SCENARIUSZ DNIA AKTYWNOŚCI W KLASIE II.doc

(56 KB) Pobierz
SCENARIUSZ DNIA AKTYWNOŚCI W KLASIE II

 

SCENARIUSZ DNIA AKTYWNOŚCI W KLASIE II

Opracowała i zrealizowała: Iwona Sadowska

czas: 90 min.

Krąg tematyczny: WIOSENNE WĘDRÓWKI

Dni aktywności:

1.       Kto będzie najlepszym pilotem wycieczki po najbliższej okolicy?

2.       My jesteśmy mali podróżnicy.

3.       Spotkanie z ptakami.

4.       Czy pogoda sprzyja wędrowaniu?

5.       Gdzie znaleźć wiosnę?

6.      Co zmieniło się w przyrodzie?

7.       Przyjaciel przyrody.

Cele ogólne:

·         zapoznanie z pracą pilota wycieczek

·         nabywanie umiejętności obserwacji podczas wycieczki i zapisywania spostrzeżeń

·         wzbogacanie słownika dziecka z zakresu przyrody

·         wzajemne komunikowanie się (uczeń-uczeń, nauczyciel-uczeń)

·         doskonalenie rozwiązywania zadania matematycznego

·         kształcenie twórczej ekspresji plastycznej i muzycznej

·         kształcenie umiejętności pracy w grupie.

Dzień siódmy: PRZYJACIEL PRZYRODY

Cele:

·         rozumie i potrafi wyjaśnić pojęcie ,,przyjaciel”

·         ułoży co najmniej jedno zdanie z rozsypanki wyrazowej

·         umie wypowiedzieć się na określony temat

·         dokończy zdanie i zapisze je

·         potrafi odrysować swoją dłoń na papierze i wyciąć po linii

·         rozwiąże zadanie tekstowe na porównywanie różnicowe dowolnym sposobem

Formy pracy: indywidualna, grupowa zróżnicowakna, zbiorowa.

Metody: rozmowa kierowana, burza mózgów, pratyczna.

Środki dydaktyczne: koperty z rozsypanką, zielone kartki, szary papier z konturem drzewa i z konturem postaci dziecka, słowniczek wyrazów, treść zadania tekstowego, opowiadanie T. Frączek ,,Gałązka bzu”, nożyczki, klej.

PRZEBIEG ZAJĘĆ

część wstępna

1.       Powitanie, określenie nastroju

·         wszyscy, którzy są w dobrym humorze

·         lubią wiosnę pomachają do mnie

·         lubią zielony kolor

·         zjedli śniadanie

·         wyraź w dowolny sposób swoje samopoczucie: ruch, minka, gest...

część właściwa

1.       Uczniowie siedzą w kręgu, na podłodze leży arkusz papieru z sylwetką człowieka i konturem drzewa.

·         Co wspólnego mają ze sobą drzewo i człowiek? (burza mózgów)

np. żyją, czują ból, są sobie potrzebni ...

1.       Odwrócenie szarego papieru i odczytanie hasła: PRZYJACIEL PRZYRODY

2.       Zapoznanie z tematem i celami zajęć.

,,Ustalimy, dlaczego drzewa są naszymi przyjaciółmi? Nauczymy się, jak mamy szanować drzewa i krzewy, aby były piękne i dobrze nam służyły. Ułożymy o tym zdania. Poćwiczymy dodawanie i odejmowanie. Rozwiążemy zadanie matematyczne związane z tematem zajęć”.

3.       Ustalenie, kogo można nazwać przyjacielem (Przyjaciel to człowiek pozostający w bliskich, serdecznych stosunkach z innymi, przyjaciół łączy wzajemne zaufanie, mogą na siebie liczyć w różnych sytuacjach, przyjaciele coś dają i mogą coś otrzymać w zamian.).

