Sexualnosc mezczyzn z URK - Pawel Karpinski.doc

(288 KB) Pobierz

Paweł Karpiński

Gr. II a.

 

SEKSUALNOŚĆ MĘŻCZYZN Z URK

 

 

WPŁYW URAZU NA CIAŁO

 

CZUCIE

W przypadku całkowitego uszkodzenia rdzenia stwierdza się brak czucia powierzchownego i głębokiego (dotyku, bólu, temperatury, ułożenia) oraz funkcji dowolnych mięśni na tych poziomach, na których uległy zniszczeniu segmenty rdzeniowe.

 

SPASTYKA

Wiele odruchów jest kontrolowanych przez rdzeń kręgowy, ale zarządzanych przez mózg. Kiedy zostaje uszkodzony rdzeń kręgowy wiele z informacji z mózgu nie dociera do ośrodków ruchu. Odruchy niekontrolowane wzmagają się powodując spastykę. Niektórym osobom spastyka może bardziej pomagać niż przeszkadzać, gdyż pobudza mięśnie do nieustannej pracy. Mięśnie niepracujące trącą swoją masę i siłę. Wiele osób wykorzystuje spastykę do pomocy przy wsiadaniu i wysiadaniu z wózka, przewracaniu się na łóżku, itp.

 

OBRZEKI NÓG

Obrzęki nóg są częstą dolegliwością u osób po urazie rdzenia kręgowego. Delikatne obrzęki kostek są często spowodowane tym, że porażone mięśnie nóg nie pompują krwi i limfy z tkanek do dużych żył w kierunku serca, co powoduje ich zaleganie. Silne puchniecie nóg podczas pierwszych kilku miesięcy po urazie powinno zaalarmować lekarzy, że dzieje się cos poważnego. Jeżeli wystąpi silny obrzęk nóg u osób po urazie rdzenia podczas pierwszego miesiąca od urazu, najczęściej jest to stan spowodowany zapaleniem żył głębokich. Choroba ta może wywołać także obrzęk stawu skokowego. Osoby unieruchomione przez dłuższy czas po urazie bardzo podatne na te dolegliwość. Jest to poważne schorzenie, nieleczone może doprowadzić do zawału żyły płucnej, a nawet do śmierci. Niezmiernie ważna jest prawidłowa diagnoza, dlatego zalecane jest badanie ultrasonograficzne z Dopplerem lub angiografia.

 

AUTONOMICZNA DYSREFLEKSJA

              Autonomiczna dysrefleksja jest zagrażającym życiu następstwem uszkodzenia rdzenia kręgowego na poziomie szyjnym lub wyższych kręgów piersiowych. (pow. Th6) Objawia się, gdy wystąpi ból, podrażnienie, lub stymulacja w układzie nerwowym poniżej poziomu uszkodzenia rdzenia. Podrażniony obszar próbuje wysłać sygnał do mózgu, lecz jak wiadomo nie jest on w stanie przedostać się przez uszkodzenie, generuje wiec niepożądane odruchy, niezależne od autonomicznego układu nerwowego. Tak jak spastyka oddziałuje na prace mięśni, tak autonomiczna dysrefleksja oddziałuje na układ krwionośny i organy wewnętrzne. Wszystko, co może wywołać ból lub podrażnienie uruchamia autonomiczna dysrefleksje:

- chęć oddania moczu czy wypróżnienia się

- odleżyny, rany, oparzenia, poparzenia słoneczne

- uderzenia czy jakikolwiek nacisk na ciało

- wrastające paznokcie lub zbyt obcisła odzież

Objawy takie jak dreszcze, pocenie się, uczucie uderzania krwi do głowy, podwójne widzenie, zawroty głowy, gwałtowne podwyższenie ciśnienia krwi, lub gęsia skórka na rękach i nogach to typowe sygnały autonomicznej dysrefleksji. W przypadku życia erotycznego dysrefleksja autonomiczna może być nawet zagrożeniem życia. Normalnie przy zbliżeniu występuje podwyższone ciśnienie krwi, co w przypadku osób z URK jest oznaka dysrefleksji. Należy wiec zwracać bacznie szczególna uwagę na inne symptomy takie jak nieregularne bicie serca, zaczerwienienie twarzy, ból głowy, zatkanie zatok, dreszcze, gorączkę, zaburzenia w widzeniu, lub pocenie się powyżej miejsca uszkodzenia. Jeżeli osoba po uszkodzeniu rdzenia kręgowego zauważy podczas współżycia jakiekolwiek oznaki dysrefleksji, powinna natychmiast je przerwać. Jeśli objawy nie ustąpią, należy natychmiast skontaktować się z lekarzem

