VBA w Excel3.doc

(58 KB) Pobierz
VBA w Excelu - kurs dla początkujących

VBA w Excelu - kurs dla początkujących

Pierwszy program

 

Pora na samodzielne napisanie pierwszego programu w VBA. W przykładzie po naciśnięciu na Przycisk polecenia wyświetlany będzie napis w komórce arkusza Excela. Za pomocą tego przykładu zapoznam Was wstępnie ze środowiskiem VBA, w następnych stronach przedstawię opis tego środowiska i jak z niego korzystać. Przykład jest prosty i postępując zgodnie punktami powinno się go z powodzeniem wykonać. Jak to jest w zwyczaju w pierwszym stworzonym przez nas programie powitamy świat.

Kod pierwszego programu:

Private Sub CommandButton1_Click()
 Range("A1").Value = "WITAJ ŚWIECIE, WŁAŚNIE NARODZIŁ SIĘ NOWY PROGRAMISTA"
End Sub

Kroki:

·         Uruchom Microsoft Excel.

·         Z menu Widok wybieramy Paski narzędzi a następnie Przybornik formantów (jeżeli nie jest widoczny).

·         W Przyborniku formantów wyszukaj i kliknij na ikonę Przycisk polecenia a następnie miejsce w arkuszu gdzie chcesz go umieścić. Ikona Tryb projektowania w przyborniku powinna się uaktywnić.

·         Kliknij dwa razy lewym przyciskiem myszy na wstawiony przycisk (ikona Tryb projektowania w przyborniku powinna być aktywna). Powinien uruchomić się Edytor Visual Basic z widocznym oknem Kod programu (Code), w oknie tym zawarta powinna być deklaracja procedury Click naszego Przycisku polecenia.

·         W procedurze zdarzenia Click Przycisku polecenia wpisz kod:

Range("A1").Value = "WITAJ ŚWIECIE, WŁAŚNIE NARODZIŁ SIĘ NOWY PROGRAMISTA"

·         Cały kod przykładu powinien mniej więcej wyglądać jak na rysunku poniżej (jeżeli posiadasz np. wersje Excela 97 menu Edytor Visual Basic może być w języku polskim):

·         Pozamykaj wszystkie okienka, zapisz i zamknij dokument.

·         Po ponownym otwarciu (z opcjo Włącz makra) kliknij na nasz Przycisk polecenia i przetestuj działanie przykładu.

·         Celem ponownego przetestowania, usuń zawartość komórki A1 arkusza i ponownie kliknij na przycisk.


Objaśnienia linii kodu:

·         Private Sub CommandButton1_Click() - deklarowana jest procedura w której słowo Private oznacza że dana zmienna widoczna jest tylko w danym module. Zaś Sub to słowo kluczowe Visual Basic określające, że dany blok to procedura. Procedura ta będzie wykonywana przy zaistnieniu zdarzenia Click (kliknięcie) naszego Przycisku polecenia CommandButton1. Inaczej mówiąc jeżeli użytkownik kliknie na Przycisk polecenia CommandButton1, zostaną wykonane instrukcje zawarte poniżej aż do słów End Sub, które wskazują koniec bloku kodu.

·         Range("A1").Value = "WITAJ ŚWIECIE, WŁAŚNIE NARODZIŁ SIĘ NOWY PROGRAMISTA" - w tej linii kodu określamy zawartość (wartość) komórki A1 arkusza czyli wstawiamy do niej nasz tekst powitania.

·         End Sub - to słowo kluczowe Visual Basic wskazujące koniec bloku kodu.


Słownictwo:

·         moduł - jest to zbiór deklaracji, instrukcji, procedur przechowywanych razem jako całość i opatrzonych jedną nazwą. Są dwa rodzaje modułów, najczęściej stosowanym jest moduł standardowy, w którym umieszcza się kod zwykłych procedur. Drugi rodzaj to moduł klasy, który służy do definiowania obiektów.

·         procedura - jest to najmniejsza część kodu którą można uruchomić niezależnie od innych części kodu, procedura jest to sekwencja deklaracji i instrukcji w module wykonywana jako jedna całość. Procedury w języku Visual Basic obejmują procedury Sub i procedury Function.

·         zdarzenie - akcja rozpoznawana przez obiekt (taka jak kliknięcie myszą czy naciśnięcie klawisza), dla której można zdefiniować odpowiedź. Zdarzenie może być spowodowane działaniem użytkownika, poleceniem języka Visual Basic lub działaniami systemu. Korzystając z właściwości skojarzonych ze zdarzeniami można ustalić, aby odpowiedzią na zdarzenie było uruchomienie makra, wywołanie funkcji języka Visual Basic lub uruchomienie procedury zdarzenia.

·         zmienna - miejsce o określonej nazwie służące do przechowywania danych. Zmienna zawiera dane, które można modyfikować podczas wykonywania programu. Każda zmienna ma nazwę jednoznacznie ją identyfikującą w obrębie danego poziomu zakresu.

 

...
Zgłoś jeśli naruszono regulamin