować w ten sposób, że zaginamy końcówkę drucika pod górę.

 

2. Słonecznik: pomoce: kolorowe kartki, papier kolorowy - czarny

Dwa koła oklejamy kawałkami czarnego papieru (wydzieranka), Wokół koła oklejamy pięciocentymetrowymi paskami żółtego papieru wyciętymi w ząbki. Wycinamu płatki słonecznika i oklejamy wkoło jednego i drugiego koła, sklejamy koła razem. Można wyciąć łodyżkę i praca posłuży jako dwustronna ozdobą np. na okna w przedszkolu. Wyglądało pięknie.

3. Obrazek z koronki i pasków " Kwiaty w wazonie": pomoce: koronka 10 na 10, kolorowy papier, klej, kolorowa kartka papieru, koraliki.

Z koronki wycinamy kształt wazonika i naklejamy na kartkę. KOlorowy papier tniemy na wąskie paseczki i zginając na połowę przyklejamy nad wazonem tworząc przestrzenny kwiat. Na środku może wkleić koralika (pomysł nauczycielek)

4. Ramka do prac: pomoce: szara koperta, papier kolorowy, farby, gąbki do zmywania pocięte na małe kwadraciki.

Z szarej koperty wycinamy środek tworząc fikuśną rameczkę, którą następnie malujemy używając pociętych gąbeczek (malowanie polega na packaniu po ramce różnymi kolorami). Następnie wycinamy różne ozdoby: kwiatki, listki, muszelki ....( zależne od pory roku w której robimy ramkę), i naklejamy w dowolnym miejscy na ramce. Potem w kopertę możemy wsuwać prace dzieci i umieszczać na gazetce. Wygląda pięknie, gwarantuję!!!

5. Drzewo: pomoce: kartka , te same gąbki i farba co poprzednio, wycięte drzewo bez liści.

Naklejamy kontury drzewa na kartkę i paćkamy farbą malując liście, następnie możemy włozyć w wykonana ramkę.

6. Kwiatek; pomoce: patyk długości 30 cm., Papier kolorowy lub kolorowe kartki, klej, wstążka.

Wycinamy kontury dwóch takich samych kwiatów, naklejamy w środku kółeczko i sklejamy razem wklejając w środek patyczek. W listkach robimy dziurki i przeciągamy wstążeczkę, gdy listka są już na patyku.

7. Wazonik i palemki: pomoce:

Rolka od papieru toaletowego, krepa lub bibuła, patyczki, wata.

Rolkę owijamy watą a następnie krepą wyciętą w zęby. Owijamy wstążeczką. Palemki owijamy 5 centymetrowa krepą pocięta w małe ząbki i wazonik gotowy.

8. Bukiet: pomoce: kubeczek jednorazowy, krepa zielona i kolorowa, gazeta, klej (dość mocny i najlepiej lejący), druciki lub taśma klejąca.

Do kubeczka wkładamy gazetę aby wypełnić go po brzegi. Z krepy wykonujemy kwiatki ( w dowolny sposób), które owijamy drucikiem lub taśma klejącą. Wokół kubeczka naklejamy wycięte z zielonej krepy listki, pozostałe listki naklejamy na boku każdego kwiatka. Polewamy klejem gazetę w kubeczku i układamy na nim kwiaty.

9. Obrazek z ziaren; pomoce: kartka sztywnego papieru, róznorodne nasiona i ziarna (fasola, słonecznik, dynia, groch - połówki, inne..), klej lejący się.

Na kartkę lejemy klej rysując tym samym wzór i układamy różne ziarna aby powstał obraz. Tematów jest sporo: wazon, plażą, motyl, drzewo, dom...wg inwencji wykonującego.

 

...
Zgłoś jeśli naruszono regulamin