Boska zupa gulaszowa, cassoulet , barszcz ukraiński , szybka zupa wiosenna , azjatycka zupa warzywna , aspargella , szybka solianka , arabska zupa z dyni , francuska zupa cebulowa.docx

(18 KB) Pobierz

Boska zupa gulaszowa

Składniki:

kg wieprzowiny na gulasz (chudej)
3 duże cebule
pieprz
czosnek
ziarenka smaku
papryka słodka
przyprawa do wieprzowiny
oliwa
0.5 kg pieczarek
zioła prowansalskie
20 dkg sera ostrego żółtego sera
śmietana 12%
2 łyżki mąki
makaron świderki

Jak przyrządzić:

Gotujemy makaron z łyżka oliwy i solą. Aby sie nie posklejał wstawiamy garnek do zlewu, i zalewamy zimna wodą, odcedzamy i przelewamy ponownie zimna wodą. wieprzowinę myjemy i tniemy wzdłuż włókien na cienkie paski. Na dużej patelni podsmażamy na oliwie posiekana cebulkę, oprószając ją pieprzem. Dodajemy mięsa i doprawiamy, ziarenkami, pieprzem, czosnkiem, papryka i przyprawa do wieprzowiny. Podsmażamy równomiernie i przekładamy z patelni do dużego garnka zalewamy litrem wody i dusimy na wolnym ogniu około 40 min. na osobnej patelni podsmażamy obrane i posiekane w plasterki pieczarki. jak puszcza so, dolewamy odrobinę wody i dusimy. Dodajemy wraz z wywarem do mięsa. Po wymieszaniu próbujemy, czy nie należy doprawić, jeśli wywar sie wygotował dolewamy wody i ziarenek smaku. Pod koniec do miseczki dajemy chochelkę wywaru, 2 łyżki śmietany i mąki. Rozcieramy energicznie, dolewamy jeszcze pół chochelki wywaru i znowu rozcieramy. Zalewamy zupę roztarta mąką, dodajemy makaron i mieszamy. Zupa powinna być średnio gęsta. Podajemy ja posypana startym żółtym serem. Pycha

Bogracz oryginalny węgierski

Zamknij 

Składniki:

1/2 kg mięsa wołowego (ale robiłam też z łopatki wieprzowej)
kawałek mięsa rosołowego
włoszczyzna
2 cebule
2 papryki
3 pomidory (mogą być też z puszki)
łyżka mielonej słodkiej papryki
papryka ostra (dowolnie wg upodobań)
łyżka smalcu (może być też Planta lub Bartek)
60 dag ziemniaków
sól, pieprz
1/2 łyżeczki kminku

Kluski czipetki:
składniki jak do ciasta makaronowego (mąka, jajko, woda, sól)
robię zawsze z ok 1,5 szklanki mąki

Jak przyrządzić:

Osobno nastawiam wywar z mięsa rosołowego z ewentualnym dodatkiem kminku. Ja daję niewiele, bo rodzina za kminkiem nie przepada. W garnku z grubym dnem (ale można na zwykłej patelni) przesmażam pokrojone w kostkę mięso wołowe lub wieprzowe (klasyczny bogracz jest oczywiście z wołowego, ale w czasie paniki choroby "wściekłych krów" używałam wieprzowego) wraz z posiekaną cebulą. Oczywiście na smalcu lub innym tłuszczu. Następnie dodaję 2 szklanki wody, słodką paprykę, pomidory pokrojone w ćwiartki lub z puszki) i paprykę pokrojoną w kostkę. Duszę na małym ogniu, dolewając w miarę potrzeby wody. Gdy mięso jest prawie miękkie dodaję pokrojone w kostkę ziemniaki i duszę, aż wszystko będzie miękkie. Radzę jednak nie przegotować ziemniaków, bo się rozejdą. W międzyczasie przygotowuję ciasto makaronowe. Czipetki powinno się lepić w palcach w formie fasolek. Ja nie mam do tego cierpliwości, więc robię z ciasta wałeczki o średnicy ok. 1 cm i kroje w półcentymetrowe plasterki. W czasie krojenia spłaszczają się i przypominają fasolki. Wrzucam na wrzącą wodę. Gotować należy do średniej miękkości. Przcedzam, przelewam zimną wodą. Wywar, mięso z warzywami i ziemniakami oraz czipetki przekładam do jednego gara i ostatecznie doprawiam solą, pieprzem (ale nie za dużo) i ostrą papryką. Teraz bogracz powinien poleżeć do następnego dnia, bo wtedy jest najlepszy. Czipetki wchłoną smak, wszystko się "przegryzie" i jest super!

