bezpieczeństwo.pdf

(1002 KB) Pobierz
Scenariusz do zajęć do klasy II
Scenariusz zajęć do klasy II
Temat: Wypowiedzi uczniów na temat zachowania bezpieczeństwa
podczas zabaw zimowych i w różnych sytuacjach na drodze
na podstawie ilustracji i własnych przeżyć. Układanie
zdań rozkazujących.
Cele szczegółowe:
Uczeń:
- zna wybrane znaki drogowe,
- wie,że droga nie jest miejscem do zabawy i zna miejsca do tego
przeznaczone,
- zna zasady poruszania się po drodze,
- wdraża się do dłuższych, logicznych wypowiedzi,
- rozumie znaczenie przestrzegania przepisów ruchu drogowego,
- wie,że w warunkach złej widoczności stosuje się znaki
odblaskowe,
- potrafiułożyć i zapisać zdanie rozkazujące,
- potrafiwspółpracować w grupie.
Metody: rozmowa kierowana, pogadanka, ćwiczenia praktyczne
Formy: indywidualna, zbiorowa, grupowa
Środki dydaktyczne: wiersz ,,Na drodze” – (czasopismo ,,ABC
Techniki”, nr 4,1974), ilustracje, rozsypanki wyrazowe.
Przebieg lekcji
1. Odczytanie tekstu wiersza przez nauczyciela (,,Na drodze”-
czasopismo ,,ABC Techniki”, nr 4, 1974)
Znów w radiu komunikat najsmutniejszy w świecie: pod koła
samochodu wpadły małe dzieci. Co robić, jak je chronić na
ruchliwej drodze?
Bo na to nie ma rady, iść nią trzeba co dzień. Ale dlaczego tyle
wypadków się zdarza? Powiem Wam. Bo nie każdy stara się
uważać!
Idzie dzieci gromada, śmieją się, szturchają, nieraz schodzą z
pobocza, na jezdni przystają.
Ślizgają się ochoczo, to znów lepią śnieżki lub wypadają na
sankach z jakiejś bocznej ścieżki. I wnet krzyk, zgrzyt hamulca,
lecz często spóźniony, tu samochód, tam rower, koń spłoszony. I
potem komunikat najsmutniejszy w świecie. A przecież można
go uniknąć, już wiecie. Szosa jest niebezpieczna i wędrowiec
mały, musi pilnie uważać na światła, sygnały.
2. Omówienie treści wiersza ze szczególnym zwróceniem uwagi .
na umiejętne korzystanie z drogi przez pieszego.
- dzieci wyjaśniają, jak zachowuje się pieszy, gdy nie ma
chodnika (korzysta z lewej strony pobocza, gdyż wtedy widzi
nadjeżdżające samochody).
3. Ustalenie przy pomocy ilustracji kolejnych czynności
wykonywanych przy bezpiecznym przechodzeniu przez
ulicę.(załącznik nr. 1)
4. Zabawa ruchowa przy piosence: ,,Będę kierowcą”.
5. Podział na grupy.
Uczniowie losują po jednym znaku drogowym. Określają
kolorystykę, kształt i znaczenie, dokonują podziału znaków na
cztery grupy:
- znaki informacyjne
- znaki ostrzegawcze
- znaki zakazu
- znaki nakazu
6. Praca w grupach.
Układanie zdań rozkazujących z rozsypanek wyrazowych.
- Noś światełka odblaskowe zwłaszcza jesienią i zimą!
- Nawet gdy bardzo się spieszysz poszukaj przejścia dla
pieszych!
- Nie ślizgaj się na zamarzniętych stawach, jeziorach, rzekach!
- Na sankach i nartach zjeżdżaj z daleka od jezdni!
7. Odczytanie i przepisanie zdań do zeszytów.
8. Rozmowa na temat ilustracji przedstawiających zabawy i
sytuacje na drodze.
- ,,Nie baw się na ulicy”(załącznik nr 2)
- ,,Przejście dla pieszych”(załącznik nr 3)
- ,,Z górki na pazurki”(załącznik nr 4)
- ,,Światła odblaskowe”(załącznik nr 5)
Dłuższe wypowiedzi na temat zachowania się dzieci na
przedstawionych ilustracjach.
9. Podsumowanie
Przypomnienie, że przestrzeganie znaków drogowych i
ostrożność zapewni wszystkim bezpieczeństwo podczas.
korzystania z dróg i zabaw zimowych.
Załączniki:
Załącznik nr 1
94850800.001.png
Załącznik nr 2
94850800.002.png
Załącznik nr 3
94850800.003.png
Zgłoś jeśli naruszono regulamin