lancuch pokoju.doc

(39 KB) Pobierz
KONSPEKT

KONSPEKT

 

              Do zajęcia z dominacją działalności plastycznej dla dzieci 6 – letnich z zakresu przygotowania do nauki pisania.

 

Doskonalenie sprawności manualnych w trakcie rysowania. Wywoływanie swobodnych, ciągłych ruchów ręki z wprowadzeniem zmiany kierunku.

Rozbudzanie inwencji twórczej dziecka przez próby wyrażania ruchy, rytmu i symetrii

 

 

I.                    Temat: Łańcuch pokoju – doskonalenie rysowania poznanych linii.

II.                 Cele operacyjne:              

- utrwalają poznane linii w działalności  plastycznej,

- komponują dowolnymi elementami wzory,

              - ćwiczą prawidłowe spostrzeganie,

              - wyrabiają kreatywność,

              - doskonalą sprawność ruchów ręki oraz koordynację wzrokowo –

                ruchową,

              - interesują się życiem ludzi w innych krajach,

              - wyrabiają dokładność i wytrwałość.

 

III.               Metody:

a.     Czynna              - metoda ćwiczeń

- kierowanie działalnością dziecka

b.     Słowna              - opowiadanie, zagadki, rozmowa, objaśnienia i            

              instrukcje

 

IV.              Zasada: integracji

V.                 Forma: Zespołowa jednolita indywidualna zróżnicowana

VI.              Pomoce: materiały: biały gołąbek, sylwety 5 dzieci, napisy do gablot, sztalugi i arkusze papieru z zagadkami rysunkowymi, żetony do powieszenia na szyję, zagadki, tekst wiersza, nagranie na taśmie magnetofonowej, mazaki, kartki papieru, papierowe główki lalek, klej, pędzelki, wstążki

VII.            Organizacja:

a.     Dzieci siedzą na dywanie przed tablicą

b.     Dzieci stoją przed sztalugami

c.      Dowolna pozycja na dowolnej przestrzeni Sali

d.     Praca indywidualna przy stolikach

VIII.         Przebieg:

           1. Wprowadzenie do tematu

a.     nauczyciel przypina na tablicy sylwetkę gołąbka i recytuje wiersz:

              „W czerwcowy ranek ponad dachami

              Biały gołąbek latał nad nami

                                                Widział go Grisza, Bambo i Janek

Ponad dachami w czerwcowy ranek

              Szybował gołąb pod niebo sine

              Niósł wszystkim dzieciom dobrą nowinę

Nowina, która łączy i brata

My wywalczymy pokój dla świata”

 

                 Gołąbek przyniósł nam też nowinę. Ale od kogo? Jak myślicie?

 

b.     nauczycielka wyjmuje z koperty zagadki, dzieci odgadują. Po prawidłowym odgadnięciu zawiesza sylwetkę na tablicy z podpisem jego imienia (Lumamuk, Wong – Li, Sokole Oko, Bambo, Janek)

 

              Z futra morsa ma ubranie,

              Tłuszczem foki świeci sobie

              Mięso jada na śniadanie

              Czy już wiecie kto to taki?

                                                        (Eskimos)

 

 

              Mam braciszków żółtych sześć

              Lubię ryż patyczkiem jeść

              Moje imię Czekalin

              Jestem sobie chłopczyk z…

                                                        (Chin)

 

 

              Zwą mnie Sokole Oko,

              Czujnie patrzę wokoło

              Na lasso chwytam konie

              Pióropusz ozdabia me skronie

              Mieszkam na prerii w wigwamie

              Już wiesz – ja jestem…

                                                        (Indianin)

 

 

              Przez mój kraj rzeka Nil płynie

              A w niej groźne krokodyle

              Na lianach czasem się huśtam

              I czarna jest moja buźka.

                                                        (Murzynek)

 

Nauczyciel wiesza sylwetkę Oli w stroju krakowiaka i pyta – jakie to dziecko?

(Polskie – Ola)

 

2.     Ekstrapolacja na inne obszary

a.     Ćwiczenie sposobu rozwiązania zagadki.

