charakterystyka Kreski.odt

(9 KB) Pobierz

                                                KRESKA

 

 

              Postacią, którą charakteryzuję jest Kreska, czyli Janina Krechowicz z powieści Małgorzaty Musierowicz pt. „ Opium w rosole”. Na początku mieszkała z rodzicami we Wrocławiu, jednak po ich internowania przez tamtejsze władze mieszka z dziadkiem- prof. Dmuchawcem w Poznani, a jej  sąsiadem jest Maciej Ogorzałka, w którym się podkochuje. Jest to szesnastoletka uczęszczająca do klasy I „b” Liceum Ogólnokształcącego im. Stefana Żeromskiego w Poznaniu.Janka nie przepada za tą szkołą, gdyż budynek jest szary, nieprzyjemny, bardzo ponury i wszyscy uczniowie muszą być identycznie ubrani,wydaje jej się odrażający- „poniemieckie, stare gmaszysko”- mówi.Nie lubi także swojej wychowawczyni- Ewy Jedwabińskiej (mamy Aurelii Jedwabińskiej- Genowefą ), dawną uczennicą jej dziadka.

              Kreska była ,,delikatnym,miłym i zbzikowanym stworzeniem o promiennych burych oczach z wielkimi rzęsami i burych włosach obsmyczonych na Izabelę Trojanowską".

              Ma szczupłą a zarazem smukłą sylwetkę.Wyróżnia się swoją oryginalnością. Ubrania szyje sobie sama, dodaje do nich ciekawe elwmwnty i farbuje na inne kolory. Są one zabawne, ale modne.

              Janka to spokojna a zarazem spontaniczna dziewczyna.

 

Zgłoś jeśli naruszono regulamin