Polska twórczość ludowa.doc

(33 KB) Pobierz
Polska twórczość ludowa

Polska twórczość ludowa

 

 

 

 

 

 

Konspekt - muzyka klasa V

Temat: Polska twórczość ludowa. Utrwalenie pieśni "Szła dzieweczka", "Za górami, za lasami". Folklorystyczna mapa Polski.

Treści programowe:

-słuchanie muzyki

-śpiew

-źródła wiedzy i informacji o muzyce

-wiedza niezbędna do rozumienia muzyki

-polska muzyka ludowa

-komunikacja pozawerbalna - muzyka jako język

Cele lekcji:

a) Wiadomości - uczeń:

- zna pojęcia: folklor, etnograf,

- zna cechy i charakter polskich tańców ludowych

b) Umiejętności - uczeń:

-wymienia folklorystyczne regiony Polski

-przedstawia postać Oskara Kolberga

-rozpoznaje polskie tańce narodowe (krakowiak, polonez, mazur) wśród przykładów literatury muzycznej

-opanował słowa i melodię pieśni: "Szła dzieweczka", "Za górami, za lasami"

-samodzielnie szuka informacji i wiadomości o folklorze

c) Postawy - uczeń:

-jest zainteresowany polską kulturą ludową

-współpracuje w grupie

Metody:

- dyskusja

-praca z tekstem

-analityczne słuchanie muzyki

-śpiew

-konkurs muzyczny

Formy pracy:

-indywidualna

- zbiorowa

Środki dydaktyczne:

-odtwarzacz CD

-nagrania: utwory ludowe (mazur, krakowiak, polonez)

-rekwizyty:

- stroje ludowe (śląski, krakowski, góralski)

- rękodzieła ludowe

- literatura ludowa (bajki, legendy, podania, przysłowia)

- mapa geograficzna Polski

-instrument (akordeon)

-rebusy, krzyżówki muzyczne, karty z zapisanymi hasłami

-karta pracy

Przebieg lekcji:

Faza wprowadzająca
  1. Czynności organizacyjne: powitanie, sprawdzenie obecności.
     
  2. Wspólne rozwiązanie krzyżówki, odczytanie hasła, które stanowi temat lekcji. Zapis tematu lekcji na tablicy.


Krzyżówka:
1.Solmizacyjna nazwa dźwięku F
2.Dźwięk znajdujący się na drugiej linii.
3.Leży między sol a si.
4.Znak muzyczny na początku pięciolinii.
5.Niski głos żeński.
6.Dźwięk "dzyn-dzyn" wydaje .............. .
7.Instrument strunowy szarpany.
Hasło: FOLKLOR

Faza realizacyjna
  1. Uczniowie wyjaśniają termin muzyczny folklor. Dokonują przeglądu rekwizytów i podanych przez nauczyciela kart z hasłami, twórczości ludowej. Dzielą je na grupy tematyczne, budują zbiory np.:

Nauczyciel komentuje i ocenia pracę uczniów.

  1. Uczniowie samodzielnie rozwiązują rebusy muzyczne.

-wyjaśniają znaczenie hasła etnograf

-przedstawiają postać najsłynniejszego polskiego etnografa Oskara Kolberga

 

  1. Następnie nauczyciel z uczniami korzystając z geograficznej mapy Polski omawia regiony folklorystyczne (Podhale, Śląsk, Małopolska, Mazowsze, Kaszuby)
    Wskazuje na:

-ukształtowanie terenu

-zajęcia mieszkańców danego terenu

-odmienna kultura (gwarę, stój, muzykę, taniec, zwyczaje)

 

  1. Uczniowie śpiewają poznane na poprzednich lekcjach pieśni ludowe "Szła dzieweczka", "Za górami, za lasami". Wyjaśniają ich pochodzenie.
     
  2. Nauczyciel zapisuje na tablicy schematy rytmiczne: poloneza, krakowiaka, mazura, oberka i kujawiaka. Uczniowie analizują metrum, wartości rytmiczne, akcenty. Wspólnie z nauczycielem wystukują rytm i podają nazwy tych tańców ludowych.
     
  3. Następnie nauczyciel przeprowadza konkurs muzyczny. Uczniowie wysłuchują 3 fragmentów utworów muzycznych i odgadują, który z utworów jest: polonezem, mazurem i krakowiakiem. Zwycięzca uzasadnia swój wybór.
Faza podsumowująca

1.     Nauczyciel rozdaje karty pracy. Uczniowie samodzielnie rozwiązują zadania.

 

Zgłoś jeśli naruszono regulamin