Zasady pisania programu autorskiego. Program autorski z techniki w szkole podstawowej.doc

(288 KB) Pobierz
Wprowadzenie

 

 

 

 

Ryszard Szymanek

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Zasady pisania programu autorskiego

 

Program autorski z techniki w szkole podstawowej

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Szkoła Podstawowa im. Powstańców Styczniowych             w Baranowie

 

 

 

 

 

 

2006

 

 

 

 

 

 

 

 

Wprowadzenie              2

I              Wyjątki z rozporządzenia Ministra Edukacji Narodowej z dnia 15 lutego 1999 r w sprawie podstawy programowej kształcenia ogólnego.              4

I.1              Zadania kształcenia ogólnego              5

I.2              Ramowy plan nauczania w szkole podstawowej              7

I.3              Cele edukacyjne, treści edukacyjne i osiągnięcia uczniów z przedmiotu technika              8

I.4              Standardy wymagań dla uczniów szkoły podstawowej              8

II              AUTORKI PROGRAM NAUCZANIA              13

II.1              Wprowadzenie              13

II.2              Analiza dydaktyczna celów edukacyjnych przedmiotów realizowanych w szkole podstawowej              14

II.3              Charakterystyka rozwoju umysłowego, emocjonalnego i fizycznego uczniów w młodszym wieku szkolnym              16

II.4              Operacjonalizacja celu edukacyjnego z przedmiotu technika              17

II.5              Treści edukacyjne przedmiotu technika w szkole podstawowej              20

II.6              Charakterystyka procesów kontroli i oceny osiągnięć uczniów  z przedmiotu technika              20

II.7              Opis założonych osiągnięć uczniów              23

III              Literatura przedmiotowa              24

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Wprowadzenie

 

 

 

Od 1998 roku jesteśmy świadkami przeprowadzenia w Polsce reformy systemu oświaty. Jest wiele przesłanek, które skłoniły władze do próby dokonania głębokich zmian w oświacie. Ważniejsze z nich to przesłanki filozoficzne, przesłanki społeczne, dominacja centralizmu, hierarchizowanie społeczeństwa, określanie kogoś nad kimś wreszcie przesłanki ekonomiczne (szkoła niedoinwestowania, szkoła z zadłużeniem).

Takie warunki spowodowały, że szkoła była ustawiona na nauczanie werbalne, nie rozwijające   zdolności, zainteresowań. Świat wokół nas szybko się rozwijał. Następowały dynamiczne zmiany w świecie. Wyraźnie zauważalny jest rozwój nauki, technologii informacyjnej.

Dlatego wspomniane przeze mnie czynniki wywołały potrzebę modernizacji systemu kształcenia  w celach, treściach (aktualizacja), metodach nauczania. Podstawowy cel tych zmian to sprawność kształcenia. U jej podstaw leży pragmatyzm i humanistyczna koncepcja kształcenia, rozwijanie zdolności ucznia i jego kompetencyjność.

Dlatego podejmuje próbę skonstruowania pracy na temat „Zasady pisania autorskiego programu nauczania techniki w szkole podstawowej”

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

I            Wyjątki z rozporządzenia Ministra Edukacji Narodowej z dnia 15 lutego 1999 r w sprawie podstawy programowej kształcenia ogólnego.

 

 

Na podstawie art. 22 ust. 2 pkt 2 ustawy z dnia 7 września 1991 r. o systemie oświaty (Dz. U z 1996 roku. Nr 67, poz. 329 i Nr 106. poz. 496 z 1997r. nr 28, poz. 153 i nr141, poz. 943 oraz z 1998 r. nr 117, poz. 759 i 162, poz. 1126) zarządza się, co następuje:

 

 

 

 

 

 

              § 1

 

Ustala się podstawę programową kształcenia ogólnego dla: sześcioletnich szkół podstawowych i gimnazjów, stanowiącą załącznik nr 2 do rozporządzenia

 

§ 2

 

Podstawa programowa, o której mowa w ust. 1 pkt 2, dotyczy szkół ponadpodstawowych funkcjonujących dotychczas w systemie szkolnym.

 

§ 3

 

      Rozporządzenie wchodzi w życie z dniem 1 września 1999r.

 

 

                           

              Minister Edukacji Narodowej

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

I.1         Zadania kształcenia ogólnego

 

Nauczyciele powinni dążyć do wszechstronnego rozwoju ucznia jako nadrzędnego celu pracy edukacyjnej. Edukacja szkolna polega na harmonijnej realizacji przez nauczycieli zadań w zakresie nauczania, kształcenia umiejętności i wychowania. Zadania te tworzą wzajemnie uzupełniające się równoważne wymiary pracy każdego nauczyciela.

 

Szkoła w zakresie nauczania, co stanowi jej zadanie specyficzne, zapewnia uczniom w szczególności:

1.      Naukę poprawnego i swobodnego wypowiadania się, pisania i czytania ze zrozumieniem.

2.      Poznawanie wymaganych pojęć i zdobywanie rzetelnej wiedzy na poziomie umożliwiającym co najmniej kontynuację nauki na następnym etapie kształcenia.

3.      Dochodzenie do rozumienia, a nie tylko do pamięciowego opanowania przekazywanych treści.

4.      Rozwijanie zdolności dostrzegania różnego rodzaju związków i zależności (przyczynowo-skutkowych, funkcjonalnych, czasowych i przestrzennych, itp.)

