Ugotowani S01 E04.docx

(2226 KB) Pobierz

Ugotowani

Sezon 1 odcinek 4

Grażyna:

Przystawka: Zupa " kartoflanka"

(czas przygotowania: 45 minut)

kg ziemniaków
1 cebula
2-3 łyżki oliwy
2 łyżki mąki
Przyprawy: Kucharek, gałka muszkatołowa, pieprz ziołowy, liść laurowy, ziele angielskie

Obieramy ziemniaki i kroimy je w grubszą kostkę. Następnie gotujemy w 1,5 l wody z dodatkiem przypraw. Gałkę muszkatołową dodajemy na samym końcu. Cebulę obieramy, kroimy w kostkę, smażymy na oliwie na złoty kolor, dodajemy mąkę i robimy zasmażkę w kolorze ciemnej kawy z mlekiem. Zasmażkę dodajemy do ugotowanej zupy. Przyprawiamy gałką muszkatołową.

Danie główne: Zrazy zawijane

Zrazy zawijane w sosie myśliwskim podane z kaszą gryczaną i zasmażaną kapustą
(czas przygotowania: ok 1,5h)

Zrazy
4 plastry wołowiny z udźca
10 dag boczku wędzonego
1 cebulka
4 suszone borowiki
2 ogórki kiszone
przyprawy - sól pieprz, papryka słodka

Kapusta zasmażana:
75 dag kapusty kiszonej
2 łyżki mąki
1 cebula
oliwa
przyprawy: sól, kminek, pieprz ziołowy, sos sojowy

Zrazy
Plastry mięsa wołowego ubijamy tłuczkiem i przyprawiamy solą i pieprzem. Na każdym plastrze układamy na brzegu plasterek boczku, połówkę ogórka, ćwiartkę cebuli oraz po jednym ugotowanym wcześniej borowiku. Wodę z gotowania dodajemy do duszenia mięsa. Następnie mięso zwijamy w roladę i spinamy wykałaczką. Obsmażamy z każdej strony na oliwie, po czym przekładamy do garnka, posypujemy papryką i dusimy do uzyskania miękkości. Podajemy z kaszą gryczaną.

Kapusta zasmażana
Kapustę kroimy, płuczemy w zimnej wodzie, następnie dobrze odsączamy. Ponownie zalewamy wodą i zagotowujemy. Pozostawiamy na ogniu 5-10 min. Następnie kapustę odcedzamy i ponownie zalewamy  wodą, tym razem niewielką ilością, dodajemy sól, pieprz do smaku i gotujemy około 40 min. W tym czasie obieramy cebulę i kroimy ją w piórka, a następnie podsmażamy na oliwie na złoty kolor. Pod koniec smażenia dodajemy mąkę. Cebulkę z zasmażką dodajemy do kapusty, mieszamy i dodajemy kminek.

Deser: Jabłko pieczone

Jabłko pieczone z borówkami w sosie waniliowym

(czas przygotowania: 20 min)

Jabłka pieczone
4 kwaśne jabłka
4 łyżki konfitury z borówek

Sos waniliowy: (wyszedł budyń)
1/2 l mleka
3 łyżki cukru
3 łyżki mąki ziemniaczanej
2 żółtka
cukier waniliowy

Jabłka
Z jabłek wydrążamy gniazda nasienne, a następnie układamy w naczyniu żaroodpornym. W miejsce usuniętych gniazd dajemy po łyżce konfitur. Pieczemy w piekarniku. Podajemy z sosem waniliowym. Zamiast konfitur można jabłko przed pieczeniem posypać cukrem, który w trakcie pieczenia zamieni się w karmel.

Sos waniliowy
Odlewamy 3/4 szklanki mleka, resztę gotujemy z cukrem waniliowym. Żółtka ucieramy z cukrem, dodajemy zimne mleko i mąkę. Mieszamy i wlewamy do gotującego się mleka. Zagotowujemy całość. Po ostudzeniu polewamy sosem upieczone jabłka.

