konspekt reed.z wyk. komp.-publik.doc

(38 KB) Pobierz
Utrwalanie wyrazów ze zmiękczeniami przez "i" w środku wyrazów :

Barbara Jazłowiecka

kształcenie zintegrowane

 

Scenariusz zajęć reedukacyjnych z wykorzystaniem komputera

 

Temat zajęć: Doskonalenie umiejętności czytania i pisania - czytanie i pisanie wyrazów ze zmiękczeniami przez "i" oraz przez kreskę

Cel ogólny:

Doskonalenie umiejętności czytania i pisania wyrazów  ze zmiękczeniami przez "i" oraz przez kreskę

Wiadomości :

A. Uczeń :

- nazywa poszczególne litery

- wie, kiedy zmiękcza się sylaby przez „i”, a kiedy przez kreskę

-różnicuje wzrokowo obrazy graficzne wyrazów wielosylabowych zawierających zmiękczenia

-zna zasady korzystania z notatnika w komputerze

B. Uczeń:

-rozróżnia wyrazy ze zmiękczeniami

-wie jak korzystać z notatnika w komputerze

-umie posługiwać się klawiaturą

Umiejętności:

C. Uczeń:

- usprawnia percepcję słuchową i pamięć wzrokową

- tworzy związki słuchowo - ruchowe i słuchowo - wzrokowe

- doskonali technikę czytania i pisania przy pomocy komputera

- przepisuje wyrazy ze zmiękczeniami

- kształci orientację przestrzenną i koordynację ruchowo - słuchową

- kształci umiejętność uważnego słuchania i wykonywania poleceń

D. Uczeń:

- dostrzega zalety i wady w swojej pracy

- samodzielnie sprawdza wykonanie zadania za pomocą wzoru

Cele wychowawcze:

- zachęcenie wszystkich członków grupy do aktywnego uczestnictwa  w zajęciach

- kształtowanie umiejętności wyciszania nadmiernych emocji  i podporządkowania się przyjętym w zespole regułom postępowania

Metody: podająca - objaśnienie , poszukująca - praca tekstem, gry dydaktyczne: rozsypanki, teksty z lukami, praca z edytorem tekstu

Forma : zespołowa, indywidualna.

Środki dydaktyczne: komputer, płyta CD.-ROM Przygoda z komputerem klasa 1, tekst wiersza „Marzec”, rozsypanka sylabowa, wyrazy z lukami, zeszyt, kredki, klej

Czas trwania: 45 minut.

 

PRZEBIEG:

I. Ćwiczenia wstępne

Rozwiązywanie zagadki: Co ta za miesiąc zimę kończy, a wiosnę zaczyna ?

Cel ćwiczenia: Wprowadzenie do tematu zajęć, odprężenie.

 

II. Sprawdzenie stopnia opanowania materiału:

Praca z kartą pracy i  zeszytem.

·                    Zaznaczanie w wierszu Marzec wyrazów ze zmiękczeniami.

·                    Układanie wyrazów zawierających zmiękczenia z  rozsypanki sylabowej i wklejanie ich do zeszytu: Mie - siąc, nie - grzecz - ne, dzie - ci, słoń - ce, świe - ci, gar - ścią, śnie - gu, zi - ma, wró - ci.

·                    Sylaby ze zmiękczeniem przez i uczeń otacza ramką w kształcie prostokąta,  a sylaby ze zmiękczeniem przez kreskę ramką w kształcie elipsy.

·                    Uzupełnianie luk w wyrazach pochodzących z wiersza odpowiednim zmiękczeniem.

Cel ćwiczenia: rozpoznawanie wyrazów ze zmiękczeniami, rozpoznawanie rodzaju zmiękczenia, układanie wyrazów z sylab, ćwiczenia w samodzielnym uzupełnianiu wyrazów odpowiednim zmiękczeniem

Pomoce: karta pracy z tekstem wiersza i wyrazami z lukami, kartoniki z sylabami, zeszyt, kredki, klej

 

III. Ćwiczenia relaksacyjno - korekcyjne

Naśladowanie ruchów i odgłosu wiatru, deszczu.

Cel ćwiczenia: ćwiczenie ortofoniczne i naśladowcze, relaks.

 

IV.             Wprowadzenie nowego materiału

Praca z komputerem

·         Uruchomienie komputera i programu na płytce CD.-ROM Przygoda z komputerem na ćwiczeniu 19

·         Praca w Notatniku. Usuwanie zbędnych liter w wierszu Marzec na podstawie wzoru.

Cel ćwiczenia: ćwiczenia w czytaniu ze zrozumieniem, ćwiczenie umiejętności dokładnego odwzorowania tekstu, Kształcenie umiejętności obsługi komputera, posługiwanie się klawiaturą i Notatnikiem

Pomoce: karta pracy z tekstem wiersza , komputer, płyta CD.-ROM Przygoda z komputerem kl. I

 

V. Zajęcia odprężająco - relaksacyjne :

Gra w śnieżki

Cel ćwiczenia: naśladowanie ruchem rzucania śnieżkami, relaks, odprężenie

 

VI. Ćwiczenia końcowe :

Praca z komputerem

·                    Samodzielne zapisywanie linijek wiersza z pamięci. Samokontrola wykonanej pracy.

Cel ćwiczenia: ćwiczenia w pisaniu z pamięci, ćwiczenie umiejętności dokładnego odwzorowania tekstu, dokonywanie korekty własnej pracy.

 

 

 

Opracowała: mgr Barbara Jazłowiecka

 

 

2

 

...
Zgłoś jeśli naruszono regulamin