Zagadki słowne ładnie odgadłyście. Ale mamy tu jeszcze inne zagadki. Są to zagadki rysunkowe. Należy połączyć punkty i zgadnąć z jakim dzieckiem, z jakim krajem powstałe rysunki są związane.

 

                  Podejdźcie do sztalug, weźcie mazaki i rysujemy.

 

b.     Wykonywanie swobodnych, ciągłych ruchów ręki z wprowadzeniem zmiany kierunku.

Dzieci podchodzą do sztalug – 4 dzieci do jednej sztalugi po dwoje z jednej  strony, każde dziecko rysuje i odgaduje swoją zagadkę.

                  Wykropkowane obrazy – zagadki rysunkowe

              I sztaluga –               1. spodnie indiańskie

                                                        2. tarcza

                                                        3. tipi

                                                        4. kanu

             

              II sztaluga –               1. palma

                                                        2. słoń

                                                        3. krokodyl

                                                        4. bęben

 

              III sztaluga –               1. Iglo

                                                        2. rękawice

                                                        3. pingwin

                                                        4. ryba

 

              IV sztaluga –               1. czapka

                                                        2. wiśnie

                                                        3. kimono

                                                        4. talerz i patyczki

 

              V sztaluga –               1. serdak

                                                        2. sukmana

                                                        3. dom

                                                        4. fiat 126p

 

              VI sztaluga –               1. serdak

                                                        2.pingwin

                                                        3. tipi

                                                        4. czapka

 

Po narysowaniu, odgadnięciu i nazwaniu indywidualnych obrazków nauczyciel proponuje określić dla którego kraju dla którego dziecka te przedmioty są charakterystyczne.

 

c.      Przetwarzanie obrazu graficznego na obraz ruchowy.

Pokażcie ruchami rąk to, co narysowaliście na arkuszach, lub ruchem całego ciała. Teraz się zabawimy, a jak będziecie chcieli to powtórzymy te zagadki popołudniu.

3.     Relaksacja i utrwalenie w zabawie ruchowej

Nauczycielka proponuje dowolne wyrażanie ruchów (pantomima) różnych czynności wykonywanych przez dzieci indiańskie, polskie, chińskie itp. W rytmie słuchanej melodii. Kiedy melodia cichnie nauczyciel podnosi chorągiewkę, a dzieci ustawiają się z żetonami tego samego koloru od cyfry najmniejszej do największej. Następnie odwracają żetony a pozostałe dzieci odczytują wyrazy. Powtórzenie zabawy.

 

Krążki

- w kolorze brązowym z cyframi od 1 do 5 i z literami B A M B O

- w kolorze białym od 1 do 5 z literami P O L A K

- w kolorze niebieskim od 1 do 4 z literami F O K A

- w kolorze żółtym od 1 do 6 z literami K I M O N O

- w kolorze czerwonym od 1 do 4 z literami T I P I

 

4.     Dziecięce egzemplifikacje

a.     Podanie celu pracy indywidualnej, sposobu jej wykonania z podaniem kryteriów oceny.

Waszym zadaniem będzie wykonać laleczkę.

Nakleić buzię lalki na kartkę i narysować resztę lalki, ubrać ją we właściwy strój, ozdobić znanymi Wam liniami, szlaczkami i innymi elementami

 

b.     Podanie kryteriów oceny prac

- Dobrać właściwe ubranie lalki do wybranej buzi

- Wykorzystać w ozdabianiu ubrania jak najróżniejszych  szlaczków

- Wykonanie dodatkowych zdobień innymi elementami

- Używanie różnokolorowych mazaków

- Estetyka i czystość prac

 

c.      Indywidualna praca dzieci przy stolikach

Instruktaż słowny, pomoc dzieciom przejawiającym mniej inicjatywy

 

 

5.     Ocena opisowa

Dzieci łączą wszystkie swoje prace w jeden łańcuch poprzez związanie kartek.

Omówienie prac przez dzieci z uwzględnieniem podanych kryteriów. Sporządzenie wystawki z prac dziecięcych.

 

6.     Likwidacja zajęcia – sprzątanie kleju, pędzelków, mazaków.

7.     Wspólne odśpiewanie piosenki „Gdy pokój jest na świecie”

 

...
Zgłoś jeśli naruszono regulamin