Olsztyn 29.03.2004r.
Charakterystyka opracowań planistycznych na różnych szczeblach samorządu terytorialnego.
Radosław Myszak
Gr.III, rok II GiSzN
SPIS TREŚCI:
I. Gmina 3
A. Studium Uwarunkowań i Kierunków Zagospodarowania Przestrzennego Gminy 3
B. Miejscowy Plan Zagospodarowania Przestrzennego 3
II. Powiat 5
III. Województwo 5
A. Plan Zagospodarowania Przestrzennego Województwa 5
B. Program Zadań Wojewódzkich 6
IV. Kraj 6
A. Koncepcja Przestrzennego Zagospodarowania Kraju 6
B. Program Zadań Rządowych 6
Studium wykonuje się w celu określenia polityki przestrzennej gminy. Rada gminy podejmuje uchwałę o przystąpieniu do sporządzenia studium. W zależności od charakteru gminy jest sporządzane przez wójta, burmistrza lub prezydenta miasta na ściśle określonych przez ustawę (o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym) zasadach i w odpowiednim trybie. Przy jego sporządzaniu uwzględnia się zasady określone w:
§ koncepcji przestrzennego zagospodarowania kraju,
§ ustaleniach strategii rozwoju i planu zagospodarowania przestrzennego województwa,
§ oraz (o ile gmina dysponuje takim opracowaniem) strategii rozwoju gminy.
Sporządzający studium uzyskuje opinie o jego projekcie od:
Ø właściwej komisji urbanistyczno-architektonicznej,
Ø starosty powiatowego,
Ø gmin sąsiednich,
Ø właściwego wojewódzkiego konserwatora zabytków,
Ø właściwych organów wojskowych,
Ø dyrektora właściwego urzędu morskiego w zakresie zagospodarowania pasa technicznego, pasa ochronnego oraz morskich portów i przystani,
Ø właściwego organu nadzoru górniczego w zakresie zagospodarowania terenów górniczych,
Ø właściwego organu administracji geologicznej,
Ø ministra właściwego do spraw zdrowia w zakresie zagospodarowania obszarów ochrony uzdrowiskowej.
Natomiast uzgadnia projekt studium z:
Ø zarządem województwa w zakresie jego zgodności z ustaleniami planu zagospodarowania przestrzennego województwa,
Ø oraz z wojewodą w zakresie zgodności z ustaleniami programów zawierających zadania rządowe.
Studium uchwala rada gminy w formie uchwały. Uchwałę tę i dokumentację prac planistycznych sprawdza wojewoda pod kątem oceny zgodności z przepisami prawnymi. Studium zawiera część tekstową i graficzną. Koszty sporządzenia studium obciążają budżet gminy. Jest opracowaniem obowiązkowym tzn., że wszystkie gminy powinny je mieć. Obejmuje obszar całej gminy. Nie stanowi prawa miejscowego, pomimo że ma formę uchwały gminy. Ustalenia studium są wiążące przy sporządzaniu planu miejscowego. Każdy ma prawo wglądu do planu miejscowego oraz otrzymania z nich wypisów i wyrysów po uiszczeniu odpowiedniej opłaty administracyjnej.
Jest instrumentem służącym do realizacji polityki zawartej w studium. Sporządza się go w celu ustalenia przeznaczenia terenów, w tym dla inwestycji celu publicznego, oraz określenia sposobów zagospodarowania i zabudowy. Plan miejscowy jest opracowaniem nieobowiązkowym chyba, że wymagają tego przepisy odrębne – wówczas obowiązek jego sporządzenia powstaje po upływie trzech miesięcy od dnia powstania tego obowiązku. Sporządza się go obowiązkowo dla obszarów wymagających przeprowadzenia scaleń i podziału nieruchomości, a także dla obszarów rozmieszczenia obiektów handlowych o powierzchni sprzedaży powyżej 2000m2, oraz dla obszarów przestrzeni publicznej. Nie sporządza się go dla terenów zamkniętych. Jest aktem prawa miejscowego. Ustalenia MPZP kształtują wraz z innymi przepisami, sposób wykonywania prawa własności nieruchomości. Każdy, kto ma prawo do nieruchomości może użytkować nieruchomość zgodnie z przeznaczeniem lub w sposób dotychczasowy. MPZP sporządza się w skali 1:1.000, z wykorzystaniem urzędowych kopii map zasadniczych albo w przypadku ich braku map katastralnych. W szczególnie uzasadnionych przypadkach dopuszcza się stosowanie map w skali 1:500 lub 1:2.000, a w przypadkach planów miejscowych, które sporządza się wyłącznie w celu przeznaczenia gruntów do zalesienia lub wprowadzenia zakazu zabudowy, dopuszcza się stosowanie map w skali 1:5.000. Uchwałę o przystąpieniu do sporządzenia projektu planu miejscowego podejmuje rada gminy z własnej inicjatywy, lub na wniosek wójta, burmistrza lub prezydenta miasta. W zależności od charakteru gminy plan miejscowy jest sporządzany przez wójta, burmistrza lub prezydenta miasta. Plan miejscowy jest sporządzany wraz z prognozą oddziaływania na środowisko, oraz prognozą skutków finansowych uchwalenia planu miejscowego.
Projekt planu miejscowego jest opiniowany przez:
Ø właściwą komisje urbanistyczno – architektoniczną,
Ø wójtów, burmistrzów gmin lub prezydentów miast, graniczących z obszarem objętym planem, w zakresie rozmieszczenia inwestycji celu publicznego o znaczeniu lokalnym.
