MASAŻ KONTRALATERALNY.doc

(21 KB) Pobierz
MASAŻ KONTRALATERALNY

MASAŻ KONTRALATERALNY



ZASTOSOWANIE:

Wszystkie schorzenia związane z unieruchomieniem chorego np. w opatrunku gipsowym.

DZIAŁANIE:

Masaż wykonuje się na kończynie zdrowej, co powoduje równoczesną aktywizację przepływu krwi w kończynie przeciwnej. Mechanizm takiego działania wynika ze skrzyżowania naczyniowo-ruchowych odruchów fizjologicznych. pobudzanie narządów ruchu za pomocą masażu kontralateralnego, oparte na procesie naturalnej kompensacji, jest niewątpliwie jednym z korzystniej działających bodźców biologicznych, wykorzystywanych w leczniczym usprawnieniu związanym z unieruchomieniem.

Dzięki stosowaniu masażu kontralateralnego można średnio przyspieszyć zrost kostny o 2 tygodnie, co zapobiega wielu zmianom charakterystycznym dla długotrwałego unieruchomienia kończyny.

Masaż kontralateralny wykonuje się bardzo intensywnie, na granicy odczuwania bólu - jest to bezwzględny warunek wystąpienia przerzutu funkcjonalnego. Stosuje się przede wszystkim techniki rozcierania, ugniatania i uderzania. Szczególną uwagę przywiązuje się od intensywnego ugniatania ruchem okrężnym i ruchem przesuwania. Masaż powinno się wykonywać 2 razy dziennie przez 6 dni w tygodniu, a czas jego trwania powinien wynosić od 8 do 12 minut, w zależności od wielkości masowanej części ciała.

 

...
Zgłoś jeśli naruszono regulamin