Konspekt lekcji języka polskiego w klasie IV
Temat lekcji: Samogłoski i spółgłoski.
Cele lekcji:
Poziom wiadomości:
- uczeń wie, ile jest samogłosek w języku polskim
- uczeń zna zasady dzielenia wyrazów na głoski
- uczeń zna rodzaje głosek (samogłoski i spółgłoski)
Poziom umiejętności:
- uczeń potrafi podzielić wyrazy na głoski
- uczeń potrafi wstawić w podanych wyrazach brakujące samogłoski
- uczeń umie rozróżniać spółgłoski i samogłoski
Poziom postaw:
- uczeń dba o prawidłową wymowę wyrazów i zapis graficzny głosek
Hasło z podstawy programowej: samogłoski i spółgłoski.
Metody pracy: metoda zajęć praktycznych.
Formy pracy: jednostkowa, zbiorowa.
Pomoce dydaktyczne: ćwiczenia przygotowane przez nauczyciela, „Słowa na start”, podręcznik do nauki o języku. Część II.
Przebieg lekcji:
ETAPY
LEKCJI
CZYNNOŚCI NAUCZYCIELA
CZYNNOŚCI UCZNIA
UWAGI
Z
A
N
G
Ż
O
W
I
E
Nauczyciel prosi uczniów o przypomnienie, co to jest głoska i litera.
Nauczyciel informuje uczniów, że na dzisiejszej lekcji poznają samogłoski i spółgłoski.
Nauczyciel prosi uczniów o zapisanie tematu lekcji.
Wybrany uczeń przypomina definicję głoski i litery.
Uczniowie zapisują temat lekcji w zeszytach.
B
D
P
R
T
C
J
K
S
Ł
Nauczyciel proponuje uczniom wykonanie następującego ćwiczenia: Zgadnijcie jakie to wyrazy: brzch, stk, rch, krz.
Czy łatwo było wymówić te wyrazy bez głoski „u”?
Wykonanie ćw. 2. – sosna – ssn, rabarbar – rbrbr, wiosna- wisn, zabawa – zbw
samolot – samlt, słowo – słw.
Czy trudno było wymówić te wyrazy? Dlaczego?
Nauczyciel informuje uczniów, że głoski dzielą się na samogłoski i spółgłoski.
Samogłoski + spółgłoski = głoski.
Samogłoski są donośniejsze, łatwiej je wymówić i usłyszeć, spółgłoski są cichsze.
W języku polskim mamy 8 samogłosek: a, ą, e, ę, i ,u(ó), o, y.
Podziel na głoski każdy z wyrazów. Wskaż samogłoski: słowny, Ambroży, Kleks, bogaty, kraj.
s-ł-o-w-n-y 6 głosek
A-m-b-r-o-ż-y 7 głosek
k-l-e-k-s 5 głosek
b-o-g-a-t-y 6 głosek
k-r-a-j – 4 głoski
Narysujcie sznur korali. Wpisz litery swojego imienia, następnie litery oznaczające samogłoski pomaluj na różowo, litery oznaczające spółgłoski na zielono, a puste koraliki na czarno.
Nauczyciel prosi uczniów o wykonanie z zeszytu liczeń zadania nr 4.
W ten sam sposób zostaje wykonują następne zadanie.
Brzuch, kurz, stuk, ruch.
nie, było bardzo trudno, nie wiadomo było, o jaki wyraz chodzi.
tak, bo nie było o i a.
Uczniowie wykonują polecenie nauczyciela.
Uczniowie wykonują zadanie.
Uczniowie wykonują zadanie, a następnie wybrani uczniowie czytają jego rozwiązanie.
Nauczyciel kontroluje pracę uczniów.
U
M
Proszę przypomnieć jak dzielimy głoski?
Ile mamy samogłosek w języku polskim? Proszę je wymienić?
Zadanie domowe:
W zeszycie ćwiczeń wykonaj zadanie nr 7 i 8.
Wybrany uczeń wymienia.
Nauczyciel objaśnia zadanie uczniom.
F
L
Czy podobała się wam dzisiejsza lekcja?
Ocena pracy uczniów.
Uczniowie wyrażają swoje zdanie.
Nagrodzenie przez nauczyciela plusami aktywnych uczniów.
Ankieta.
sowa52