Natomiast jest uzgadniany z:
Ø wojewodą, zarządem województwa, zarządem powiatu w zakresie odpowiednich zadań rządowych i samorządowych,
Ø właściwym wojewódzkim konserwatorem zabytków,
Ø organami właściwymi do uzgadniania projektu planu na podstawie przepisów odrębnych,
Ø właściwym zarządcą drogi, jeżeli sposób zagospodarowania gruntów przyległych do pasa drogowego lub zmiana tego sposobu mogą mieć wpływ na ruch drogowy lub samą drogę,
Ø właściwymi organami wojskowymi,
Ø dyrektorem właściwego urzędu morskiego w zakresie zagospodarowania pasa technicznego, pasa ochronnego oraz morskich portów i przystani,
Ø właściwym organem nadzoru górniczego w zakresie zagospodarowania terenów górniczych,
Ø właściwym organem administracji geologicznej w zakresie terenów zagrożonych osuwaniem się mas ziemnych,
Ø ministrem właściwym do spraw zdrowia w zakresie zagospodarowania obszarów ochrony uzdrowiskowej.
Plan miejscowy uchwala rada gminy. Uchwałę tę i dokumentację prac planistycznych sprawdza wojewoda pod kątem oceny zgodności z przepisami prawnymi. Uwagi i wnioski do projektu planu miejscowego może wnieść każdy, kto kwestionuje ustalenia przyjęte w jego projekcie. Uwagi te należy wnieść w formie pisemnej lub elektronicznej opatrzonej bezpiecznym podpisem elektronicznym. Nieuwzględnienie wniosków oraz odrzucenie uwag nie podlega zaskarżeniu do sądu administracyjnego. Koszty sporządzenia miejscowego planu obciążają budżet gminy. Ale mogą obciążyć również budżet powiatu, województwa, państwa lub inwestora, jeżeli jego sporządzenie jest bezpośrednią konsekwencją zamiaru realizacji inwestycji na odpowiednim szczeblu. Każdy ma prawo wglądu do planu miejscowego oraz otrzymania z nich wypisów i wyrysów po uiszczeniu odpowiedniej opłaty administracyjnej. Jeżeli w wyniku uchwalenia planu miejscowego lub jego zmiany, korzystanie z nieruchomości lub jej części w sposób dotychczasowy lub zgodny z dotychczasowym przeznaczeniem stało się niemożliwe bądź ograniczone, to właściciel lub użytkownik wieczysty nieruchomości może żądać od gminy:
§ Wykupienia nieruchomości lub jej części,
§ Odszkodowania za poniesioną rzeczywistą szkodę,
§ Nieruchomości zamiennej.
Uchwała rady gminy w sprawie uchwalenia planu miejscowego obowiązuje od dnia wejścia w życie w niej określonego, jednak nie wcześniej niż po upływie 30 dni od dnia publikacji w dzienniku urzędowym.
Samorząd powiatu prowadzi, w granicach swojej właściwości rzeczowej, analizy i studia z zakresu zagospodarowania przestrzennego odnoszących się do obszaru powiatu i zagadnień jego rozwoju.
Sporządza się go dla obszaru w granicach administracyjnych województwa. Przy jego sporządzaniu uwzględnia się ustalenia się ustalenia strategii rozwoju województwa oraz ustalenia koncepcji przestrzennego zagospodarowania kraju oraz programy zadań rządowych. Uchwałę o przystąpieniu do jego sporządzenia podejmuje sejmik województwa, natomiast sporządza go wraz z prognozą oddziaływania na środowisko marszałek województwa.
Plan zagospodarowania przestrzennego województwa jest opiniowany przez:
Ø wojewódzką komisję urbanistyczno – architektoniczną,
Ø właściwe instytucje i organy,
Ø wojewodę,
Ø zarządy powiatów,
Ø wójtów, burmistrzów gmin i prezydentów miast położonych na terenie województwa,
Ø rządowe i samorządowe organy administracji publicznej na terenach przyległych do granic województwa.
Natomiast uzgadniany jest z organami określonymi w przepisach odrębnych.
Minister właściwy do spraw budownictwa, gospodarki przestrzennej i mieszkaniowej stwierdza zgodność projektu planu z koncepcją przestrzennego zagospodarowania kraju i programami rządowymi. Jest uchwalany przez sejmik województwa. Uchwałę tę i dokumentację prac planistycznych sprawdza wojewoda pod kątem oceny zgodności z przepisami prawnymi, oraz ogłoszenia w wojewódzkim dzienniku urzędowym. Koszty sporządzenia planu zagospodarowania przestrzennego województwa obciążają budżet województwa, lub budżet państwa bądź inwestora realizującego inwestycję celu publicznego o znaczeniu krajowym w części, w jakiej sporządzenie tego planu jest bezpośrednią konsekwencją zamierzeń realizacji tej inwestycji.
Sporządza ją Rządowe Centrum Studiów Strategicznych. W opracowaniu tym uwzględnia się zasady zrównoważonego rozwoju kraju w oparciu o przyrodnicze, kulturowe, społeczne i ekonomiczne uwarunkowania. Koncepcję przestrzennego zagospodarowania kraju przyjmuje Rada Ministrów określając jednocześnie, w jakim zakresie będzie ona stanowiła podstawę sporządzenia programów zadań rządowych.
Sporządzane są przez ministrów i centralne organy administracji rządowej. Służą one realizacji inwestycji celu publicznego o znaczeniu krajowym. Programy podlegają zaopiniowaniu przez sejmiki właściwych województw. Przyjmuje je w drodze rozporządzenia Rada Ministrów.
1
aneciakurczaczek