Dużo scenariuszy lekcji do szkoły.pdf

(830 KB) Pobierz
95510785 UNPDF
Scenariusze lekcji
Pejzaż z pociągiem obraz Władysława Krzyżanowskiego
Wracamy – wiersz Tadeusza Kubiaka
Temat: Jaki pociąg przywiózł nas z wakacji? Nazwy własne i pospolite.
Cele lekcji: uczeń umie
opowiadać o swoich wakacjach,
pracować w grupie,
wypowiadać się na temat dzieła malarskiego,
po poznaniu zasady prawidłowo zapisywać nazwy własne i pospolite,
odczytać wiersz i wypowiadać się na jego temat,
znaleźć to, co łączy sytuację, o której pisze poeta, z obrazem.
Metody i formy pracy: praca w grupie, mapa skojarzeń, techniki manualno-pla-
styczne.
Środki dydaktyczne: kolorowe kartki formatu A3, wycięta z papieru lokomotywa
z napisem ,,WAKACJE” , wycięte koła do wagonów, magnesy lub szpilki (zależy
gdzie i jak przyczepimy pociąg), mazaki, klej, nożyczki, pamiątki z wakacji, które
można przykleić do kartki, mapa Polski, Europy.
Czas zajęć: 45 min
Tok lekcji:
1. Uczniowie rozmawiają z nauczycielem o obrazie: starają się uzasadnić tytuł
obrazu, określają jego nastrój, nazywają barwy, w jakich został namalowany.
2. Nauczyciel odczytuje wiersz, a potem czytają go uczniowie – każdy po jednej
zwrotce lub po jednej wypowiedzi, np.: 1. zwrotka – 3 uczniów, 2. zwrotka – 3
uczniów, 3. zwrotka – 2 uczniów, 4. zwrotka – 2 uczniów, 5 zwrotka – wszyscy
chórem.
3. Uczniowie odpowiadają na 1. pytanie pod tekstem (przytaczają cytaty).
4. Odpowiadają na 4. pytanie: co łączy wiersz Wracamy i obraz Pejzaż z pociągiem
(przede wszystkim sam pociąg, barwy, nastrój).
5. Pod kierunkiem nauczyciela uczniowie tworzą mapę skojarzeń wokół wyrazu
POCIĄG.
szybkość przygoda
wakacje POCIĄG podróż
wagony powrót wyjazd
www.wsip.com.pl
81
95510785.002.png
6. Uczniowie starają się wyjaśnić, dlaczego właśnie ten obraz znalazł się na po-
czątku podręcznika (w odpowiedziach pomaga im mapa skojarzeń).
Może się okazać, że niewielu uczniów w czasie wakacji (lub w ogóle) podró-
żowało pociągiem, nauczyciel powinien więc im uświadomić, że pociąg jest tu
tylko symbolem podróży (wyjazdu – powrotu).
7. Nauczyciel prosi uczniów, by powiedzieli, gdzie spędzili wakacje, a potem
dzieli ich na grupy, np.
tych, którzy zostali w domu, nigdzie nie wyjeżdżali,
tych, którzy odwiedzili różne miejsca w Polsce,
tych, którzy wyjechali, ale blisko domu,
tych, którzy podróżowali poza granicami kraju.
(jeżeli któraś grupa uczniów jest duża, dzielimy ją na dwie mniejsze).
8. Każda grupa otrzymuje kartkę, na której przygotowuje z przyniesionych mate-
riałów jeden wagon pociągu ,,WAKACJE” .
9. Uczniowie pracują 10–15 minut (uwaga: musimy zadbać o to, by uczniowie,
wykonując swoją pracę, nie zniszczyli przyniesionych pamiątek).
10. Po skończeniu pracy nauczyciel doczepia wagony do lokomotywy. Każda gru-
pa opowiada o swoim wagonie.
11. Ponieważ w czasie wypowiedzi uczniów często będą padać nazwy miejscowości,
rzek, gór, zapoznajemy ich z zasadą ortografi czną (s. 16), wprowadzamy ter-
miny nazwa własna i nazwa pospolita .
12. Rozdajemy uczniom rysunek pociągu (ksero) z liczbą wagonów odpowiadającą
liczbie grup lub uczniowie sami wykonują taki rysunek. W odpowiednich wago-
nikach wpisują nazwy własne, wymienione przez kolegów z każdej z grup.
