Janp.II.rtf

(42 KB) Pobierz
Konspekty dla klas IV-VI – Jan Paweł II

Konspekty dla klas IV-VI – Jan Paweł II

Klasa IV – życie Jana Pawła II – Karola Wojtyły (Karol Wojtyła – świadek Chrystusa)

Klasa V – Pielgrzymki Papieża (Jan Paweł II – pielgrzym pokoju)

Klasa VI – Nauczanie Jana Pawła II (Otwórzcie drzwi Chrystusowi)

 

 

 

 

Klasa IV

Temat: Karol Wotyła - świadek Chrystusa

Cele: Poznanie najważniejszych wydarzeń z życia Karola Wojtyły – Jana Pawła II;  

Pomoce – Tablica, kreda, ksero z życiorysem K.W., ilustracje przedstawiające Karola Wojtyłę, tekst do uzupełnienia.

Metody: podającą – pogadanka, praca z tekstem, praca w grupach, dialog z uczniami, pokaz – ilustracje.

 

Przebieg:

1.     Modlitwa.

2. Wprowadzenie do tematu: Ilustracje Karola Wojtyły jako dziecka; Rozmowa z uczniami na temat oglądanych ilustracji:

Uczniowie próbują odgadnąć kogo przedstawiają ilustracje. Po odgadnięciu zapis tematu do zeszytu.

3.     Praca z tekstem – każda grupa dostaje fragment życiorysu Karola Wojtyły. Grupy z numerem parzystym tekst 1920 – 1946, a z numerem nieparzystym 1958 – 1978. Dzieci mają za zadanie wybrać według nich najważniejsze wydarzenia z życia Karola Wojtyły.

4.     Poszczególne grupy prezentują swoje wyniki, które zapisujemy na tablicy. W ten sposób powstaje notatka do zeszytu, którą uczniowie przepisują.

5.     Pogadanka, która uzupełni brakujące wiadomości o życiu Jana Pawła II.

6.     Jako powtórzenie wiadomości uczniowie dostają teksty do uzupełnienia.

7.     Zadanie domowe – narysuj Papieża JPII, albo wklej obrazek przedstawiający papieża.

8.     Modlitwa w intencji Ojca Świętego.

 

 

Załączniki:

1.     Życiorys w dwóch częściach.

2.     Tekst do uzupełnienia.

 

 

 

 

ŻYCIORYS KAROLA WOJTYŁY:

1920-1946

Karol Wojtyła przyszedł na świat 18 maja 1920 roku w Wadowicach. Jego Tato był zawodowym wojskowym. Kiedy Karol miał 9 lat zmarła jego mama. Jego brat, Edmund był lekarzem. Zmarł w wieku 26 lat. Karolem opiekował się tato, który pracował jako urzędnik państwowy.  Karol w szkole był bardzo dobrym uczniem. Wyróżniał się spośród innych dzieci. Po szkole podstawowej zdał egzaminy do gimnazjum. Interesował się teatrem. Bardzo lubił piłkę nożną i wspinaczki górskie. Razem z ojcem wyjechał do Krakowa i tam rozpoczął studia. W czasie drugiej wojny światowej wstąpił do tajnego seminarium duchownego. Święcenia kapłańskie przyjął 1 listopada 1946 roku. Niedługo potem wyjechał do Rzymu. Po powrocie do Polski pracował jako wikary najpierw w Niegowici, a później w Krakowie.

 

 

1958-1978

W roku 1958 otrzymał sakrę biskupią. Pomimo wielu obowiązków bp.Wojtyła nie zaniedbywał młodzieży i chętnie spędzał czas w towarzystwie studentów. Razem z nimi wędrował w czasie wakacji po górach lub pływał na kajakach na jeziorach mazurskich. Wszyscy bardzo lubili swojego „wujka”. Tak nazywali studenci bp. Wojtyłę.  W roku 1967 Karol Wojtyła został mianowany kardynałem. Miał wówczas 47 lat i był jednym z najmłodszych kardynałów. Kard. Wojtyła sprawował opiekę nad diecezją krakowską. Często bywał w Rzymie. Najważniejsza podróż odbyła się w październiku 1978 roku. Kardynał Wotyła przyjechał na konklawe do Rzymu, aby wybrać nowego papieża. 16 października usłyszał pytanie „Czy przyjmujesz?”- Odpowiedział „Przyjmuję”. 16.10.1978 roku Karol Wojtyła został wybrany papieżem i przyjął imię Jan Paweł II.

