BAJKI O JĘZYCZKU.doc

(35 KB) Pobierz
Języczek malarzem

Bajeczki do wykorzystania co ćwiczeń narządów artykulacyjnych

 

 

1.       Języczek malarzem

 

Języczek postanowił zostać malarzem. Otworzył okno, wyjrzał przez nie i schował się (otwieramy szeroko usta, wysuwamy język na brodę i chowamy go). Nie wierzył, że tak pięknie świeci słońce. Postanowił malować. Nieśmiało namalował kropeczkę w lewym, potem prawym kąciku ust (usta szeroko otwarte). Bardzo mu się podobały, więc namalował kropeczkę na górnej potem dolnej wardze (usta szeroko otwarte). Odpoczął chwilkę i powtórzył to samo innymi kolorami. Kropeczki były gotowe i nasz malarz zamaszystym ruchem malował linie na górnej, potem dolnej wardze (oblizywanie górnej i dolnej wargi). Zmienił kolor i podobne linie namalował na górnych i dolnych zębach (oblizywanie górnych i dolnych zębów). Przyjrzał się i po namyśle narysował na każdym ząbku jeszcze kropeczkę (liczenie górnych, potem dolnych zębów). Wypychając prawy, potem lewy policzek namalował kolorowe kółeczka. Po chwili wrócił do linii malując podniebienie ( usta szeroko otwarte). Zadowolony ze swej pracy czyścił pędzel (szybkie ruchy języka między ściśniętymi wargami). Popatrz uważnie do lustra. Widzisz uśmiechniętą buzię? Wspaniale, obrazek gotowy!

 

 

2.       Jak języczek został żeglarzem?

 

Pewnego dnia języczek wybrał się nad jezioro (kląskanie). Zobaczył łódkę, otworzył kłódkę (otwieramy usta), wsunął kluczyk (język na brodę) i już gotowe! Wsiadł do łódki (kląskanie), chwycił prawe, potem lewe wiosło (ruch wahadłowy języka do kącików ust) i jeszcze raz wzmocnił chwyt (powtórzyć ćwiczenie). Wiosłował na zmianę prawym i lewym wiosłem (wypychanie prawego i lewego policzka). Zmęczył się, więc chwilę odpoczął. Spojrzał w górę (język dotyka górnej wargi), zobaczył długi sznur łabędzi (oblizywanie górnej i dolnej wargi). Postanowił policzyć ptaki (liczenie górnych i dolnych zębów). Nieco dalej nadciągały ciemne obłoki (oblizywanie podniebienia). Języczek bał się, że dopadnie go deszcz. Postanowił wracać. Wiosłował prawym i lewym wiosłem (wypychanie prawego i lewego policzka), co chwilę ocierając pot z czoła (dotykanie górnych i dolnych dziąseł). Dopiero wtedy zauważył przy łódce silnik. Odłożył wiosła (oblizywanie górnej i dolnej wargi) i włączył silnik (brrrrrr) i szczęśliwie dopłynął do brzegu.

 

 

3.       Jak języczek lepił bałwana?

 

Spadł śnieg. Zadowolony języczek postanowił wyjść na spacer. Otworzył drzwi (otwieramy usta), wyszedł (język na brodę) i schował się. Ponownie wyjrzał przez okno, gdyż nie wierzył własnym oczom, podszedł do drzwi (kląskanie) i wyszedł na spotkanie ze śniegiem. Ulepił pierwsza kulę (ruch okrężny języka, oblizywanie warg), odszedł nieco dalej (kląskanie) i ulepił troszkę mniejszą kulę (oblizywanie dolnych i górnych zębów), a potem jeszcze dwie mniejsze (wypychanie prawego i lewego policzka). Ustawił największą na dole (dotykamy dolnej wargi), większą na niej (dotykamy górnej wargi), a dwie małe długo mocował na nich (oblizywanie podniebienia, usta szeroko otwarte). Na głowę położył mu kapelusz (dotykamy górnych zębów), a na średniej kuli umocował miotłę (dotykamy dolnych zębów). Następnie ulepił prawą i lewą rękę (ruch wahadłowy języka),poprawił ręce (powtarzamy ćwiczenie). Potem przymocował oczy i buzię (dotykamy górnych i dolnych dziąseł), a na koniec guziczki z kamyczków (liczenie górnych i dolnych zębów, usta szeroko otwarte). Uśmiechnięty wytrzepał zmoczone rękawice (szybkie ruchy języka między ściśniętymi wargami) i podreptał do domu ( kląskanie).