Pierwszą lekcję kończymy wyszukaniem na mapie Polski (Europy) miejsc, o któ-
rych opowiadali uczniowie.
Wracamy – Tadeusz Kubiak
Temat: Jakie było nasze pożegnanie wakacji, a jak żegna je osoba mówiąca
w wierszu Tadeusza Kubiaka Wracamy ?
Cele lekcji: uczeń umie
wysłuchać ze zrozumieniem treści wiersza,
wyraźnie i wyraziście przeczytać wiersz,
współpracować w małej grupie,
wyrażać emocje za pomocą symboli plastycznych, głosu, ciała i mimiki,
wymienić uczucia towarzyszące mu na myśl o kończących się wakacjach,
określić nastrój wiersza,
dostrzegać osobę mówiącą i adresata wiersza.
Metody i formy pracy: praca w grupie, praca z tekstem literackim, słoneczko,
techniki dramy: stop-klatka, rysowanie, improwizacja.
Środki dydaktyczne: żółte karteczki (ok. 10 dla grupy), żółta kartka w kształcie
koła z napisem KONIEC WAKACJI , magnesy, czarno-białe reprodukcje obrazu
82
95510785.003.png
Władysława Krzyżanowskiego Pejzaż z pociągiem formatu A4 (dla każdej grupy
jedna), kredki, kolorowa reprodukcja obrazu Pejzaż z pociągiem zamieszczona
w podręczniku, tekst wiersza Tadeusza Kubiaka pt. Wracamy , rysunek przedsta-
wiający wnętrze sali lekcyjnej.
Czas zajęć: 90 min
Tok lekcji:
1. Uczniowie zostają podzieleni na małe grupy.
2. Na otrzymanych karteczkach (najlepiej żółtych) wypisują uczucia, które towa-
rzyszyły im na myśl o kończących się wakacjach. (7 min).
3. Nauczyciel umieszcza na tablicy żółtą kartkę w kształcie koła z napisem KO-
NIEC WAKACJI.
4. Liderzy grup odczytują wyniki pracy swojej grupy i za pomocą magnesów
tworzą wokół napisu na tablicy promienie słoneczne (powtarzające się nazwy
uczuć tworzą dłuższe promienie), np.
żal
żal
złość
KONIEC
WAKACJI
radość
przygnę-
bienie
przygnę-
bienie
5. Następnie grupy otrzymują czarno-białą reprodukcje obrazu Władysława
Krzyżanowskiego Pejzaż z pociągiem i kolorują je w ten sposób, by wyrazić
uczucia, które wymienili w poprzednim ćwiczeniu. (10 min).
6. Liderzy grup omawiają wszystkie prace, zwracając szczególną uwagę na wybór
kolorów: jasne – radość; ciemne – smutek; ciepłe – przyjazne, radosne, sło-
neczne; zimne – chłodne, nieprzystępne.
7. Po wykonaniu tego ćwiczenia uczniowie umieszczają swoje prace w widocz-
nym miejscu i otwierają podręcznik na stronie 11, gdzie znajduje się kolorowa
reprodukcja obrazu Pejzaż z pociągiem .
8. Dzieci wymieniają luźne uwagi na temat użytych przez artystę barw, wypowia-
dają się na temat nastroju dzieła, porównują je ze swoimi pracami.
9. Nauczyciel czyta wiersz Tadeusza Kubiaka.
10. Po wcześniejszym krótkim przygotowaniu uczniowie czytają wiersz.
11. Następnie grupy odpowiadają na 4 pytania znajdujące się pod tekstem wier-
sza. Zespoły zajmują się tylko jednym zagadnieniem. (ok. 20 min).
www.wsip.com.pl
83
95510785.004.png
Grupa 1 : Kto kogo żegna w tym wierszu? Jakie jest to pożegnanie? Przed-
stawcie na rysunku miejsce, które opuszcza osoba mówiąca w wierszu.
Grupa 2 : Powiedzcie słowami Tadeusza Kubiaka, co wydarzy się nazajutrz
rano? Przedstawcie sytuację w formie stop-klatki. (Uczniowie odgrywają
scenkę pantomimiczną, na znak jednego z członków grupy zastygają w bez-
ruchu i odpowiadają na zadawane przez niego pytania: Kim jesteś? Co ro-
bisz? Jak się czujesz?).