Przemek:

Przystawka: Grillowane warzywa

Grillowane warzywa z kremowym dipem z fety i awokado podane z grzankami czosnkowymi

jeden średni bakłażan
jedna średnia cukinia
1/2 kostki fety
2 awokado
2 pomidory
przyprawy - kilka liści bazylii, garam masala, sól, pieprz
kiełki lucerny do dekoracji
oliwa

Kroimy bakłażana i cukinię w plastry o szerokości około centymetra. Smarujemy z obu stron oliwą i posypujemy garam masalą, solą i pieprzem. Do rozgrzanego piekarnika wkładamy przygotowane warzywa i pieczemy do zarumienienia - wtedy obracamy, aby zarumieniła się druga strona. Kiedy obie są już lekko brązowe wyciągamy. Układamy je na talerzu, przekładając pastą na zmianę kolejne plastry. Pastę wykonujemy ze zgniecionych razem: awokado, kostek fety, oliwy, soli i pieprzu. Warzywa dekorujemy kładąc plasterki świeżego pomidora i liście bazylii. Talerz ozdabiamy kiełkami lucerny lub według uznania.

Danie Główne: Tofu w sosie curry

1/2 opakowania kaszy kuskus
garść rodzynek
2-3 cebule
1 puszka pomidorów
150 g ciecierzycy
2-3 łyżki koncentratu pomidorowego
1 mała ostra papryka lub 1/2 łyżki ostrej papryki suszonej
100 ml mleczka kokosowego
bulion warzywny w kostkach
2-3 średnie marchewki
tofu ok. 80-90 dag (najlepiej z zalewy, bądź ciętego z bloku)
przyprawy: żółta pasta curry, garam masala, liść curry, ziele angielskie, kurkuma, liść laurowy, czosnek, kolendra, może być też natka pietruszki, liście świeżej bazylii, szczypiorek

Tofu:
Tofu kroimy w dużą (ok. 2-3 cm) kostkę i umieszczamy na około 2 godziny w zalewie przygotowanej z bulionu warzywnego i przypraw (garam masala, liść curry, ziele angielskie, liść laurowy, czosnek, kolendra). Następnie odsączamy przez sitko i wrzucamy tofu na patelnię z rozgrzanym tłuszczem, regularnie obracając, smażymy do uzyskania złotobrązowego koloru i chrupkiej konsystencji.

Sos:
Moczymy ciecierzycę około 7-8 godzin, jeżeli nie mamy puszkowanej. Następnie gotujemy ją do uzyskania miękkości (ok. 1h). W tym czasie obieramy marchewkę i oddzielnie gotujemy. Cebulę kroimy dość drobno i smażymy do zeszklenia, po czym wrzucamy do Bendera. Dodajemy dużą łyżkę pasty curry, jedną małą ostrą paprykę lub 1 łyżki ostrej papryki suszonej, łyżeczkę garam masali, 2 ząbki czosnku, łyżeczkę kurkumy, puszkę pomidorów, mleko kokosowe i liść curry. Blenderujemy aż uzyskamy gładki sos. Przelewamy go do garnka wsypując ciecierzycę i pokrojoną w dowolne dość drobne kawałki marchewkę.

Kus Kus mieszamy z rodzynkami i zalewamy gorącą wodą 1 cm powyżej poziomu kaszy. Podajemy kładąc na talerz kuskus z rodzynkami następnie tofu na to z kolei sos curry. Całość posypujemy posiekaną natką pietruszki, liśćmi bazylii i szczypiorkiem.