 

 

4.       Jak języczek ubierał choinkę?

 

Języczek postanowił ubrać choinkę. Przyniósł ją ze schowka (kląskanie) i postawił na środku pokoju. Zadowolony spojrzał w górę , potem w dół (dotykanie górnej, dolnej wargi). Obszedł choinkę dookoła (oblizywanie warg, usta szeroko otwarte). Poszukał ozdób choinkowych najpierw w prawej, potem w lewej szufladzie (wypychanie prawego, lewego policzka). Następnie powiesił łańcuszki z prawej i lewej strony (kierowanie języka do kącików ust), poprawił łańcuchy (powtórzenie ćwiczenia). Najwyżej powiesił gwiazdę , a najniżej pajacyka (dotykanie górnych i dolnych zębów). Na górnej części choinki systematycznie wieszał małe bombki (liczenie górnych zębów), a na dole duże bombki (liczenie dolnych zębów). Następnie na górze, potem na dole powiesił łańcuchy (oblizywanie górnych i dolnych zębów). Najwięcej czasu zajęło mu zawieszanie kolorowych lampek, gdyż było ich 100 (oblizywanie podniebienia). Na koniec podszedł do fotela (kląskanie), usiadł i zanucił kolędę (usta szeroko otwarte, la, la, la,).

 

 

5.       Języczek rycerzem

 

Twój język jest dzielnym rycerzem na pieknym rumaku. Rycerz bardzo się śpieszy, gdyż chce jak najszybciej uwolnić księżniczkę zamkniętą w wieży (kląskanie). Nagle rycerz zobaczył zamek. Zatrzymał konia (prrrrr) i postanawia pójść dalej pieszo. Musi być bardzo ostrożny, żeby nie zobaczyła go wiedźma pilnująca księżniczki. Rozgląda się więc uważnie dokoła (język oblizuje ruchem okrężnym wargi). Nagle zauważył wiedźmę. Szybko chowa się w głąb lasu (język chowamy w głąb jamy ustnej). Zrezygnowany postanowił wrócić po konia (język przesuwamy po podniebieniu). Ale nie pamięta gdzie go zostawił. Szuka po prawej i po lewej stronie (oblizujemy górne i dolne zęby). W tym czasie zapadł zmrok. Rycerz pomyślał, że w ciemności wiedźma na pewno go nie zauważy i postanowił wrócić. Przedarł się przez gęste krzewy broniące dostępu do wieży (język przeciskamy przez zaciśnięte zęby). Spojrzał w górę i w oknie na samym szczycie wieży zobaczył piękną księżniczkę. Zaczął się więc wspinać na górę (dotykamy językiem nosa, usta szeroko otwarte), potem wziął księżniczkę w ramiona i zszedł z nią na dół (dotykamy językiem brody, usta szeroko otwarte). Nagle zjawił się przed nimi jego piekny rumak, na którego wsiedli i odjechali (kląskanie).

 

 

Języczek chłopcem

 

Język to chłopiec, który przez przypadek został zamknięty w wielkim salonie. Najpierw próbuje się z niego wydostać (wypychanie językiem policzków). Chodzi po całym pomieszczeniu (przesuwanie językiem po podniebieniu). Sprawdza, czy wszystkie okna nad wyjściem są zamknięte (oblizywanie górnej wargi) i czy na dole nie ma jakiegoś sekretnego przejścia (oblizywanie dolnej wargi). Nagle chłopiec zauważył, że w salonie stoi fortepian. Postanowił na nim zagrać (dotykanie kolejnych górnych i dolnych zębów). W pewnym momencie ktoś wszedł do pokoju i otworzył drzwi. Chłopiec szybko wybiegł na zewnątrz i z radości zaczął skakać (dotykanie na zmianę górnej i dolnej wargi). Potem zaczął biegać w prawo i w lewo (dotykanie kącików ust). Nareszcie był wolny!

 

 

2

 

Zgłoś jeśli naruszono regulamin