Wykład 1.doc

(48 KB) Pobierz
Wykład 1

Wykład 1

 

Atropos (gr.) – ludzki

Motus (łac.) – ruch

 

Inne nazwy antropomotoryki:

o       Kinezjologia

o       Kinantropologia

o       Teoria motoryczności

o       Psychomotoryka

 

Antropomotoryka

o       Bada stan i rozwój motoryki człowieka, prawidłowości jej powstawania i rozwoju w zależności od rozwoju nauki, kultury i kultury fizycznej. (prof. Jan Szopa)

o       Ujmuje całokształt motoryczności człowieka w jej skład skomplikowanych objawach i uwarunkowaniach oraz powiązaniach i zależnościach. (prof. Raczek)

 

Motoryczność – ogół przejawów oraz uwarunkowań, zachowań i potrzeb ruchowych człowieka (prof. Raczek).

 

Pierwsze refleksje i rozwój badań nad motorycznością człowieka

o       Galen (ok.130-ok.200 r.) - lekarz rzymski. Omówił szczegóły budowy kośćca, opisał budowę mózgu, rdzenia oraz nerwów. Eksperymentalnie wykazał, że skurcz mięśni powstaje dzięki biegnącym wzdłuż nerwów bodźcom ruchowym.

o       Arystoteles – twierdził, że serce kontroluje pracę ciała (funkcje mózgu przypisywał sercu)

o       Leonardo da Vinci (1452-1519)- malarz, anatom, architekt, geolog. Jego zainteresowanie anatomią ciała człowieka wiązało się ze studiami do malarstwa. Anatomię zgłębiał przeprowadzając  zakazane wówczas sekcje ludzkich zwłok. Jako pierwszy próbował rozstrzygnąć kwestię podporządkowania się ludzkiego ciała prawom mechaniki.

o       Giovanni Alfonso Borelli (1608-1679)- włoski  przyrodnik, matematyk, lekarz. Prowadził badania nad klasyfikacją ruchów lokomocyjnych zwierząt i człowieka oraz nad położeniem środka ciężkości ciała.

o       W problematykę motoryczności została włączona psychologia, która badała procesy świadomości, przeżyć i wrażeń towarzyszących procesom ruchowym.

o       Bardzo ważnym elementem dla zrozumienia zagadnienia koordynacji ruchowej stała się teoria odruchów warunkowych Pawłowa, która umożliwiała traktowanie zjawisk psychicznych jako odzwierciedlenia w mózgu człowieka jego stosunków ze środowiskiem i ułatwiła rozpatrywanie organizmu w funkcjonalnej łączności z otaczającym go światem ludzi i rzeczy.

o       Robert S. Woodworth pod koniec XIX wieku prowadził jedne z pierwszych systematycznych badań nad zrozumieniem podstaw przejawiania się umiejętności ruchowych, podczas których poszukiwał podstawowych zasad szybkich ruchów ramienia i ręki. Wiele z wówczas postawionych przez niego kwestii jest dyskutowanych przez badaczy do dzisiaj.

o       Edward Lee Thorndike (1874-1949) koncentrował się na procesach leżących u podstaw zjawiska uczenia się i innych zachowań. Określił istotę zależności między nagrodą a tendencją do powtarzania ćwiczenia. Był również pionierem badań nad zróżnicowaniem wyników u osób ćwiczących.

(nie trzeba tego wszystkiego umieć, rzecz jasna ;p )

 

Twórczy wkład do światowej myśli teoretycznej w zakresie badań nad sprawnością fizyczną i motorycznością człowieka wnosili także Polacy.

o       „Miernik sprawności fizycznej”- wybitnego polskiego antropologa J. Mydlarskiego (1934)

o       R. Trześniowski (1963)

o       H. Gniewkowska (1965) 

o       Z. Kuraś (1969)

o       H. Milcerowa(1969)

o       S. Pilicz (1971)

o       L. Denisiuk (1975)

o       Z. Chromiński (1981)

o       K. Zuchora (1982) 

o       Gilewicz (1950) – znaczenie korekcji sensorycznej w koordynowaniu

o       Wachowski (1977) - prace nad znaczeniem różnych metod treningu

o       Z. Ważny (1977, 1981)

o       H. Sozański (1985)

o       Raczek

o       Malarecki

o       Fideus

o       Tomaszewski

o       Demel i Skład

Są to ludzie z różnych dziedzin (fizycy, psychologowie, lekarze)

 

 

 

 

Granica percepowalności – oddziela stronę potencjalną od efektywnej.

Potencjał – predyspozycje, określa utajone możliwości.

Strona efektywna – to, co widać; możliwość zmierzenia efektów.

Właściwości procesuralne = uwarunkowania motoryczności.

 

Strona efektywna – przejawy zewnętrzne

o       Efekt – właściwości finalne

o       Przebieg – właściwości strukturalne

Np. finalny efekt długości skoku: 250 cm

 

Strona potencjalna – zdolności motoryczne + umiejętności ruchowe

 

Zdolność motoryczna – teoretyczny konstrukt charakteryzujący kompleks względnie utrwalonych i uogólnionych indywidualnych właściwości psychofizycznych rozwijających się na podłożu wrodzonych zadatków genetycznych, które warunkują jakość przebiegu i efekt końcowy wielu zróżnicowanych działań ruchowych.
Np. siła – nie da się jej anatomicznie wyodrębnić, to KOMPLEKS, zbiór elementów związanych z psychiką, biochemią, biomechaniką, motoryką itp. Mają charakter ogólny, np. siła pomaga w różnych sytuacjach tak jak noszenie zakupów.
Regułka mówi: „…rozwijających się na podłożu wrodzonych zadatków genetycznych…” – to nie znaczy, że zdolności są genetyczne! Można na nie wpływać, rozwijać je.

 

Umiejętność ruchowa – umożliwia wykonanie określonej czynności ruchowej. To specyficzna zdolność. Charakteryzuje stronę potencjalną (utajoną). Tzn. nie widać po kimś, że umie grać na pianinie czy grać w piłkę.
Podział umiejętności ruchowych:

o       Elementarnenp. chodzenie – wszyscy to umieją

o       Specjalne – np. zawodowe, sportowe, związane z hobby.

 



 

 

...
Zgłoś jeśli naruszono regulamin