SCENARIUSZ ZAJĘĆ DLA DZIECI 4 LETNICH
Temat zajęć: Wesołe rytmy.
Cele:
- skupianie uwagi na rytmach, wychwytywanie powtarzających się sekwencji i kontynuowanie ich,
- wdrażanie dzieci do korzystania z dostrzeżonych regularności również w innych sytuacjach,
- dostrzeżenie rytmu i stałego następstwa dni i nocy.
Przebieg:
1 Powitanie z piosenką „A ram, tam, tam”, z równoczesnym podnoszeniem rąk do góry, oraz uderzaniem o uda.
A – podniesienie rąk do góry,
Ram, tam, tam – uderzanie dłońmi o uda x 2
Duli, duli, duli, duli, duli – „młyneczek” z rąk
Ram, tam, tam – uderzenie o uda.
Zabawę można powtarzać, coraz szybciej.
2 Zabawa w rytmiczne echo.
Dzieci słuchają wyklaskiwanego rytmu przez nauczycielkę, a następnie powtarzają rytmy:
Nauczyciel:
- klaszcze jeden raz, stuka jeden raz – powtarzanie sekwencji 4 razy, przez dzieci
- klaszcze dwa razy, stuka jeden raz – powtórzenie 4 razy, przez dzieci
- stuka dwa razy, klaszcze jeden raz i tupie dwa razy – także czterokrotne powtórzenie.
3 Układanie rytmów z kolorowych kartoników.
Dzieci biorą po jednym dywaniku oraz kopercie z kółkami i patyczkami; siadają w dowolnie wybranym miejscu sali.
Dzieci wysypują zawartość kopert, segregując tworzą dwa zbiory: kółek, patyczków górnej części dywanika.
- Obserwują, jak nauczycielka układa kółka (kładzie cztery jednobarwne koła w szeregu). Wspólne „czytanie” powstałego rytmu: kółko, kółko, kółko.... Co będzie dalej?....
Dzieci układają na dywaniku taki sam rytm.
- Ponowna obserwacja układanego rytmu przez nauczycielkę: kółko, patyk, kółko, patyk, kółko, patyk..... Co będzie dalej?.... Ułóżcie rytm na dywanikach.
4 Zabawa ruchowa, rytmiczno – naśladowcza.
Nauczycielka skacze „pajacyka” cztery razy – dzieci powtarzają czynność.
II pokaz czynności – skłon – wyprost – ręce w bok ...(cztery razy)
III pokaz „Krasnale – wielkoludy” – Krasnale – przysiad; wielkoludy – wyprost na palcach, sięganie dłońmi do sufitu.
5 Dzień i noc.
Dzieci stoją w kole, nauczycielka chodzi w kole, dotykając dziecko określa, które jest dniem a które nocą. Co drugie dziecko jest dniem, co drugie nocą. Dzieci otrzymują szarfy w dwu kolorach: dzień – żółte, noc – szafirowe.
Opowieść ruchowa „dzień i noc”: Słońce wstało, rozpoczyna się dzień. Słońce wędruje po niebie i chyli się ku zachodowi. Dzień się kończy. Ciemnieje i rozpoczyna się noc. Księżyc wędruje po niebie, świeca gwiazdy. Noc przemija, bo idzie dzień i wschodzi słońce....
Taka opowieść powtarzana jest trzykrotnie.
Gdy dzień się kończy, dzieci z żółtymi szarfami kucają. Gdy noc się kończy, dzieci z niebieskimi szarfami kucają, a dzieci z żółtymi szarfami wstają, spacerują, bo zaczyna się dzień.
Dla podkreślenia stałego następstwa, dzieci stojąc (naprzemiennie) w kole dotykają ramienia kolegi i wypowiadają słowa: Jestem dzień, po mnie jest noc.
Jestem noc, po mnie jest dzień.
6 Układanie kalendarza, pokazującego dni i noce.
Każde dziecko układa rytm na małej obręczy. Po skończonej pracy, odczytuje swój kalendarz.
agnescity