„ MAŁA AKADEMIA LITERATURY”
PROGRAM OPRACOWAŁA : ALEKSANDRA DZIERZA
ZAŁOŻENIA PROGRAMU
1.Program przeznaczony jest dla uczniów gimnazjum, którzy interesują się literaturą i chcą rozwijać swoje zainteresowania literaturą, a także brać udział w różnych konkursach polonistycznych.
2.Program został opracowany na 30 godzin lekcyjnych i zawiera 10 scenariuszy zajęć. Każde spotkanie to 3 godziny lekcyjne.
3. Program jest przeznaczony do realizacji na zajęciach dodatkowych, pozalekcyjnych.
4. W ramach programu przewidziany jest wyjazd do teatru i do kina w ramach edukacji teatralnej i filmowej.
CELE OGÓLNE PROGRAMU
1.Uczniowie poznają ponadprogramowe teksty literackie.
2.Uczniowie poznają nowe pojęcia literackie i teoretyczno-literackie.
3. Uczniowie doskonalą umiejętność pracy z tekstem literackim.
4.Uczniowie doskonalą umiejętność dyskutowania i argumentowania.
5.Uczniowie doskonalą różne formy wypowiedzi pisemnej: notatka, opowiadanie twórcze, pamiętnik, recenzja, odezwa.
6.Uczniowie wzbogacają swoje słownictwo i uczą się dbać o kulturę języka.
7.Uczniowie uczą się współpracować w grupie.
CELE OPERACYJNE
Po cyklu zajęć uczniowie:
1.Znają ponadprogramowe teksty literackie, orientują się w ponadprogramowych zagadnieniach literackich.
2. Uczniowie znają nowe pojęcia literackie i teoretyczno-literackie takie jak: arkadia, utopia społeczna, historyzm.
3.Potrafią dyskutować i argumentować.
4.Potrafią pisać twórcze teksty i stosować różne formy wypowiedzi: odezwę, opowiadanie fantastyczne, kartkę z pamiętnika, fraszkę notatkę.
5.Dbają o kulturę języka.
6.Wzbogacają swój zasób słownictwa.
7.Czują potrzebę obcowania z dziełem teatralnym i filmowym.
8.Umieją współpracować w grupie.
METODY PRACY
Metody pracy z uczniami są metodami aktywnymi. Są to:
- dyskusja
- elementy inscenizacji, scenki dramatyczne, odgrywanie ról
- drzewko decyzyjne.
- konkurs
- ekspresja plastyczna
FORMY PRACY
- praca w grupach
- praca indywidualna.
EWALUACJA PROGRAMU
Ewaluację całego programu przeprowadza się na końcu cyklu zajęć. Uczniowie biorący udział w zajęciach wypełniają kartę ewaluacyjną, która dostarczy nauczycielowi informacji, co podobało się uczniom, a co trzeba skorygować.
Karta ewaluacyjna jest dołączona do programu.
SPOTKANIE 1
Temat: Przedstawienie swoich czytelniczych zainteresowań.
Cele operacyjne:
1.Uczeń potrafi argumentować i przedstawić swoje zainteresowania.
2. Uczeń zna autorów popularnych utworów literackich.
Pomoce dydaktyczne:
1.Szary papier i pisaki.
2.Tabela – Załącznik I
3.Ćwiczenie – Załącznik II
Przebieg zajęć:
1.Dyskusja na temat: Co lubimy czytać? Czy lektury szkolne spełniają oczekiwania uczniów?
2. Praca w grupach.
Ułożenie własnej listy lektur.
Po pracy odczytanie list, rozmowa, dyskusja.
3. Podział dzieł literackich.
Uczniowie podają propozycje, nauczyciel zapisuje je na szarym papierze.
4.Praca w grupach.
Co sprawia, że książka jest ciekawa lub nudna. Ułożenie wzorca, który pozwoli uzasadnić ocenę pozytywną lub negatywną.
Grupy uczniów dostają do uzupełnienia tabele – załącznik I – z pomocniczymi określeniami. Wpisują je w odpowiednie miejsca i dopisują swoje pomysły.
Przedstawienie efektów pracy grup. Dokonanie wspólnych ustaleń na szarym papierze.
5.Ćwiczenie indywidualne.
Czy znasz, kto napisał następujące książki? – Załącznik II.
Przedstawienie prac, wspólna korekta, uzupełnienie.
6.Dyskusja: Co daje człowiekowi literatura?
7. Podsumowanie: napisanie tekstu na temat: Czym dla mnie jest książka?
ZAŁĄCZNIK I
Ocena dodatnia
Ocena ujemna
Utwór może być ciekawy lub nieciekawy ze względu na:
1.Bohaterów
2.Akcję
3.Wydarzenia
c.d. do załącznika I
Aby uzupełnić tabelę, skorzystaj z podanych przykładów, dodaj swoje określenia:
Podoba się,
papierowi,
żywa,
nieciekawe,
jest nudna,
bliscy czytelnikowi,
zbyt wolna,
zaskakujące,
godni szacunku,
wciągająca czytelnika,
szablonowi,
monotonna,
oderwani od rzeczywistości,
mało się dzieje,
trzymająca w napięciu,
nierealni,
łatwo je przewidzieć,
spotkanie z nią to wspaniała przygoda,
czytanie jej to strata czasu,
wspaniali,
ZAŁĄCZNIK II
Połącz autora z napisaną książką:
1.Henryk Sienkiewicz 1.”Boska komedia”
1.Stefan Żeromski 2.”Pinokio”
3.Umberto Eco 3.”Treny”
4.Johann Goethe 4.”Opowieści o pilocie Pirxie”
5.Stanisław Lem ` 5.”Iliada”
6.Adam Mickiewicz 6.”Quo vadis”
7.Mark Twain 7.”Przygody Sherlocka Holmesa”
8.Jan Kochanowski 8.”Dżuma”
9.Homer 9.”Faust”
10.Arthur Conan Doyle 10.”Pan Tadeusz”
11.Albert Camus 11.”Chłopcy z Placu Broni”
12.Lewis Carroll 12.”Przedwiośnie”
13.Carlo Collodi 13.”Alicja w Krainie Czarów”
14.Alighieri Dante 14.Przygody Hucka”
15.Ferenc Molnar 15.”Imię roży”
SPOTKANIE 2
Temat: Literatura nauczycielką życia.
1.Uczeń zna pojęcie „złota myśl”.
2.Uczeń zna epokę odrodzenia i sylwetkę Jana Kochanowskiego.
3.Uczeń zna cechy gatunkowe fraszki.
...
evi84