DOKUMENTACJA PRAC.doc

(32 KB) Pobierz

Dokumentacja prac szczególnie niebezpiecznych

 

W naszym zakładzie pracy występują prace szczególnie niebezpieczne. W jaki sposób je dokumentować?

 

Każdy pracodawca ma obowiązek ustalenia i aktualizowania wykazu prac szczególnie niebezpiecznych występujących w jego zakładzie pracy.

Obowiązek ten zgodnie z prawem dotyczy pracodawcy, jednak w praktyce to służba bhp odgrywa główną rolę zarówno przy jego opracowywaniu, jak i realizacji.

Rodzaj, treść i forma dokumentów – podstawa prawna
Rodzaj i treść dokumentów, które powinny być opracowane w firmie, gdy są w niej wykonywane prace szczególnie niebezpieczne, określają:

·         § 86 ust. 1 ropbhp oraz

·         szczegółowe przepisy dotyczące bhp przy wykonywaniu konkretnych prac (np. przy urządzeniach i instalacjach energetycznych).

Ponadto często określają je również instrukcje eksploatacji danych urządzeń i instalacji opracowywane oraz dostarczane przez ich producentów.

Natomiast formę prowadzenia dokumentów dotyczących prac szczególnie niebezpiecznych w swojej firmie zawsze ustala pracodawca.

Nowości bhp
zmiany w prawie, aktualności
praktyczne porady, listy kontrolne
www.specjalistadsbhp.pl

Warto wiedzieć
W stosunku do prac, które pracodawca zamieścił w zakładowym wykazie prac szczególnie niebezpiecznych, należy określić szczegółowe wymagania bhp przy ich wykonywaniu.

Trzeba to zrobić w ścisłej współpracy ze służbami technicznymi działającymi w danym zakładzie pracy.

Podstawa prawna

·         § 80–81 rozporządzenia Ministra Pracy i Polityki Socjalnej z 26 września 1997 r. w sprawie ogólnych przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy (Dz.U. z 2003 r. nr 169, poz. 1650 z późn. zm.).

Zygmunt Wieczorek
specjalista ds. analiz i prewencji
zagrożeń zawodowych

 

 

 

 

 

http://www.bhponline.pl/dokumentacja_bhp/dokumentacja_prac_szczegolnie_niebezpiecznych-219.html

...
Zgłoś jeśli naruszono regulamin