Wady stóp dzieci.doc

(22 KB) Pobierz
Wady stóp dzieci

Wady stóp dzieci

Czy wiesz na pewno, że twoje dziecko ma zdrowe stopy?

Jeśli nie jesteś do końca pewien, proszę spróbuj zwrócić uwagę na kilka szczegółów.

Po pierwsze:

Poproś, aby dziecko stanęło boso tyłem do Ciebie, najlepiej na stołku lub taborecie. Zwróć uwagę na to, czy kostki wewnętrzne nie są nadmiernie  skierowane ku środkowi (koślawość), bądź też, czy staw skokowy nie skręca się na zewnątrz (szpotawość).

Po drugie:

Obejrzyj powierzchnię stopy swojego dziecka. Sprawdź, czy nie jest nadmiernie spłaszczona.

Po trzecie:

Czy na skórze stopy widoczne są nagniotki lub obszary nadmiernego zrogowacenia?

Po czwarte:

Sprawdź buty swojego dziecka. Zauważ w jaki sposób zdzierane są obcasy – czy po bokach, czy też z tyłu.

Pamiętaj – każde z powyższych odchyleń może świadczyć o istnieniu deformacji stopy! To czy rozwój wady zostanie zatrzymany zależy od szybkiej reakcji i wdrożenia właściwego leczenia!

 

Jakie są sposoby leczenia wad stóp?

Zasadniczą formą terapii jest zastosowanie indywidualnej, tylko Twemu dziecku właściwej, wkładki ortopedycznej. Noszona przez wiele godzin w ciągu dnia w obuwiu zewnętrznym i domowym, wymusi na stopie jej właściwe ułożenie i zapewni prawidłowy jej wzrost i rozwój.

Efekty terapeutyczne powinny być kontrolowane co 6-12 miesięcy przez lekarza, który w razie potrzeby zaleci Twemu dziecku wykonanie badania komputerowego stóp w gabinecie podologicznym. Umożliwi ono szybkie wychwycenie, nawet tych wczesnych, zapowiadających deformację zmian.

Troszcząc się o to, aby zniekształcenia stóp nie spowodowały uszkodzenia innych stawów, np. kolan, bioder i kręgosłupa pamiętajmy, że wczesna korekcja i właściwe ćwiczenia stóp pomogą w zachowaniu zdrowia całego układu ruchu.

 

 

 

...
Zgłoś jeśli naruszono regulamin