 

 

 

 

 

 

 

Tekst do uzupełnienia:

Karol Wojtyła przyszedł na świat ................... w Wadowicach. Po śmierci mamy Karolem opiekował się ................. . Podczas wojny Karol wstąpił do .................. ...................... . Święcenia kapłańskie przyjął ..................... . W wieku 47 lat został ......................... . Wiele czasu spędzał z młodzieżą. Bardzo lubił pływać ...................... i chodzić po ......................... . 16.10 1978 roku został wybrany ...................... i przyjął imię Jan Paweł II.

 

 

Słowa do uzupełnienia: 18.05.1920, tato, seminarium duchowne, 1.11.1946, kardynał, kajak, góry, papież.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

KLASA V

Temat: Jan Paweł II – pielgrzym pokoju.

Cele lekcji: Pogłębienie wiadomości o papieżu Polaku. Poznanie osoby Papieża od strony jego pielgrzymek. Poznanie różnorodności kultur i narodów, z którymi spotkał się do tej pory Papież.

Pomoce: Mapa pielgrzymek, zdjęcia ze spotkań z ludźmi z różnych krajów.

Metody: Pogadanka, pokaz, praca w grupach.

 

Przebieg:

1.     Modlitwa..

2.     Wprowadzenie: Dzień papieski pod hasłem „Jan Paweł II – pielgrzym pokoju”.

3.     Pogadanka o pielgrzymkach papieskich. (ilustracje i mapa – Wielka encyklopedia o J.PII, lub każda inna dostępna).

4.     Praca w grupach – 5 lub 6 grup – każda z nich otrzymuje zdjęcie papieża ze spotkania z wiernymi z różnych krajów ( pomocne są kalendarze misyjne). Każda grupa ma za zadanie, na podstawie ilustracji, zrobić krótką relację ze spotkania z papieżem. Uczniowie wcielają się w rolę dziennikarzy.

5.     Poszczególne grupy prezentują swoje relacje.

6.     Notatka do zeszytu:

 

Jan Paweł II podczas swojego pontyfikatu odbył do tej pory 103 pielgrzymki zagraniczne i odwiedził 129 różnych krajów na całym świecie. W Polsce był 10 razy. Jako pierwszy Papież przekroczył próg synagogi, meczetu i kościoła protestanckiego. Zawsze w swoim orędziu nawoływał do pokoju i modlił się o pokój.

 

7.     Zadanie domowe: Pomódl się o pokój na świecie i w swojej rodzinie.

8.     Modlitwa w intencji Ojca świętego.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

KLASA VI

Temat: „Otwórzcie drzwi Chrystusowi”.

Cele lekcji:  Poznanie głównych elementów nauczania Jana Pawła II.             

Pomoce: Teksty z wybranymi fragmentami nauczania (ksero); kartki do pracy w grupach, tablica i kreda

Metody: podająca – pogadanka, dialog, praca w grupach indywidualna praca ucznia.

 

Przebieg:
1. Modlitwa.

2. Wprowadzenie do tematu – opinia dziennikarzy, którzy mówią że „Polacy kochają Papieża, klaszczą, gdy jest z nimi, ale go nie słuchają.”

Rozmowa z uczniami na temat tego zdania. Czy uważają podobnie, a może nie zgadzają się z tym zdaniem. W podsumowaniu: dzisiaj spróbujemy udowodnić, że nie tylko kochamy Papieża, ale także słuchamy, co do nas mówi.

2.     Zapis tematu do zeszytu: „Otwórzcie drzwi Chrystusowi”

3.     Praca w grupach: 5 grup – każda dostaje fragment nauczani J.PII. zadaniem grupy jest wyłonienie myśli głównej tekstu, którą następnie prezentują pozostałym uczniom.

4.     Zapis głównych myśli w formie punktów na tablicy.

5.     Notatka do zeszytu: Ojciec Święty w swoim nauczaniu zwraca przede wszystkim uwagę na:

a.      Konieczność przyjęcia do swego życia i serca Jezusa Chrystusa.

b.     Kult Matki Bożej.

c.      Cywilizację miłości.

d.     Potrzebę dzielenia się dobrami materialnymi z biedniejszymi narodami i poszczególnymi ubogimi - miłosierdzie

e.      Pragnienie pokoju i konieczność podjęcia wszelkich starań o wprowadzenie go do dzisiejszego świata.

