Jak zamontować (wkleić) szybę samochodową.rtf

(8 KB) Pobierz

Jak zamontować (wkleić) szybę samochodową?

 

Z tej porady dowiesz się jak prawidłowo zamontować (wkleić) szybę samochodową

1

Zanim przystąpisz do właściwego montażu musisz zdemontować (wyciąć) starą pękniętą szybę. Opis jak to zrobić znajdziesz tu: Zaradni.pl/porada/5214,jak_zdemontowac_wyciac_szybe_samochodowa

krok 2

Kiedy już zdemontujesz starą pękniętą szybę samochodową, możesz przystąpić do montażu (wklejenia) nowej szyby. W tym celu najpierw oczyść karoserię samochodu ze starego kleju. Najlepiej do tego nadaje się skrobak wyposażony w specjalne ostrze do usuwania pozostałości starego kleju. Jeśli nie posiadasz skrobaka, możesz zastosować zwykłe dłuto. Szerokość dłuta powinna być dopasowana do szerokości „ścieżki” starego kleju, wtedy usuwanie go przebiegnie sprawnie i szybko

krok 3

źółźół źródło: www.flickr.com Usuwając, a właściwie ścinając stary klej możesz pozostawić jego cienką, dosłownie półmilimetrową warstwę. Zwróć uwagę, czy po usunięciu kleju nie odsłonią się ogniska korozji. Gdyby tak się zdarzyło to należy najpierw oczyścić karoserię z rdzy, a następnie wykonać zabezpieczenie antykorozyjne pokrywając „newralgiczne” miejsca minią ołowiową lub np. "Hammerite`m".Szczególnie ważne jest, aby farba antykorozyjna porządnie wyschła, bowiem montaż szyby na zbyt świeżym podłożu może skutkować z czasem odklejeniem się szyby. To czy farba antykorozyjna jest wystarczająco sucha najprościej sprawdzić czystą szmatką nasączoną acetonem. Jeśli farba pod wpływem acetonu nie rozmywa się, możesz przyjąć, że podłoże jest OK. Oczywiście przy głębokiej korozji należy auto odstawić do warsztatu blacharskiego.

krok 4

Teraz całe podłoże, na które będziesz kładł klej musisz odpowiednio przygotować. Całą powierzchnię powinieneś odtłuścić. Do odtłuszczenia najlepiej zastosować oryginalny aktywator. Jeśli go nie posiadasz ostatecznie możesz to zrobić acetonem.Ważne jest abyś dobrze odtłuścił zarówno tą część karoserii, na której znajduje się warstewka starego kleju, jak również wszystkie miejsca pokryte farbą antykorozyjną, czyli cały rant karoserii, na który przychodzi później klej.

krok 5

Zanim jednak nałożysz klej, musisz pomalować tą część karoserii specjalnym, czarnym podkładem tzw. primerem.Primer można kupić w serwisach szyb samochodowych. Dostępny jest w opakowaniach jednorazowych czyli „na jedną szybę” oraz w aluminiowych buteleczkach o większej pojemności. Primer nakłada się jak farbę. Możesz to zrobić niewielkim pędzelkiem lub specjalnym aplikatorem do nakładania podkładu.

krok 6

Po nałożeniu primera odczekaj 10-15min, aby primer dobrze wysechł. Po upływie tego czasu możesz przystąpić do nakładania kleju.

krok 7

Czas, który jest potrzebny do całkowitego wyschnięcia primera na karoserii możesz wykorzystać na przygotowanie do wklejenia nowej szyby. W tym celu nową szybę połóż na stole montażowym na czterech gumowych łapach „brzuchem do dołu”. Jeśli nie posiadasz stołu montażowego to możesz szybę położyć wypukłością ku dołowi np. na starym materacu lub na zwykłym stole, kładąc na nim wcześniej np. jakiś gruby koc.Szybę, od wewnętrznej strony w miejscach przylegania jej do kleju, musisz teraz podobnie jak karoserię odtłuścić aktywatorem do primera lub acetonem. Odtłuszczoną powierzchnię szyby pomaluj teraz czarnym primerem.

krok 8

Jeśli twoja stara szyba posiadała gumową uszczelkę ozdobną, lub górną listwę osadzaną „na wcisk” to teraz jest właściwy moment aby ją założyć na przygotowaną do wklejenia szybę. Jeżeli tego nie zrobisz teraz, zamontowanie gumowych uszczelek ozdobnych po wklejeniu szyby może okazać się niemożliwe. Jeśli twoja szyba była wyposażona w listwy plastikowe lub metalowo-plastikowe przykręcane lub osadzane na klipsach możesz i powinieneś je zamontować już po wklejeniu szyby do karoserii.

krok 9

W międzyczasie twój primer (podkład) położony na brzegi karoserii będzie już z pewnośią suchy. Na tak przygotowaną karoserię możesz teraz śmiało nałożyć klej. Do nakładania kleju najlepiej zastosować akumulatorowy pistolet elektryczny lub tłocznię pneumatyczną. Jeśli nie posiadasz takiego sprzętu możesz użyć też zwykłego pistoletu do silikonu.

krok 10

Jeśli chodzi o wybór kleju to najlepiej stosuj markowe sprawdzone produkty. Nie kupuj najtańszych klejów na rynku. Do karoserii, po nałożeniu na nią kleju przyłóż przygotowaną wcześniej szybę. Postaraj się o jakiegoś pomocnika, ponieważ tej czynności nie jesteś w stanie wykonać sam. Aby ułatwić sobie zadanie możesz pomóc sobie przytwierdzając do montowanej szyby uchwyty montażowe na przyssawkach tzw. „łapy” (są do kupienia w marketach budowlanych). Jeśli nie masz „łap”, szybę również możesz przyłożyć do karoserii, ale bez „łap” jest to już dużo trudniejsze zadanie.

krok 11

Po wklejeniu szyby do karoserii pozostaje już tylko założyć listwy boczne (jeśli takie występowały), zabezpieczyć szybę przed osunięciem przyklejając do szyby i do dachu samochodu w dwóch lub trzech miejscach taśmy samoprzylepne. Teraz zamontuj z powrotem plastikowe podszybie, wycieraczki, zainstaluj z powrotem plastikowe osłony wewnętrznych słupków bocznych (jeżeli je wcześniej demontowałeś), umyj szybę i ...gotowe.

Lista potrzebnych rzeczy:

·         "Łapy" - uchwyty na przyssawkach

·         Klej do szyb

·         Pistolet do silikonu

·         Primer - czyli podkład

·         Pędzelek lub inny rodzaj aplikatora

·         Aceton

·         Benzyna ekstrakcyjna

·         Płyn do mycia szyb

·         Minia ołowiowa lub "Hammerit

Uwagi i ostrzeżenia:

·         Taśmy samoprzylepne odklej po pewnym czasie zaleca się po 24h. Gdyby po przyklejonych taśmach pozostały ślady, najlepiej usunąć je benzyną ekstrakcyjną.

 

Zgłoś jeśli naruszono regulamin