Ugotowani S01 E03.docx

(1204 KB) Pobierz

Ugotowani

Sezon 1 odcinek 3

Hania:

Przystawka: Egzotyczna sałatka z kangura

500gr steku z kangura
1/3 szklanki oliwy
1/3 szklanki octu winnego
1/3 szklanki wody
6 goździków
2 łyżeczki soli
3 listki laurowe
6 ziaren czarnego pieprzu

 

Wszystkie składniki marynaty mieszamy i gotujemy doprowadzając do wrzenia, po czym zostawiamy na 5 minut na małym ogniu, następnie schładzamy. Z mięsa wykrajamy steki o grubości 3 cm, usuwamy powięzi. Tak przygotowane porcje mięsa zalewamy marynatą, odstawiamy na dwie doby do lodówki. Pieczemy na dobrze rozgrzanym grillu lub ruszcie w piekarniku. Czas pieczenia zależny od indywidualnych gustów. Podajemy z pieczarkami z patelni i ulubioną sałatą.

Danie główne: Comber jagnięcy w marynacie z musztardy i rozmarynu w pierzynce z batatów

1 kg żeberek jagnięcych (comber)
sól morska i świeżo zmielony pieprz
2 ząbki czosnku, drobno posiekane
1 łyżka listków świeżego rozmarynu
tymianek lub estragon do dekoracji
4 łyżki oliwy z oliwek
2 - 3 łyżeczki musztardy 
5 średnich batatów czyli słodkich ziemniaków
4 łyżki masła
1/4 szklanki śmietanki kremówki 30%
(ewentualnie w wersji light – śmietanki do sosów 18%)

 

Mięso płuczemy, osuszamy i kroimy na kawałki  (po 2 żeberka w każdym). Posypujemy solidnie solą morską i świeżo zmielonym pieprzem. Następnie nacieramy mieszanką czosnku, rozmarynu, oliwy z oliwek i musztardy. Chwilkę ugniatamy i wkładamy do foliowego woreczka, szczelnie zamykając. Wkładamy do lodówki na całą noc (jeśli nie mamy czasu, przynajmniej na 2 - 3 godziny).

Piekarnik rozgrzewamy do 200°. Żeberka wyjmujemy z woreczka i układamy na blaszce do pieczenia w minimum 2 - 3 cm odstępu od siebie. Wstawiamy do rozgrzanego piekarnika na około 50 - 60 minut (w zależności od stopnia wypieczenia mięsa). Po upieczeniu żeberka wyjmujemy z piekarnika, przykrywamy luźno folią aluminiową i odstawiamy na około 5 minut przed podaniem.

Bataty obieramy, płuczemy i kroimy na 2 - 3 kawałki. Wkładamy do dużego garnka, zalewamy zimną wodą i gotujemy przez około 30 minut, aż będą miękkie. Po 20 minutach gotowania solimy, następnie odcedzamy i póki są jeszcze gorące zaczynamy rozdrabniać je tłuczkiem. Dodajemy połowę masła, a po chwili śmietankę. Na koniec dodajemy resztę masła. Nie rozgniatamy batatów na idealnie gładki mus, mogą pozostać malutkie kawałeczki.

Deser: Miszmasz ze świeżych malin

Bezy
4 jajka
szklanka cukru pudru

Sos
500 ml śmietany
500 gr malin
borówki

 

Maliny rozdrabniamy z cukrem pudrem na sos. Ubijamy białka z cukrem i formujemy bezy, które wkładamy do piekarnika rozgrzanego do około 50-100°. Po wyjęciu suszymy około 6 godzin. Ubijamy śmietanę i mieszamy ją z sosem malinowym i borówkami. Kruszymy bezy, całość delikatnie mieszamy.

 

Darek:

Przystawka: Pasta Peti-Peti i smakowe tubki

 

Pasta Peti-Peti
natka pietruszki
6 łyżek oliwy z oliwek
1 łyżka soku ze świeżej cytryny
pieprz, sól

Smakowe tubki czyli sposób na artystyczną przystawkę
Kupujemy ulubione produkty w tubkach, na przykład:
pastę rybną
pastę kawiorową
pastę łososiową
chleb
krakersy
pitę

 

Pasta Peti-Peti
Kroimy drobno natkę pietruszki, dodajemy oliwę, przyprawy i dokładnie mieszamy. Przekładamy pastę do maleńkich miseczek. Przed podaniem skrapiamy cytryną. Podajemy z ulubionym drinkiem.
Smakowe tubki czyli sposób na artystyczną przystawkę
Rozkładamy tubki spożywcze na stole, a pomiędzy wrzucamy tubki z farbami. Smarujemy podkłady pędzlami, mieszając produkty z tubek wedle smaku. Goście wybierają ze stołu to, co jest jadalne. Nie jemy farby J. Dobrej zabawy.