5.      Rozwijanie zdolności myślenia analitycznego i syntetycznego.

6.      Traktowanie wiadomości przedmiotowych, stanowiących wartość poznawczą sama w sobie, w sposób integralny, prowadzący do lepszego rozumienia świata, ludzi i siebie.

7.      Poznawanie zasad rozwoju osobowego i życia społecznego.

8.      Poznawanie dziedzictwa kultury narodowej postrzeganej w perspektywie kultury europejskiej.

 

W szkole uczniowie powinni kształcić swoje umiejętności wykorzystania zdobytej wiedzy, aby w ten sposób lepiej przygotować się do pracy w warunkach współczesnego świata. Nauczyciele stwarzają uczniom warunki do nabywania następujących umiejętności:

 

1.      Skutecznego porozumiewania się w różnych sytuacjach, prezentacji własnego punktu widzenia i brania pod uwagę poglądów innych ludzi, poprawnego posługiwania się, przygotowania do publicznych wystąpień.

2.      Efektywnego współdziałania w zespole i pracy w grupie, budowania więzi międzyludzkich, podejmowania indywidualnych i grupowych decyzji, skutecznego działania na gruncie zachowania obowiązujących norm.

3.      Planowania, organizowania i oceniania własnej nauki, przyjmowania za nią coraz większej odpowiedzialności.

4.      Rozwiązywania problemów w twórczy sposób.

5.      Poszukiwania, porządkowania i wykorzystania informacji z różnych źródeł oraz efektywnego posługiwania się technologią informacyjną.

6.      Odnoszenia do praktyki zdobytej wiedzy oraz tworzenia potrzebnych doświadczeń i nawyków.

7.      Rozwijania sprawności umysłowych oraz osobistych zainteresowań.

8.      Przyswajania sobie metod i technik negocjacyjnego rozwiązywania konfliktów   i problemów społecznych.

 

 

Nauczyciele w swojej pracy wychowawczej, wspierając w tym zakresie obowiązki rodziców, powinni zmierzać do tego, aby uczniowie w szczególności:

 

1.      Znajdowali w szkole środowisko wszechstronnego rozwoju osobowego (w wymiarze intelektualnym, psychicznych, społecznym, zdrowotnym, estetycznym, moralnym, duchowym).

2.      Rozwijali w sobie dociekliwość poznawczą, ukierunkowaną na poszukiwanie prawdy, dobra i piękna w świecie.

3.      Mieli świadomość życiowej użyteczności zarówno poszczególnych przedmiotów szkolnych, jak i całej edukacji na danym etapie.

4.      Stawali się coraz bardziej samodzielni w dążeniu do dobra w jego wymiarze indywidualnym i społecznym, godząc umiejętnie dążenie do dobra własnego dobrem innych, odpowiedzialność za siebie i odpowiedzialność za innych, wolność własną z wolnością innych.

5.      Poszukiwali, odkrywali i dążyli na drodze rzetelnej pracy do osiągnięcia wielkich celów życiowych i wartości ważnych dla odnalezienia własnego miejsca na świecie.

6.      Uczyli się szacunku dla dobra wspólnego jako podstawy życia społecznego oraz przygotowywali się do życia w rodzinie, w społeczności lokalnej i państwie w duchu przekazu dziedzictwa kulturowego i kształtowania postaw patriotycznych.

7.      Przygotowywali się do rozpoznawania wartości moralnych, dokonywania wyborów i hierarchizacji wartości oraz możliwości doskonalenia się.

8.      Kształtowali w sobie postawę dialogu, umiejętność słuchania innych                     i rozumienia  ich poglądów, umieli współdziałać i współtworzyć w szkole wspólnotę nauczycieli i uczniów.

 

Nauczyciele, mając na uwadze osobowy rozwój ucznia, winni współdziałać na rzecz tworzenia w świadomości uczniów zintegrowanego systemu wiedzy, umiejętności i postaw. Ma to szczególnie zastosowanie w nauczaniu początkowym.

 

Integracji wiedzy nauczanej w szkole  na różnych etapach kształcenia służy wprowadzenie:

1.      Kształcenia zintegrowanego w klasach I-III szkoły podstawowej

2.      Bloków przedmiotowych

3.      Ścieżek edukacyjnych

 

Działalność edukacyjna szkoły powinna być określona przez:

 

  1. Szkolny zestaw programów nauczania, który – uwzględniając wymiar wychowawczy – obejmuje cała działalność szkoły z punktu widzenia dydaktycznego;
  2. Program wychowawczy szkoły, który opisuje w sposób całościowy wszystkie treści i działania o charakterze wychowawczym i jest realizowany przez wszystkich nauczycieli.

 

Szkolny zestaw programów nauczania oraz program wychowawczy szkoły winny tworzyć spójną całość. Ich przygotowanie i realizacja są zadaniem zarówno całej szkoły, jak i każdego nauczyciela. Obok zadań wychowawczych nauczyciele winni wykonywać również działania opiekuńcze i profilaktyczne odpowiednio do istniejących potrzeb. Konieczne jest podejmowanie przez nauczycieli działań mających na celu wyrównywanie szans edukacyjnych uczniów.

 

 

I.2         Ramowy plan nauczania w szkole podstawowej

 

 

 

I ETAP EDUKACYJNY (klasy I - III)

Lp.

Obowiązkowe zajęcia edukacyjne

Liczba godzin tygodniowo w trzyletnim okresie nauczania

...
Zgłoś jeśli naruszono regulamin