Cassoulet

Składniki:

ok. 300 g piersi z kurczaka
ok. 300 g jagnięciny
ok.300 g polędwicy wieprzowej
2 cebulki
2 ząbki czosnku (nigdy nie dawałam, bo nienawidzę)
2 łodygi selera naciowego (jak nie masz to świat sie nie zawali)
łycha mąki
pomidory z puchy
kubek białego wina
odrobinka świeżego tymianku
2 listki laurowe
pieprz, sól
biała fasola z puszki
200 g marynowanej wieprzowiny (wzbogaca smak, ale jak się nie ma to trudno)
100 g salami

Jak przyrządzić:

Mięso pokroić w kostkę i oddzielnie podsmażyć. Cebulkę w rondlu usmażyć na brązowo, dodać zmiażdżony czosnek, pomidory razem z sokiem, liście laurowe, wino. Wrzucić mięso: najpierw jagnięcinę, podusić, potem wieprzowinę, podusić, na końcu kurczaka, znowu podusić. Trzeba gotować mięcho wg długości przyrządzania, jeśli doda się wszystko razem, to kurczak sie rozleci w drobny mak!!! Jakieś 20 min przed końcem gotowania dodać pokrojonego selera, fasolkę, marynowaną wieprzowinkę i salami. Zupę zagęścić wg uznania mąką i porządnie przyprawić solą, pieprzem i ostrą papryką. Uwaga: w czasie gotowania zupę trzeba uzupełniać wodą, ma być gęsta, ale nie może się przecież przykleić do gara! Aha, jeśli nie dorwiecie jagnięciny, to ogłaszam, że z cielęciną zupka też jest super.

Barszcz Ukraiński Anieli

Składniki:

0,6 kg łopatki wieprzowej (w oryginale baranina- ja nie lubię)
około 2-3l. wody
włoszczyzna z kapustą
buraczek
łyżeczka koncentratu lub 2 pomidorki
kwaśna śmietana
kostka bulionowa
cebula
liść laurowy
ziele angielskie
sól
pieprz
trochę oleju
ugotowane ziemniaczki

Jak przyrządzić:

Mięsko pokroić w kostkę, posolić, popieprzyć i zasmażyć porządnie z cebulą na odrobinie oleju. Wrzucić do garnka z gotująca wodą z liściem i zielem i kostką. Kawałek kapustki poszatkować. Marchew, pietruszkę, buraczek, seler zetrzeć na tarce o grubych oczkach. Całość podsmażyć na patelni po mięsku, aż poczujemy lekki swądek przysmażanych warzyw (nie przypalić za mocno). Jeśli "smaczek" po mięsku już wyładował w garnku, należy podsmażyć na odrobinie oliwy. Wrzucić do gara niech się gotuje. Liście pietruszki, selera i por związać i też wrzucić. Po około pół godziny wyjąć zawiązane liście i wyrzucić. Kolej na pomidorki. Mogą być sparzone, obrane ze skórki i pokrojone w kosteczkę, a może być trochę koncentratu. Całość zabielić kwaśną śmietaną, dosmaczać solą i pieprzem. Najpyszniejsza jest z młodych warzywek i kapustki. Ziemniaki do tego gotuję oddzielnie, gdyż ten barszczyk jako jedyna wg. mnie zupa jest im starsza tym smaczniejsza, a ziemniaki jak wiadomo "dębieją". Najlepsza na 3 dzień ( na 4 dzien ja już wylałabym, ale tak długo to i cały kocioł u mnie by się nie uchował). Pyszne danie jednogarnkowe, polecam.

Bardzo szybka zupa wiosenna

Składniki:

25 dag surowej wędzonej kiełbasy (najlepsza polska surowa),pół paczki mrożonego groszku zielonego, pół paczki mrożonej marchewki z groszkiem, 5 średnich ziemniaków, 2 cebule, 2 ząbki czosnku, vegeta (lub podobna: warzywko, kucharek), liść laurowy, sól, pieprz.

Jak przyrządzić:

Kiełbasę pokroić w cienkie paski, ziemniaki w kostkę, cebulę w grubą kostkę, wszystko wrzucić do garnka, zalać zimną wodą tak aby przykryła zawartość. Dodać mały listek laurowy, dużą szczyptę pieprzu, 2 łyżeczki vegety. Zagotować, gotować na małym ogniu aż ziemniaki będą pół miękkie. Dodać mrożone warzywa, zmiażdżony czosnek, łyżkę majeranku. Gotować jeszcze 15 min. Dolać wrzącej wody, jeżeli poziom zupy będzie poniżej zawartości i zagotować. Doprawić solą i pieprzem. Zupa powinna być czysta, ale dość gęsta. Podawać bardzo gorącą z białym pieczywem.

Azjatycka zupa warzywna

Składniki:

2 dag grzybów Mun
1 szkl groszku zielonego
30dag piersi z kurczaka
1 żółta papryka
1 czerwona papryka
pęczek szczypiorku
2 łyżki maki ziemniaczanej
8 dag ryżowego makaronu
6 szklanki wywaru warzywnego
5 łyżek sosu sojowego

Jak przyrządzić:

Grzyby namoczyć w wodzie. Do wywaru warzywnego dodać sos sojowy i gotować tam mięso ok 15 min. pokroić umyta paprykę w kostkę, grzybki w paseczki a szczypiorek drobniutko. Przygotowane warzywa i groszek zielony wrzucić do gotującego sie rosołu. Wyjąc mięso i pokroić w kostkę. I jeszcze raz włożyć do zupy. Rozmieszać make ziemniaczana w zimnej wodzie i połączyć z rosołem. Doprawić do smaku używając sosu sojowego ,pieprzu , cukru i dobrze zagotować. Dodać makaron ryżowy i 3 minuty gotować i nakładać na talerze. Smacznego!!