Deser: Szarlotka

1 szklanka kaszy manny
1 szklanka cukru
1 szklanka mąki razowej
1 szklanka mąki tortowej
2 kg jabłek
szczypta wanilii, ewentualnie cukier waniliowy
cynamon
łyżeczka proszku do pieczenia 
ziarna do ciasta - słonecznik, orzechy, siemię lniane
kostka margaryny
bułka tarta

Jabłka obieramy i ścieramy na tarce. Składniki suche zsypujemy razem i mieszamy. Blachę posmarowaną margaryną wysypujemy bułką tartą, następnie sypiemy do formy ok. 0,5 cm warstwę zmieszanych suchych składników. Na to kładziemy warstwę startych jabłek tak, aby pokryły suche składniki. Ostatnia warstwa ma być sucha, bardzo cienka i tworzyć grzbiet ciasta. Na tak usypane ciasto układamy pokrojoną w plastry margarynę, tak aby pokryła cały wierzch ciasta. Pieczemy w temperaturze ok. 180-190° przez 1,5 h.

Aneta:

Przystawka: Rock and Roll

(czas przygotowania 15 min + mrożenie 1,5h)

2 opakowania łososia w plastrach
250 g serka maskarpone
0,5 słoiczka musztardy z gorczycą
plasterek cytryny
świeży koperek
sól
pieprz
grzanki

Na papierze pergaminowym kładziemy łososia, smarujemy serkiem maskarpone, zostawiając 2 cm wolnych brzegów. Dodajemy musztardę, sól i pieprz. Całość zwijamy w roladę i wkładamy na godzinę do zamrażarki. Po wyjęciu kroimy w plastry. Podajemy z cytryną i grzanką.

Danie główne: Piróg – jedz, pij i tańcz

(czas przygotowania 45 minut)

Ciasto:
0,5 kg mąki
0,5 szklanki mleka
1 łyżka oliwy
1/3 kostki drożdży
pół łyżeczki cukru
szczypta soli

Farsz:
12 dużych pieczarek
0,4 kg sera żółtego  
1 średnia cebula
olej do smażenia
sól i pieprz

Sos:
1 słoika majonezu
1 jogurtu naturalnego
ząbek czosnku
sól i pieprz kolorowy

Sałatka:
4 liście sałaty włoskiej
4 papryki (czerwona, żółta, zielona, pomarańczowa)
kukurydza w puszce
szczypiorek
5 średnich korniszonów
10 rzodkiewek

Drożdże rozpuszczamy w ciepłym mleku z dodatkiem mąki i cukru. Gdy wyrosną, dodajemy do reszty składników. Wyrabiamy ciasto, odstawiamy w ciepłe miejsce i przykrywamy ściereczką. W tym czasie przygotowujemy farsz. Cebulkę kroimy w kostkę i lekko szklimy na rozgrzanym oleju. Po chwili dodajemy pieczarki pokrojone w drobne plasterki. Gdy zmiękną, dodajemy starty ser, przyprawy i mieszamy. Ciasto wałkujemy i kroimy na placki w wielkości dłoni. Na każdym placku kładziemy farsz i dokładnie zalepiamy brzegi. Następnie odkładamy na 20 minut w ciepłe miejsce do wyrośnięcia. Pierogi smażymy na głębokim rozgrzanym oleju na złoty kolor. Wyjmujemy i odsączamy na papierowym ręczniku lub serwetce. Na talerzu kładziemy liście rukoli lub innej sałaty, a na niej pieroga. Smarujemy go majonezem i posypujemy kolorową sałatką ze świeżych warzyw pokrojonych w drobną kostkę.

Deser: Muss Blues

(czas przygotowania 10 minut)

maliny
truskawki
winogrona
banan
melon
gruszki w syropie
słoiczek musu truskawkowego – można przygotować samodzielnie, miksując owoce
0,5 l jogurtu naturalnego
listek mięty

Owoce kroimy w kawałki i układamy w podłużnym pucharku warstwami. Dodajemy jogurt oraz mus truskawkowy. Całość dekorujemy listkami mięty.