6.     Praca uczniów – Wyjaśnij w kilku zdaniach co oznaczają słowa dzisiejszego tematu.

7.     Prezentacja prac i podsumowanie: Przyjęcie Jezusa do swego serca wzorem Maryi i życie w zgodzie  z przykazaniem miłości. Z tego wynikają nasze starania o potrzeby ubogich i pragnienie dobra i pokoju dla świata.

8.     Zadanie domowe: Napisz w kilku zdaniach co najbardziej cenisz w osobie Papieża.

9.     Modlitwa w intencji Ojca Świętego.

 

Pomoce dla klasy VI

Teksty:

 

Pokój:

„Na przestrzenie 25 lat mojego pontyfikatu nie przestawałem podnosić głosu wobec Kościoła i świata zachęcając wierzących i wszystkich ludzi dobrej woli do osobistego zaangażowania się na rzecz pokoju, aby przyczyniać się do realizacji tego wspólnego dobra, które zapewniłoby światu lepszą przyszłość, w spokojnym współistnieniu i wzajemnym szacunku. My, chrześcijanie, odczuwamy obowiązek zaangażowania na rzecz wychowania do pokoju nas samych i innych. Ewangelia jest wezwaniem skierowanym do wszystkich, aby byli tymi, „którzy wprowadzają pokój” (Mt, 5,9)

(orędzie na XXXVII  Światowy Dzień Pokoju 8.12.2003)

 

Matka Boża:

„Przybyłem tutaj, aby Ci jeszcze raz powiedzieć Totus Tuus  - Jestem o Matko, cały twój i wszystko moje jest Twoim! Wszystko moje, a więc także moja Ojczyzna i mój naród. Matko! Wszystko moje jest Twoim! Cóż Ci mogę więcej powiedzieć. Jak inaczej zawierzyć tę ziemię, tych ludzi. Zawierzam tak, jak umiem. TY jesteś Matką. Ty zrozumiesz i przyjmiesz.”

(Czerwiec 1983 r. – Jasna Góra)

 

Cywilizacja miłości:
Drogą Kościoła w świecie jest cywilizacja miłości. I Kościół wzywa na tę drogę rodziny i wszystkie inne narody. Nie ma prawdziwej miłości bez świadomości, że to Bóg jest Miłością, a człowiek jest stworzeniem. Cywilizacja miłości opiera się na sprawiedliwości, prawdzie, pokoju i miłosierdziu. Przeciwstawia się „cywilizacji śmierci”. Szanuje godność i wolność człowieka. Ośrodkiem i centrum cywilizacji miłości jest rodzina.

(nauczanie papieskie – Sollicitudo rei socialis)

 

Miłosierdzie:

Pytanie przed którym zawsze stoimy brzmi: Czy nie odwróciłeś się od bliźniego? Czy uważałeś za braci tych, mieszkających blisko twego domu czy w oddaleniu, należących do ludów głodujących, chorych, zamkniętych w obozach? Miłować znaczy pragnąc dla drugiego człowieka tego, czego się pragnie dla siebie. Miłosierdzie wymaga konkretnych czynów, wobec konkretnych ludzi, a nie rzuconych słów na wiatr! Kościół nie może zapomnieć o modlitwie, która jest wołaniem o miłosierdzie Boga wobec wielorakiego zła, jakie ciąży nad ludzkością i jakie jej zagraża.”

(nauczanie papieskie – m.in. Dives in misericordia).

 

Chrystus:
”Królestwo Chrystusa jest królestwem prawdy, łaski, sprawiedliwości, miłosierdzia. Jest królestwem, do którego się wchodzi z własnego wolnego wyboru, my zaś powinniśmy pozwolić, by Chrystus królował zawsze w naszym życiu. Musimy z radością otworzyć Mu drzwi naszego ducha, zaprosić Go by wszedł w nasze życie, przyjmując Jego słowo i odpowiadając na nie wiernością  naszym codziennym zobowiązaniom, życiem, które opierać się będzie na decyzjach podejmowanych zgodnie z wiarą.”

(Palermo 21.11.1982)

 

 

 

 

 

...
Zgłoś jeśli naruszono regulamin