 

ODLEŻYNY

Odleżyny to uszkodzenia skóry i tkanek pod nią, spowodowane długotrwałym uciskiem. Osoby z paraplegia i tetraplegią są bardzo podatne na powstawanie odleżyn, ponieważ maja ograniczoną możliwość ruchu. Miejsca nadmiernie obciążone poprzez siedzenie lub leżenie miejscami podatnymi na powstawanie odleżyn. Jeśli te miejsca pozostawić narażone na długotrwały ucisk zostaje zaburzone ukrwienie tych obszarów. Zbyt długi okres niedokrwienia tkanek prowadzi do ich rozpadu. Ponieważ uraz rdzenia kręgowego redukuje lub eliminuje odczucia poniżej miejsca urazu, wiele osób nie czuje normalnych sygnałów o konieczności zmiany pozycji, dlatego trzeba zwrócić na to baczna uwagę. Dobre odżywianie i właściwą higiena utrzymuje skórę w dobrej kondycji i pomaga w zapobieganiu powstawania odleżyn.

 

BÓL

Osoby sparaliżowane często cierpią na tzw. ból neurogenny, który jest rezultatem uszkodzenia nerwów w rdzeniu kręgowym. U takich osób doznania bólowe, intensywne pieczenie, lub uczucie szczypania mogą występować bez przerwy z powodu przewrażliwienia w niektórych częściach ciała. Niektórzy cierpią na bóle spowodowane zakwasami w mięśniach, tak jak ból ramion po przećwiczeniu, po zbyt długiej drodze pokonanej na wózku poruszanym za pomocą mięsni rak lub mięsni zmęczonych przesiadaniem się z wózka do łóżka. Terapia bólu chronicznego może polegać na podawaniu leków, akupunkturze, elektrycznych stymulacjach rdzenia lub mózgu oraz na leczeniu operacyjnym.

 

KŁOPOTY Z PĘCHERZEM MOCZOWYM I PRACĄ JELIT

Większość urazów rdzenia kręgowego wpływa na funkcjonowanie pęcherza moczowego i jelit, ponieważ nerwy kontrolujące omawiane organy odcięte poprzez uraz rdzenia od dopływu informacji z mózgu. Bez koordynacji z mózgiem mięsnie pęcherza nie potrafiła ze sobą współdziałać i oddawanie moczu staje się upośledzone. Pęcherz potrafi się opróżnić bez najmniejszego ostrzeżenia, lub nadmiernie się przepełnić. W niektórych przypadkach mocz z pęcherza nie może się wydostać przez drogi moczowe i zaczyna powracać do nerek. Kontrola nad pęcherzem jest powszechną obawa osób po urazie, które rozpoczynają współżycie. Jest wiele metod, aby ustrzec się od niespodziewanych "wypadków" z pęcherzem.

Po pierwsze planując zbliżenie powinno się ograniczyć spożywanie płynów. Picie dużej ilości płynów powoduje szybsza produkcje moczu i tym samym szybsze wypełnienie się pęcherza. Osoby, które używają cewników do pęcherza powinny opróżnić pęcherz przed stosunkiem.

Funkcjonowanie jelit zostaje porażone w podobny sposób. Jelita mogą być pobudzone przez cały czas lub też mogą okazać się "leniwe" i nie wykazywać aktywności potrzebnej do przesuwania resztek pokarmowych wewnątrz jelit. Może to powodować nadmierną potrzebę opróżniania lub też ręcznego usuwania powstałych stwardniałych mas kałowych, zwanych kamieniami kałowymi. Osoby po urazie rdzenia kręgowego powinny ...

Zgłoś jeśli naruszono regulamin