Grupa 3 : Co łączy sytuację, o której pisze poeta, z obrazem Pejzaż z pocią-
giem ? Zwróćcie uwagę na zastosowane barwy.
Grupa 4 : Wyszukajcie wyrażenia, które odnoszą się do szkoły. Jak przedsta-
wił ją poeta? Uzupełnijcie rysunek przedstawiający wnętrze sali lekcyjnej.
12. Omówienie prac przez liderów. (Najkorzystniejsza byłaby zmiana liderów
grup na czas wykonywania każdego zadania, aby w tej roli mogło wystąpić jak
najwięcej uczniów).
13. Wszystkie grupy po krótkim przygotowaniu (3 min) odgrywają scenkę „Powi-
tanie po wakacjach”.
14. Uczniowie podsumowują lekcję, odpowiadają na pytania nauczyciela: Jak
żegna wakacje osoba mówiąca w wierszu? Kto wypowiada się w utworze?
Jakie uczucia towarzyszyły wam na myśl o kończących się wakacjach?
15. Praca domowa: Przedstaw dowolną techniką plastyczną swoje pożegnanie
wakacji lub powitanie szkoły (ćw. 5., s. 12). Za pomocą odpowiednich barw
wyraź towarzyszący ci w tych sytuacjach nastrój.
Przed pierwszym dzwonkiem – wiersz Ludwika Jerzego Kerna
Temat: Przyrzekam ci, szkoło...
Cele lekcji: uczeń umie
wysłuchać ze zrozumieniem treści utworu poetyckiego,
wyraźnie i wyraziście odczytać wiersz,
podkreślić w jego tekście rzeczowniki kojarzące się ze szkołą,
dobrać rzeczowniki nazywające uczucia do 3 różnych sytuacji,
wskazać czasowniki świadczące o uosobieniu,
84
95510785.005.png
napisać przyrzeczenie w formie zdania (nakazu lub zakazu),
pisać oddzielnie cząstkę nie z czasownikiem,
ujednolicić formy podmiotu lirycznego w całym wierszu.
Metody i formy pracy: indywidualna praca z tekstem literackim, praca w gru-
pach.
Środki dydaktyczne: tekst wiersza Przed pierwszym dzwonkiem L. J. Kerna, plan-
sza z defi nicją uosobienia, plansza do utworzenia grafu z wyrazem szkoła , dla każ-
dej grupy tabelka i 32 karteczki z nazwami uczuć, kartki A4, kolorowe fl amastry,
klej.
Czas zajęć: 45 min
Tok lekcji:
1. Nauczyciel czyta wiersz.
2. Potem wyznaczeni uczniowie czytają po jednej zwrotce utworu. Wszyscy pod-
kreślają rzeczowniki, które kojarzą im się ze szkołą, są związane ze szkołą.
3. Dopisują podkreślone rzeczowniki do strzałek na plakacie wiszącym na tablicy
(graf). Do pustych strzałek należy na końcu dopisać rzeczowniki: uczniowie,
nauczyciele .
Biały Orzeł
ławki
telewizor w świetlicy
klasy
SZKOŁA
kreda
katedra
tablica
dzwonek
4. Nauczyciel prosi uczniów, aby odpowiedzieli na pytanie, co odczuwała główna
bohaterka wiersza – szkoła: a) przed ostatnim dzwonkiem, czyli pod koniec
roku szkolnego? b) po ostatnim dzwonku, czyli na początku wakacji? c) przed
pierwszym dzwonkiem, czyli przed rozpoczęciem nowego roku szkolnego?
5. Następnie dzieli klasę na kilka grup. Każda dostaje kopertę zawierającą trój-
rubrykową tabelkę i zestaw 32 karteczek z rzeczownikami nazywającymi różne
uczucia. Ma je logicznie przyporządkować do poszczególnych rubryk.
6. Po odczytaniu nazw uczuć dzieci przyklejają karteczki w odpowiednich rubry-
kach.
www.wsip.com.pl
85
95510785.001.png
Zgłoś jeśli naruszono regulamin