Metody badan socjologicznych wykład 1a.doc

(23 KB) Pobierz
Metody badań socjologicznych wyk

Metody badań socjologicznych

wykład  1    (8.10.2007r)

 

Metoda - pochodzi z gr. Podążanie po drodze którą ktoś już przeszedł, powtarzalny wyuczony schemat, wzór postępowania, zmierzanie do określonego celu poprzez dobór środka który jest adekwatny do tego celu.

              Nauka z jednej strony jest to system działalności ludzkiej z drugiej wytwory tej działalności.  System działań ludzkich ukształtował się na gruncie kultury, składa się z mniejszych cząstek. Stawiane jest pytanie i uzyskuje się odpowiedzi na te pytania. System tych pytań jest to badanie naukowe; rozpoczyna się od zadania pytania celem jest uzyskanie odpowiedzi na te pytanie.

Badania naukowe mogą być długie, krótkie, mogą być zaangażowane źródła.

Badania odpowiadają według pewnych metod postępowania badawczego. To że badanie przeprowadzone jest według metod jest sprawdzalne jest to intersubiektywna kontrola.

 

              Metody postępowania badawczego są to określone, powtarzalne, typowe sposoby pozyskiwania, opracowania analizy interpretacji danych empirycznych co służy do uzyskania max. Uzasadnionych odpowiedzi na pytanie badawcze.

 

·         Typowe sposoby pozyskiwania danych:

-pozyskujemy wiedze o świecie rozmawiając z ludźmi ( wywiady swobodne, badania sondażowe, ankiety)

-wytwory ludzkich działań, dokumenty

-dane osobiste ( notatki, listy, pamiętniki}

-badania sądowe

·         Sposoby pozyskiwania danych.

1.analiza ilościowa i przetwarzanie tych danych ilościowych

2. analiza jakościowa dane nie SA przetwarzane do postaci liczb.

 

• Schemat postępowania badawczego:

W centrum procesu badawczego znajduje się teoria ; jest to powiązany ze sobą zbiór twierdzeń które tworzą teorie. Łącznikiem teorii jest pytanie badawcze. Badacz kiedy stawia pytanie badawcze formułuje hipotetyczne odpowiedzi są to hipotezy. Badacz opracowuje schemat postępowania pozwalający zweryfikować hipotezy jest to plan badawczy. Plan badawczy pociąga za sobą problematykę pomiaru. Socjolog stoi często przed problemem jak zmierzyć coś do czego nie ma instrumentów badawczych. Musi zając się zbieraniem danych. Następnie przystępuje do analizy tych danych Na podstawie tej analizy badacz formułuje ogólne wnioski . W praktyce niestety wygląda to nieco  inaczej, proces ten jest bardziej zawiły.

 

Dwie strategie prowadzenia badania:

-          indukcyjna wyniki uzyskane w strategii indukcyjnej SA dokładniejsze bardziej dostosowane, prowadzone są w stosunku do rzeczy na które nie posiadamy konkretnej wiedzy, jest metoda bardziej eksploracyjną( poszukującą)

-          dedukcyjna jest metodą bardziej weryfikacyjną

              - 1 -

...
Zgłoś jeśli naruszono regulamin