Danie główne: Stylizowany drób

 

4 pałki z kurczaka
4 skrzydełka z kurczaka
4 ząbki czosnku
4 śliwki węgierki
1 brzoskwinia
10 pomidorków koktajlowych
10 liści kapusty włoskiej
sól, pieprz, curry, słodka papryka
10 łyżek oliwy

 

Umyte mięso przyprawiamy według uznania solą, pieprzem, papryką, curry i czosnkiem. Na dobrze rozgrzanej oliwie smażymy kurczaka, aż nabierze złocistego koloru. Kroimy owoce, dodajemy do kurczaka i dusimy 20 minut pod liśćmi kapusty. Dodajemy pomidorki w całości i dusimy jeszcze kilkanaście minut. Gotowe mięso stylizujemy według uznania. Można połączyć skrzydełko z nóżką i podawać z liśćmi kapusty.

Deser: Świetlna galaretka na winie

 

2 opakowania galaretki wiśniowej z cukrem
1 butelka czerwonego wina wytrawnego
odrobina cukru do smaku
0,25 l wody

 

Galaretkę rozpuszczamy w gorącej wodzie i dodajemy 2 łyżeczki cukru. Dolewamy odrobinę wina. Ostudzoną galaretkę przekładamy do szklanych misek wyłożonych folią spożywczą. Gdy będzie już zupełnie zimna, wykładamy galaretkę z misek na przezroczyste talerze. Dla końcowego efektu talerze należy od spodu podświetlić.(Można użyć świateł ledowych).

 

Zeina:

Przystawka: Zupa z soczewicy

2 szklanki soczewicy czerwonej
4 szklanki wody
2 małe główki czosnku
przyprawa do zup i sosów

 

Do garnka z wodą dodajemy soczewicę. Następnie, gdy soczewica zacznie się gotować, dodajemy obrany czosnek oraz przyprawę do zup. Na koniec doprawiamy solą i pieprzem.

Danie główne: Kusa machszi blaban czyli nadziewane cukinie zalewane labanem

(Ze względu na brak wschodniej odmiany cukinii Zeina zamieniła ją na bakłażan.)
duży bakłażan
papryka: czerwona, pomarańczowa, zielona i żółta
2 szklanki ryżu
2 ząbki czosnku
3 pomidory
1 marchewka
50 dag wołowego mięsa mielonego
50 dag pieczarek
10 dag migdałów
ostra papryka, sól, pieprz czarny, pieprz czosnkowy, majeranek

Laban
2 duże jogurty
3 ząbki czosnku
sól, pieprz czosnkowy

 

Smażymy mięso, doprawiając przyprawami i dodając ząbek czosnku. Następnie, gdy mięso jest już prawie gotowe, dodajemy migdały. Obok przysmażamy obranego bakłażana,  pokrojonego w równe plastry. Na drugiej patelni smażymy wszystkie papryki przyprawiając solą, pieprzem i ostrą papryką. W osobnym naczyniu smażymy pieczarki. W małym garnuszku gotujemy obraną i pokrojoną marchew. Następnie gotujemy ryż. Po zagotowaniu dodajemy usmażone warzywa i wkrajamy pomidory. Przygotowujemy średniej wielkości garnek, którego dno posypujemy majerankiem. Układamy w nim płaty usmażonego bakłażana, następnie doprawione i usmażone mięso, ryż z warzywami, a na koniec pokrywamy całą powierzchnię usmażonymi pieczarkami. Należy mocno uklepać i równomiernie rozłożyć kolejno przygotowane składniki.

Laban
Jogurty wlewamy do naczynia bardzo mocno ubijając. Dodajemy sól i wyciśnięty czosnek. Na koniec dekorujemy pieprzem czosnkowym.