Jacek:

Przystawka: Pakora

Pakora czyli warzywa opiekane w cieście z mączki ciecierzycowej podane w sosie kolendrowym, paprykowym i tamaryndowym
(czas przygotowania 45 minut)

3 ziemniaki
1 kalafior
1 bakłażan
300 g mąki z ciecierzycy
100 g mąki pszennej
olej roślinny
przyprawa old spice
przyprawa czarnuszka
sól

Kalafior gotujemy na parze, a ziemniaki w mundurkach w wodzie. Po ugotowaniu ziemniaki obieramy i kroimy w talarki. Kalafior dzielimy na mniejsze kawałki, a surowego bakłażana kroimy w podłużne paski. Do mąki z ciecierzycy dodajemy mąkę pszenną, sól i przyprawy,
a następnie po wymieszaniu dodajemy wodę. Konsystencja ciasta powinna być taka, jak na naleśniki. Rozgrzewamy olej i wrzucamy na jego powierzchnię pokrojone warzywa, które chwilę wcześniej należy obtoczyć w cieście. Kiedy ciasto zetnie się i uzyska kolor miodowy, wyjmujemy z oleju i odsączamy na metalowym sitku. Podajemy na gorąco z dowolnymi sosami lub dipami.

Danie główne: Warzywa curry

Warzywa curry w sosie kokosowo-orzechowym podane z czatnejem i plackami z mąki pszenno-ryżowej
(czas przygotowania 1h 30minut)

2 papryki
300 g fasolki szparagowej
2 małe cukinie
mleczko kokosowe
pasta z orzeszków ziemnych lub masło orzechowe
50 g masła
przyprawy: kmin indyjski, kurkuma, liście curry, sól

Cukinię pokroić w dość duże kwadratowe kawałki. Dodać do fasolki szparagowej i ugotować na parze. Paprykę sparzyć wrzątkiem lub włożyć na krótko do rozgrzanego piekarnika i obrać ze skórki. Pokroić w długie paski. Na rozgrzane masło wrzucić paprykę i dusić z odrobiną wody aż zmięknie. Dodać przyprawy i sól, dusić razem przez chwilę. Otworzyć opakowanie mleczka kokosowego i wybrać łyżeczką gęsty osad. Wrzucić go (kilka łyżeczek) do duszonej papryki. Pastę z orzechów rozrobić z wodą, tak aby uzyskać lejącą się masę. Również dodać do papryki i wszystko razem dusić przez chwilę. Dodać fasolkę z cukinią i delikatnie wymieszać wszystko razem. Podawać na gorąco z plackami pszennymi, czatnejem i pastą z soczewicy.

Deser: Śrikhand

Śrikhand czyli słodki gęsty jogurt z szafranem podany z ciastkami korzennymi i mrożonymi malinami
(czas przygotowania: 30 minut + przygotowanie własnego jogurtu poprzedniego dnia: 30 minut)

1 l mleka
łyżka jogurtu naturalnego
szklanka cukru lub miodu
maliny
sok z połowy cytryny
kilkanaście ciastek korzennych lub owsianych
liście świeżej mięty

Jogurt przygotowujemy dzień wcześniej. W tym celu gotujemy mleko, do którego dodajemy szafran. Następnie pozostawiamy do ostudzenia. Kiedy osiągnie temperaturę 40 stopni dodajemy łyżkę jogurtu, ale nie mieszamy całości. Owijamy garnek kocem i w ciepłym miejscu pozostawiamy na całą noc. Rano uzyskujemy jogurt, który trzeba wlać na duże sitko,
wypełnione dodatkowo bawełnianą tkaniną. Po 2-3 godzinach, gdy woda odcieknie, uzyskamy zagęszczony jogurt, który mieszamy z cukrem lub miodem. Ciastka kruszymy na drobne kawałki. Maliny wstawiamy uprzednio na noc do zamrażarki. Zamrożone maliny wrzucamy do miksera, dodajemy kilka łyżek cukru, sok z cytryny i miksujemy. Wszystko razem układamy kolejno warstwami w szklanym pucharku, a następnie dekorujemy świeżą miętą.

Zgłoś jeśli naruszono regulamin