4.       Ustalenie, dlaczego drzewa należą do naszych przyjaciół:

- wypowiedzi dzieci

·         rysowanie i wycinanie listków z zielonego kartonu

·         układanie zdań z rozsypanki wyrazowej (aneks 1) praca w grupach 2-osobowych

·         naklejanie zdań na listki

·         odczytywanie zdań

·         naklejanie listków na kontur drzewa.

1.       Śpiew piosenki ,,Poskacz ze mną”- dowolny taniec przy piosence - (aneks 2)

2.       Ustalenie, czym dzieci mogłyby obdarować drzewa:

·         Wysłuchanie opowiadania Teresy Frączek ,,Gałązka bzu” (aneks 3)-odpowiedź na pytania:

Co przeżywała zerwana gałązka?

O czym pomyślała starsza pani?

·         Zamknijcie oczy, wsłuchajcie się w muzykę (dowolna, spokojna muzyka) i pomyślcie, o co poprosiłoby drzewo, gdyby umiało mówić?

·         Wypowiedzi dzieci: np.: ,,Nie niszcz moich gałązek i liści. Nie huśtaj się na moich gałęziach”... .

1.       Odczytanie rozpoczętych zdań z tablicy i próba ich dokończenia (wykorzystaj słowniczek wyrazów)-aneks 4.

2.       Odrysowywanie rączek i stóp – wycinanie.

3.       Pisanie zdań na wyciętych rączkach i stopach (napisz tyle, ile potrafisz, wykorzystaj informacje z tablicy).

4.       Przyklejanie papierowych rączek i stóp do konturu postaci dziecka.

5.       Odczytywanie zdań.

6.       Rozwiązywanie zadania matematycznego (sposób rozwiązania dzieci wybierają same)

7.       Zadanie pracy domowej: W dowolny sposób przedstaw siebie, jako przyjaciela przyrody.

część końcowa (dzieci stoją pod ścianą w jednym szeregu)

Jeśli znasz odpowiedź, posuń się do przodu o jedną stópkę:

·         wiem, kto to jest przyjaciel

·         ułożyłem zdanie z rozsypanki

·         wyciąłem starannie listek, rączkę i stopę

·         potrafię dokończyć rozpoczęte zdanie

·         potrafię dodawać w zakresie 100

·         potrafię odejmować w zakresie 100

·         wiem, jak wygląda kowal

·         jestem zadowolony ze swojej pracy.

Aneks 1(12 kopert)

instrukcja dla grupy

W kopercie jest rozsypanka wyrazowa i zielona kartka z bloku technicznego. Waszym zadaniem jest: narysowanie i wycięcie dowolnego listka, ułożenie zdań lub zdania. Naklejcie waszą pracę na listek. Powodzenia!

1. Daję ci schronienie przed słońcem. W moim cieniu możesz odpocząć.

1.       Dostarczam tlenu i oczyszczam powietrze z dwutlenku węgla. Możesz oddychać świeżym powietrzem!

2.       W mojej koronie mieszkają ptaki. Ich śpiewu słuchasz z przyjemnością.

3.       Ozdabiasz mną ogrody, parki i skwery.

4.       Wykorzystujesz moje drewno, gdy budujesz dom, czy robisz meble.

5.       Opisują mnie poeci i malują malarze.

6.       Dzięki mnie masz zeszyty, książki i bloki rysunkowe. Nie marnuj ich bezmyślnie!

7.       Kiedy zakwitnę, robi się wokoło przyjemniej. Zapach kwiatów zwabia pszczoły.

8.       Daję schronienie zwierzętom, mogą zakładać gniazda i budować dziuple. Ty cieszysz się ich widokiem.

9.       Zmieniam swój wygląd cztery razy w roku, a ty cieszysz mną swój wzrok.

10.   Lubisz moje owoce: jabłka, gruszki, śliwki, czereśnie i wiśnie. Z kasztanów i żołędzi robisz piękne ludziki.

11.   Dostarczam żywicy, którą wykorzystujesz w przemyśle.

Aneks 2

piosenka z kasety ,,Twoje, moje przeboje”- Dorota Gellner

POSKACZ ZE MNĄ

Każda żaba umie skakać doskonale;

to na trawkę skoczy, to pod mokry klon.