Deser: Layali lbnan  z arabską herbatą (pudding z pistacjami i orzechami)

 

25 g brązowego cukru 
50 g przekrojonych na połówki wiśni
50 g czereśni całych 
85 g ciemnej czekolady deserowej, połamanej 
85 g niesłonego masła + odrobina do wysmarowania foremek 
2 całe jajka + 2 żółtka 
35 g cukru pudru
35 g mąki
250g lodów bakaliowych
200 g pistacji

 

Na małą patelnię wsypujemy brązowy cukier i wlewamy 2 łyżkami wody. Podgrzewamy przez 2 minuty, cały czas mieszając do uzyskania syropu. Dodajemy połówki wiśni i gotujemy przez minutę. Następnie wrzucamy całe wiśnie i gotujemy przez minutę. Odstawiamy. W rondelku roztapiamy czekoladę z masłem, ciągle mieszając. Na koniec tudzimy.

Piekarnik rozgrzewamy do 190°. Całe jajka wraz z żółtkami ubijamy z cukrem pudrem na puszystą pianę. Delikatnie mieszamy z czekoladą, następnie z przesianą mąką. Wkładamy do lodówki na 10 minut. Smarujemy masłem 4 foremki na suflety. Masę wlewamy do foremek i pieczemy przez 8 - 10 minut, aż pudding urośnie, w środku będzie płynny, a na wierzchu utworzy się skorupka. Po upieczeniu całkowicie studzimy i delikatnie wykładamy na talerzyk. Dodajemy plasterek lodów bakaliowych i posypujemy pistacjami.

 

Halina:

Przystawka: Wykwintna zupa z raków

20 raków lub 10 raków i szyjki rakowe
1 litr wywaru z warzyw
łycha masła
łyżka mąki
150 ml śmietanki
drobno pokrojony świeży koper

 

Ugotowane raki studzimy. Wybieramy szyjki i cztery pancerze, które odkładamy do dekoracji. Pozostałe pancerze ucieramy w moździerzu na miazgę, następnie dodajemy masło. Wstawiamy w rondlu na ogień i powoli smażymy podlewając rosołem.
Zbieramy z wierzchu masło rakowe, a pozostałość przecieramy przez sito do wywaru warzywnego. Wrzucamy resztę szyjek, zaprawiamy mąką zmąconą śmietaną i dodajemy zebrane masło rakowe, koper, sól i pieprz do smaku. Przy każdej porcji, jako dekorację, układamy na gałązkach kopru pięknego raka i ósemkę z cytryny.

Danie główne: Faszerowana kaczka podawana z żurawiną i w białych odświętnych skarpetach

 

kaczka
udziec indyczy
bułka namoczona w mleku
1 jajko
10 dag wątróbki drobiowej
5 jabłek
imbir, czosnek, miód, słodka papryka, sól, pieprz, majeranek
konfitura z żurawiny
modra kapusta

 

Kaczkę luzujemy i nacieramy przyprawami. Mielimy na grubym sitku mięso z udźca. Z kości robimy sos. Do zmielonego mięsa dodajemy sparzoną bułkę, pokrojoną w kawałki wątróbkę, jabłko, przyprawy i jajko. Następnie wszystko mieszamy. Nadziewamy wyluzowaną kaczkę, sznurujemy i wkładamy do rękawa. Pieczemy do momentu, aż mięso będzie miękkie. 20 minut przed podaniem układamy w piekarniku nadziane miodem i konfiturą z żurawiny jabłka. Podajemy z sosem, modrą kapustą zasmażaną z winem i pyzami drożdżowymi.

Deser: Sernikowy mazurek z aromatyczną kawą parzoną w tygielku

3 średniej wielkości ugotowane, zmielone ziemniaki
1 kg mielonego sera
20 dag rozpuszczonego masła
30 dag cukru
cukier waniliowy
sparzone rodzynki
1 płaska łyżka mąki ziemniaczanej
6 jaj
płatki migdałów

 

Ugotowane ziemniaki ucieramy z cukrem w glinianej misce – makutrze. Dodajemy żółtka, cukier wanilinowy, ser, masło cały czas ucierając na gładką masę. Dodajemy rodzynki, ubitą sztywno pianę i łyżkę mąki ziemniaczanej. Delikatnie mieszamy łyżką i wlewamy na wysmarowaną i wyłożoną papierem blachę. Posypujemy obficie płatkami migdałów.
Pieczemy w temperaturze około 200° przez 45 minut.

Zgłoś jeśli naruszono regulamin