Aspargella

Składniki:

0,5 - 0,7 kg szparagów, 1,5 l rosołu (ostatecznie może być z kostek), łyżka mąki krupczatki, puszka śmietany 18 ? 22%, łyżka masła, sól, pieprz.

Jak przyrządzić:

Szparagi umyć, usunąć zewnętrzne włókna z łodygi (główek nie ruszać). Szparagi w garnku zalać zimnym rosołem, ogrzać do wrzenia, gotować do miękkości (ok. 20 min), wyjąć z wywaru, odciąć i zachować główki, a resztę przetrzeć przez sito lub zmiksować. Odlać szklankę wywaru, ostudzić. Na patelni stopić masło i zasmażyć na nim mąkę na jasno (najwyżej lekko żółto). Rozprowadzić zasmażkę wystudzonym wywarem, dodać śmietanę, wymieszać i dodać do reszty wywaru. Dodać całe główki i przecier szparagowy. Wszystko zagotować, doprawić solą i pieprzem. Podawać z drobnym makaronem lub lepiej z małymi kluseczkami własnej roboty, można posypać natką pietruszki.

 

Bardzo szybka solianka

Składniki:

Ok. 30 dag wędliny (może być kiełbasa lub pozostałości krojonych wędlin i zimnych mięs, np. ze świąt imienin itp.), 2 duże cebule, 3 ogórki kiszone, 3 łyżeczki koncentratu pomidorowego, 1 l rosołu (ostatecznie może być z kostki), ząbek czosnku, sól, pieprz, mąka, łyżka masła.

Jak przyrządzić:

Jest to uproszczona i szybka wersja znanej rosyjskiej zupy. Cebulę pokroić drobno. W garnku poddusić ją na maśle bez rumienienia, dodać koncentrat, zagotować. Wlać zimny rosół, wrzucić wędlinę i ogórki pokrojone na plasterki, zmiażdżony czosnek. Zagotować, gotować 15 ? 20 min. Zdjąć z ognia, dodać zasmażkę z 1 łyżeczki mąki i 1 łyżeczki masła. Zagotować powtórnie, doprawić do smaku solą i pieprzem. Podawać z białym pieczywem. Dla wzbogacenia smaku można dodać łyżkę posiekanych kaparów.

Arabska zupa z dyni

Składniki:

1 kg dyni, 1 l bulionu warzywnego (może być z kostki), 2 porcje śmietankowego sera topionego, 1 szklanka jogurtu naturalnego, 1 cebula, kminek, kurkuma, kolendra, chili, sól, pieprz.

Jak przyrządzić:

Dynię oczyszczamy z nasion, obieramy ze skóry i kroimy w centymetrową kostkę. Do rondla wrzucamy pokrojoną w kostkę cebulę, a po chwili dynię. Dusimy razem do miękkości. Lekko studzimy i miksujemy. Zalewamy bulionem i zagotowujemy. Dodajemy serek topiony i przyprawy. Na talerzy wlewamy do zupy dwie łyżki jogurtu naturalnego, fantazyjnie go rozprowadzając. Posypujemy świeżo zmielonym pieprzem.

FRANCUSKA ZUPA CEBULOWA

Składniki:

? 3 cebule na litr wywaru
? 1 łyżka mąki ziemniaczanej na litr wywaru
? Wywar z kurczaka
? 1 szklanka białego wina pół wytrawnego na litr wywaru
? Starty ser żółty
? Grzanki

Jak przyrządzić:

Ugotować wywar. Cebule pokroić w małą kostkę, następnie podsmażyć na oliwie aż się zrumieni, wsypać jedna łyżkę mąki i wymieszać. Dodać do cebul wino i gotować 15-20min aż alkohol wyparuje. Wszystko dodać do wywaru i gotować 1 godzinę na małym ogniu. Do małych miseczek na dno wsypać starty ser zalać zupą i posypać grzankami.

Zupa witaminka

Składniki:

1,5 litra wody
kostki bulionowe
mała cebula
2 marchewki
1 pietruszka
3 ziemniaki
brukselka
fasola szparagowa
20 g masła
pieprz
sól
nać pietruszki

Jak przyrządzić:

1. Pokrojoną w pół plasterki cebulę szklimy na maśle. Dodajemy łyżkę mąki i energicznie mieszamy, aby się nie przypaliła. Następnie wlewamy wodę i doprowadzamy do wrzenia. Dodajemy kostki bulionowe i jeszcze chwilę gotujemy. 2. Dodajemy pokrojoną w plasterki marchewką i pietruszkę. Po chwili dodajemy pokrojone w kostkę ziemniaki, brukselkę i fasolkę szparagową. 3. Gotujemy około 25 minut. Na koniec doprawiamy do smaku.

 

...
Zgłoś jeśli naruszono regulamin