Pieśń na przygotowanie darów.doc

(22 KB) Pobierz
Pieśń na przygotowanie darów

Pieśń na przygotowanie darów...

towarzyszy procesji związanej ze składaniem darów ofiarnych. Rozpoczyna się zaraz po Modlitwie Powszechnej i trwa przynajmniej do momentu złożenia darów na ołtarzu..” czytamy we Wprowadzeniu do Mszału Rzymskiego.
Chociaż śpiew na Przygotowanie darów nie jest tak ważny jak pieśń na Wejście, to jednak i on, jeżeli już jest wykonywany, musi spełniać odpowiednie warunki. Według wskazań Kościoła pieśń ta powinna zgadzać się treściowo z tym obrzędem, dlatego należy tutaj śpiewać wszystkie pieśni o miłości Boga i bliźniego. Ze znanych taką właśnie treść mają: Przykazanie nowe, Gdzie miłość wzajemna i dobroć, To przykazanie, Ubi caritas itp..

Przygotowanie darów nie jest jeszcze składaniem ofiary. Naszym darem, bowiem, składanym Bogu we Mszy św. nie jest chleb i wino, ale Niepokalana Hostia, czyli Ciało i Krew Jezusa Chrystusa, a także dar ze siebie (por. KL 48). I dlatego nie ma ofiarowania przed Konsekracją. Co najwyżej, może być przygotowanie do ofiarowania. Dopiero chleb i wino przemienione w Ciało i Krew Jezusa Chrystusa, stają się naszą ofiarą i darem miłym. Bogu. Stąd też, nie powinno się na Przygotowanie darów śpiewać pieśni mówiących o ofiarowaniu Bogu chleba ł wina, jak to proponowały dawne modlitewniki. Obrzęd Przygotowania darów ma nas przygotować do złożenia Bogu ofiary z Ciała i Krwi Jezusa Chrystusa i ze siebie samych. Dlatego już tutaj, uprzedzając to, co należy zrobić po konsekracji, możemy śpiewać pieśni mówiące o ofiarowaniu Chrystusa Bogu, względnie o składaniu siebie w ofierze.

W uroczystości, w święta i we wspomnienia można śpiewać pieśni mające jako temat tajemnicę dnia. I tak, w święta Maryjne, będą to pieśni o Matce Bożej, a w inne świata, pieśni o Świętych, względnie o poszczególnych Osobach Trójcy Przenajświętszej.
Ostatni temat, jaki może poruszać antyfona na procesję z darami ofiarnymi, podsuwa odpowiedni okres liturgiczny. Stąd też, w okresie adwentowym można tutaj śpiewać pieśni adwentowe, w okresie Bożego Narodzenia, kolędy, w okresie Zmartwychwstania Pańskiego, pieśni wielkanocne, itd.

 

Zgłoś jeśli naruszono regulamin