Ja nie jestem wprawdzie małą żabką,

ale tak jak ona lubię skakać: hop, hop, hop.

refren

Skaczę sobie, gdy gram w piłkę albo w gumę,

na skakance hop, hop, także skakać umiem.

Skaczę w górę, w tył i w przód, a czasem w bok,

wiosną, latem i jesienią cały rok. (bis)

Plastikowe pchełki skaczą do pudełka,

nawet koń szachowy pięknie skacze też,

więc zapraszam cię serdecznie do zabawy,

poskacz trochę razem ze mną, jeśli chcesz.

refren ... (bis)

Aneks 3

tekst T. Frączek pt. ,,Gałązka bzu”

W ogrodzie botanicznym kwitły bzy. Białe, liliowe. Ludzie chodzili po alejkach, podziwiali różne drzewa i kwiaty. Lecz najczęściej przystawali przy bzach. Były nie tylko piękne, ale i wspaniale pachniały. Niektórzy zwiedzający wspominali:

·         Pamiętasz, przychodziliśmy tutaj przed egzaminami.

·         Tak miło było odpocząć po nauce. Bzy pachniały tak jak dziś.

Mama mówiła do córki:

·         Lubiłam spacerować tutaj z tobą, gdy jeszcze leżałaś w wózku.

Alejką koło bzów przechodziła też szkolna wycieczka. Dzieci oglądały rośliny, o których opowiadała pani. Jeden z chłopców pomyślał:

·         Tyle gałązek. Zerwę jedną. Niech pachnie u nas w domu.

Zerwał ukradkiem, ale potem się zastanowił:

·         Ojej! A jak ktoś zobaczy? Trudno ukryć gałązkę pod swetrem.

I odrzucił ją pod krzak. Biedna gałązka. Gdy ją chłopiec odłamywał czuła ból. Teraz leżała i patrzyła na inne gałązki. Były takie śliczne, świeże. A ona więdła. Kwiatki kurczyły się. Z łodyżki wyciekał sok – gałązka płakała.

Nadchodził wieczór. Ludzie powoli opuszczali ogród botaniczny. Po pustych alejkach spacerowała starsza pani, która opiekowała się ogrodem. Zobaczyła zerwaną gałązkę. Podniosła ją. Pokiwała ze smutkiem głową.

Aneks 4

Prośby drzewa do dzieci, które należy skończyć. Dzieci wybierają, które i ile zdań skończą. Mogą dodać coś od siebie.

Nie zrywaj moich liści i kwiatów, bo ...................................... .

Nie łam bezmyślnie moich gałęzi, ponieważ ...................................... .

Nie wycinaj ozdób na mojej korze, bo ............................................... .

Szanuj drzewa, bo są ................................. .

Szanuj drzewa, bo dostarczają nam.................................. .

Będąc w lesie pamiętaj o tym, żeby...................................... .

Możesz zrywać kasztany i żołędzie, ale pamiętaj o tym, żeby .................................... .

Zastanów się, kiedy zechcesz mnie wyciąć, bo....................................... .

Nie zostawiaj obok mnie papierów i butelek, ponieważ................................................ .

Pamiętaj, że jestem twoim przyjacielem i dlatego....................................... .

Jeśli chcesz słuchać ptasiego śpiewu, pamiętaj.............................................. .

Aneks 5

Justyna na korze kasztanowca zobaczyła 18 owadów. Paweł policzył, że na sąsiedniej lipie jest o 9 owadów więcej niż na kasztanowcu, a na pobliskim dębie o 4 owady mniej niż na lipie. Ile owadów jest na wszystkich drzewach?

Iwona Sadowska

nauczyciel kształcenia zintegrowanego

Szkoła Podstawowa nr 1 w Białymstoku

"

...
Zgłoś jeśli naruszono regulamin